Hogyan folytatódik a Biblia? – ha egy közösségi oldalon posztolt hivatkozás címe lenne ez a talányos kérdés, bizonyára rákattintanánk. A 21. század emberének szenzációéhségét kielégítő kérdésre rögtön egy másik kérdéssel felelnénk: miért, hát van folytatása?; nem zárt egész e szent szövegek összessége?
A könyvespolcról is leemeljük címe alapján, s aki belelapoz Baán István atya könyvébe, észreveszi, hogy már a fülszövegben eloszlatja a félreértéseket a szerző: a Szentírás „patak, mely folyammá bővülve az egyház által éltető nedvet áraszt a rá következő korok irodalmába is. Vagyis tovább folytatódik a Biblia, Isten szava nem áll le” – hát ilyen értelemben folytatódik a Biblia, s gyűrűzik tovább a kérdés: hogyan értsük és olvassuk, hogyan él bennünk tovább; ahogyan megfogalmaztak hasonló kérdésfelvetéseket már az első keresztények is.
A könyv a Biblia szent szövegeinek és a nem kanonizált apokrif iratoknak a történeti alakulását is boncolgatja, bár a teljesség igénye nélkül – ennek magyarázata, hogy több tudományág is foglalkozik a témával, s e kis kötetben a célul tűzött közérthetőség rovására menne a túlrészletezés. Ám így a könyvet szeretettel forgatja a laikus olvasó, akiben felelevenednek olyan idegen szavak, melyeket hallott, olvasott már a Bibliával kapcsolatban, s most e fogalmak tisztázásával újra „képbe kerülhet”: hogy mit is jelent a kánon, a gnoszticizmus, deuterokanonikus vagy épp a homousziosz kifejezés.
A budapesti Görögkatolikus Szabadegyetem 2016-os alkalmain elhangzott előadásait Baán István atya ebben az olvasmányos kötetben rögzítette azokkal a kérdésfelvetésekkel együtt, melyekre az akkori hallgatók kíváncsiak voltak. Ennek nyoma kérdés-felelek formában található meg az apokrif szövegekkel és szerzőkkel foglalkozó egység előtt, s ez a didaktikus szakasz igazán nagy segítséget ad, hogy eligazodjunk az „apokrifek dzsungelében”, vagy másképp: a jéghegy szemünk elől elzárt kisebb csúcsai között – a könyv szemléletes hasonlatával élve.
A könyv teljes fejezeteket szán az apostoli atyák és az apologéták művei mellett a vértanútörténeteknek és Órigenésznek, valamint Szent Atanáznak, aki „korszakot is jelent az Egyház életében” – olvashatjuk.
A Hogyan folytatódik a Biblia? alcíméhez hűen ízelítő az első három keresztény évszázad irodalmából, s az olvasó elé tárja azt az utat, amelyet az apostolok tanítására épülő Egyház történelmének első századaiban tett meg a Szentírás értelmezésében az apostoli kortól Szent Atanázig, s melyből az ókeresztény irodalomtörténet kontúrja is kirajzolódik.
Baán István: Hogyan folytatódik a Biblia? Ízelítő az első három keresztény évszázad irodalmából, Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza, 2019
A kötet megrendelhető a Szent Atanáz Könyv- és Kegytárgybolt weboldalán ITT.