A Görög Zenei Esték harmadik évadában hallhatóak voltak már harsonára átírt népdalok Szokolay Dongó Balázs és a Corpus Harsona Quartetnek köszönhetően, majd irodalmi ihletésű versmegzenésítésekkel lépett fel a Kollár-Klemencz trió a Metropóliai Hivatalban. A 2019/2020-as évad harmadik koncertjén a kamarazene virtuózaiként is emlegetett Accord Quartet volt a Lautitia Gyermekkar vendége vasárnap a Metropóliai Hivatalban.
Az Accord Quartet 2001-ben alakult a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem négy hallgatójából (Mező Péter – hegedű, Veér Csongor – hegedű, Kondor Péter – mélyhegedű, és Ölveti Mátyás – cselló). 15 éves fennállásuk alatt a zenei élet meghatározó egyéniségeivá váltak, több száz hangversenyt adtak, illetve számos ősbemutató is fűződik nevükhöz. Magyarországi koncertjeik mellett Európa szinte minden országában felléptek, például olyan neves koncerttermekben, mint a Brüsszeli Szépművészeti Múzeum (BOZAR), a Madridi Szépműveszeti Múzeum, vagy a szentpétervári Ermitázs. Fontosabb díjaik: Junior Prima díj (2010), Brahms-verseny 1. díj, Ausztria, Pörtschach (2009), Weiner Leó Kamaraverseny 1. díj (2003), Artisjus Díj (2008).
Mint az esten kiderült, a két együttes közötti kapcsolat nem újkeletű, hiszen az első Messze zsong a hálaének adventi koncerten az Accord Quartet kísérte a kóruscsaládot. Valamint van egy ennél régebbre nyúló kapcsolat is: Nemes József karnagy és a vonósnégyes csellistája, Ölveti Mátyás, nemcsak osztály- és kórustársak voltak a Lautitia kórusban és a Szent Efrém-iskola jogelődjében, hanem egy 30 éve folyamatosan tartó barátság is összeköti őket.
Ahogyan azt már megszokhattuk, a koncert első részében a Lautitiát hallhatta a közönség, a gyerekkart követően pedig a hangszeres kamarazene világába kalauzolta el a közönséget az Accord Quartet.
Elsőként a vonósnégyes műfajának megteremtőjétől, Joseph Haydn-től, majd Kodály Zoltántól játszottak egy-egy darabot, az est pedig az elmaradhatatlan közös produkcióval zárult: a kórus és a quartet A citrusfa levelestől, ágastul című népdalt adta elő.
„Egészen kézenfekvő választás volt, ha már Kodály Zoltánról van szó, aki nagyon sok népdalt tárt a szemünk elé. Az egyik ilyet fel is használta, nem egy művében meg is található, ezért is esett erre a választásunk. Mellesleg a kórus egyik kedvenc népdala is, és ez volt az a népdal, amit először megtanultam kisgyerekként nagymamámtól” – mondta Ölveti Mátyás, a vonósnégyes debreceni csellistája.
A „zeneterápiás” esték április 26-án változatlan helyszínnel folytatódnak. A Lautitia Kóruscsalád vendégei a Common Vibes és Várkonyi Csibészek lesznek, akiknek jóvoltából betekinthetünk a roma kultúra sokszínűségébe és értékeibe.