Turányi Szilárd, a Magyar Cserkészszövetség IX. Észak-Alföldi Kerület elnöke először Papp Lászlónak, Debrecen polgármesterének adta át a szent lángot.
A városvezető elmondta, ebben a nehéz időszakban, 2020. év végén a Betlehemi Születés Templomának örök mécseséről érkező láng erőt és hitet kell, hogy adjon nekünk. A betlehemi láng, amely a szeretetet és a békességet szimbolizálja, lelkükben erősítse mindazokat - hangsúlyozta - akik nap mint nap küzdenek embertársaink egészségért és akik a koronavírus járvány miatt betegként várják a gyógyulás pillanatát.
Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke kiemelte, hogy a reformátusoknak a láng az Igére mutató jel, amely segíti a tájékozódást, az eligazodást. A püspök mindazoknak ajánlja ezt a lángot, akik úgy érzik sötétség van körülöttük és a következő lépés megtételéhez szükségük van a betlehemi fény segítségére. A világ világossága legyen érvényes ránk, ez vezessen minket karácsony szent ünnepén!
Fülöp érsek-metropolita atya azt hangsúlyozta, hogy oly nagy a szeretet lángja, hogy kihunyni sose fog. Hiába tűnik most kézben tartva oly gyengének, alig pislákolónak, mégis azt mondhatjuk, hogy a betlehemi láng kiolthatatlan. Debrecenben is így lesz, egymásnak továbbadva, a szeretet lángja a szívünkben él tovább és ott lobog.
Palánki Ferenc, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye megyés püspöke elmondta, hogy Betlehemben találkozott az Ég és a Föld, eljött az Isten végtelen útján, hogy közösséget vállaljon vele, hogy áldozatot hozzon érte. Ez a kis láng, amely a gyertyán ég, ezt az áldozatot jelképezi az Isten részéről. Miként egy gyertya feláldozza a létezését azzal, hogy elég, és közben fényt, világosságot, meleget sugároz mindenki felé. Ajánlom ezt a fényt mindazoknak és mindazokért - hangsúlyozta a püspök - akik áldozatot hoznak másokért és ezáltal Krisztushoz válnak hasonlóvá. A szeretet így működik, áldozat nélkül nincs szeretet.
Asztalos Richárd, a Debreceni Evangélikus Egyházközség igazgató lelkésze elmondta, hogy ma, amikor erre a lángra tekintünk, örvendhetünk annak, hogy ez eggyé tesz, eggyé tett bennünket, mert minden felekezet képviselője itt van és együtt vihetjük haza templomainkba a szeretet és a béke lángját.
Bereczki Lajos, a Baptista Teológiai Akadémia rektorhelyettese szerint sokan érezhetik úgy, hogy ez az időszak különösen nehéz számukra, ezért különösen fontos üzenetet közvetít felénk most a láng: „Én vagyok a világ világossága: aki engem követ, nem jár sötétségben, hanem övé lesz az élet világossága.”
Sipos Barnabás, a Debreceni Szent Háromság magyar ortodox egyházközség parochusa azt kívánta, hogy a betlehemi láng mindannyiunk életét ragyogja be és a templomokból jusson el minél több olyan helyre ez az isteni fény, ahol most nagy szükség van a szeretetre és a lelki vigaszra. Turányi Szilárd, a Magyar Cserkészszövetség IX. Észak-Alföldi Kerület elnöke az ünnepi eseményen bejelentette, hogy idén a betlehemi láng eljutott Kárpátaljára is.
***
Az ENSZ 1986-ot a béke évének nyilvánította. Egy osztrák cserkészcsapat ötlete alapján a béke szimbóluma a betlehemi Születés templomában égő láng lett. Azóta évről évre Bécsből – cserkészek kíséretében – rendszerint egy-egy gyermek indul Jézus születésének helyszínére, hogy a jászol helyén épült templomban, a Születés Bazilikában található örökmécsesből lángot vegyen. Lámpásba zárva hozzák aztán repülővel Bécsbe, ahol az országok cserkészküldöttségei fogadják a lángot. Ezt követően a betlehemi láng szállítása a legváltozatosabb módon történik: autóval, autóbusszal, vonattal, kerékpárral vagy akár gyalog is szállítják, s adják kézről-kézre a cserkészek, hogy elvigyék otthonainkba, hogy ott karácsonyig folyamatosan égjen. Az otthonokban fénylő „betlehemi láng” imádságra hívó jelenléte összeköti a magyar családokat a világ különböző pontjain élő keresztényekkel, és elmélyíti az adventi előkészület lelkületét. A gyertyával gyertyát gyújtva továbbított láng, a béke lángja azt is jelképezi, hogy akárcsak a lángot, a békét is embertől emberig kell továbbítani. (forrás: cserkesz.hu)