2020-ban és 2021-ben a koronavírus-járvány miatt videóüzenetekre korlátozódott a virágvasárnap megünneplése Debrecenben. Idén azonban ismét együtt zarándokolhatnak a hívek a Nagytemplomtól a Szent Anna Székesegyházig.
„Ennek a városnak a történelmi múltja, jelene és bízom benne, hogy a jövője is erősen kötődik a hithez, a valláshoz. Amikor évekkel ezelőtt a virágvasárnapi keresztút gondolata megszületett, akkor ez volt az egyik cél, hogy a templomok falai közül kilépve a hit közösségi erejét együtt a város utcáin is meg tudjuk élni, felekezetektől függetlenül” – fogalmazott Papp László, Debrecen polgármestere.
Ebben az évben a Nagytemplom előtt kezdődik Jézus bevonulásának ünneplése. A központi helyszínen igei szolgálatot végez majd Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke, Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, és Virgil Bercea, aNagyváradi Görögkatolikus Egyházmegye püspöke. Itt barkaszentelés és folklórműsor is várja az érdeklődőket. Ezt követően indul a zarándoklat aKossuth tér – Virágpiac – Szent István-szobor – Csonkatemplom – Kormányhivatal útvonalon a Szent Anna Székesegyházig. Az egyes stációknál a helyi gyülekezetek és debreceni, erdélyi, illetve kárpátaljai színművészek segítségével Jézus szenvedésének állomásain elmélkedhetnek a hívek. Ebben Fülöp érsek-metropolita atya gondolatait tartalmazó füzet is segít majd.
„A római katolikus egyházban jól ismert tizennégyplusz egy állomásos keresztútból hatot válogattunk ki, azon eseményeket, amelyek a Bibliában is megjelennek. Abban bízunk, hogy így közös imádságra tudjuk buzdítani a más felekezetűeket is” – mondta el a főpásztor.
A Debrecen-Nyíregyházi Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke, Palánki Ferenc kiemelte, hogy a hat történelmi felekezet közösimádsága –, bevonva most már határon túliakat is – a nemzetek közötti szeretetet és békét munkálja.
„Így tudjuk segíteni egymást, járva a keresztúton, hogy mindenki érezze azt a szeretetet, amit Istentől, az embertársainkon keresztül kapunk. Ha ezzel példát mutatunk, akkor nemcsak itt, városunkban, hanemkiterjesztve többfelé is, ahová eljut ennek a híre, ott a béke növekedhet” – tette hozzá Palánki Ferenc püspök atya.
A keresztút végén a Szent Anna Székesegyházban vehetnek részt a Csokonai Színház énekkarának koncertjén a zarándokok. 16.30 órától Pergolesi Stabat Materét mutatja be az Ács János karmester vezette énekkar.
„Pergolesi fiatalkorában elveszítette édesapját, édesanyját, két fiútestvérét és húgát is, és ő maga is sok betegsége mellett mindössze 26 évig élt. Afájdalomról ő valószínűleg tényleg annyit tudott, ami nagyon kevés embernek adatik meg. Ez a műve pedig a zenetörténet egyik legnagyobb remekműve. Bízom benne, hogy valamelyest méltók leszünk arra, hogy ezt megéreztessük mindazokkal, akik ott lesznek ezen az eseményen” – fogalmazott Ács János.
Végezetül egy második koncert zárja le a virágvasárnapot. A Nagytemplomba visszaérkezve18.00 órától lehet részt venni a Debrecen Helyőrségi Zenekar Dominica Palmarum ajándékkoncertjén, melynek fővédnöke a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke. Fekete Károly a világban zajló folyamatokra is utalva a béke jelentőségét hangsúlyozta.
„El kell indulnunk ezen az úton, hogy mi belül találjunk magunkban békességet, amit aztán ki tudunk sugározni. Annak pedig szintén üzenete van, hogy Nagyvárad és Debrecen egyházi vezetői együtt mehetünk majd, hiszen bár vannak vetélkedések a két szomszédvár között, ha mi, a történelmi egyházak példát tudunk mutatni, akkor ebben az irányban is békességet munkálunk” – emelte ki Fekete Károly.