A nyárbúcsúztató Keresztelő Szent János halálának napjára esett, aki bár tragikus körülmények között adta vissza lelkét Teremtőjének, Fülöp metropolita atya szerint mégis ünnepként kell megélni ezt, hiszen vértanúként azonnal a mennyországba kerülhetett. - Aki követi az Úr Jézust a mennybe jut, és bármi rossz dolog történik az életében, azt az Úristen át tudja formálni és ünnep lesz belőle – mondta a főpásztor az imaórán.
Ezzel a lelki útravalóval és Ábel püspök atya áldásával fedezték fel maguknak a gyermekek a különféle attrakciókat, amikkel a szervezők készültek nekik erre a napra. Csaknem ezren jöttek el a görögkatolikus hitéhez leghűségesebb városba, ahol 750 gyermek valamint nevelőik és a nevelőszüleik kapcsolódtak ki önfeledten a tanévkezdés előtt.
Érkeztek a debreceni székhellyel működő Szent Péter és Pál Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központból, a székesfehérvári Szent István Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központból, a nyíregyházi Szent Miklós Gyermekvédelmi Központból, a miskolci Szent Zotikosz Gyermekvédelmi Intézményből. A gazdag programokért pedig a hajdúnánási Szent Anna Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ volt felelős, amiből nem is volt hiány.
A népi játékokon és ugrálóvárakon kívül a fellépők igyekeztek megmozgatni a gyerekeket, bekapcsolni őket a műsorukba. Így tette ezt a léggömbalkotásokat felvonultató „Csucsa” bohóc vagy a Debreceni Népi Együttes. A legnépszerűbb program a gumiköteles ugráló volt, sorra repültek magasabbnál-magasabba a gyerekek. Míg ők játszottak, kézműveskedtek, addig a felnőtteknek volt lehetősége egy kis egészségügyi kontrollra: vérnyomást és cukorszintet mértek nekik, és még ingyenes covid-tesztet is kérhettek.
Gargya Zsolt a házigazda Szent Anna Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ nevében mesélt arról, hogy az ilyen és ehhez hasonló napok célja kettős: egyfelől jó alkalom arra, hogy közösen találjanak megoldást az aktuális problémákra, nehézségekre a szakszolgálatban dolgozók, másfelől akár gyerek, akár felnőtt érezze azt, hogy egy nagy családnak tagja.
- Olyan időket élünk, amiket leginkább a bizonytalanság jellemez. Ha a kollégák érzik, hogy jó helyen, közösségben vannak, akkor az egy jó támpont lehet nekik a nehéz időkre. A nevelőszülők, lakásotthonban dolgozók is olyanok, mint bárki más, megvannak a mindennapi ügyes-bajos dolgaik, amiket jól át tudnak beszélni egy-egy ilyen találkozó alkalmával. Pont olyan ez, mint amikor a rokonok összegyűlnek egymással – mondta az igazgató. Szerinte a Görögkatolikus Egyház nagyon jól tudja mozgósítani a különféle rendezvényeire közösségeit, s ez nap is egy nagyon jó példája ennek.
A fenntartók egyéb módon is igyekeznek meghálálni a nevelőszülők munkáját, az új tanév elején egyszeri anyagi támogatást kaptak. Fontos, hogy megbecsülve érezzék magukat, hiszen ők adják tovább a jó hírt másoknak arról, hogy érdemes ezt a hivatást választani.