A kerekasztal-beszélgetés a főiskola által szervezett Cigánypasztoráció a Görögkatolikus Egyházban című programsorozat keretén belül valósult meg, amelynek eddig már öt alkalma volt.
Az első összejövetelen Sója Miklós görögkatolikus pap munkásságáról esett szó, míg második alkalommal a roma emberek vallásosságáról. Az ezt követő kerekasztal-beszélgetés a katolikus egyházon belüli romapasztorációt taglalta, negyedik alkalommal pedig a romák oktatásának neveléstudományi vonatkozásait vizsgálták meg a tanácskozás résztvevői, fókuszba helyezve a különböző oktatási formákat.
Legutóbb, május 7-én a roma testvérek oszthatták meg a cigánypasztorációval kapcsolatos gondolataikat a közönséggel.
Szocska A. Ábel megyéspüspök köszöntő gondolatai után Szabó Tamás pasztorális helynök buzdító szavait lehetett hallani. Majd dr. Jenei Teréz intézetvezető főiskolai tanár előadását kiegészítve formáltak véleményt a roma diákok arról, hogy mit élnek át nap, mint nap az oktatásban, legyen szó a rendszerben rejlő lehetőségekről vagy nehézségekről.
A kerekasztal további résztvevői voltak a Szent Bazil Oktatási Központ két tanulója, a Sója Miklós Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola két diákja, a Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégium egy hallgatója, a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola egy papnövendéke és egy hölgy, aki a felnőttoktatásba sikeresen kapcsolódott vissza. Így mind a három oktatási szint – alap, közép és felsőfok – véleménye megjelent a beszélgetés folyamán.
A diákok beszéltek a példaképükről, a jövőbeli álmaikról, de megfogalmazták azt is, hogyan élik meg roma/cigány identitásukat az iskolai közegben. Néhány gondolatban azt is elmondták – saját tapasztalataik alapján –, hogy miben más egy görögkatolikus fenntartású iskola, mint egy állami fenntartású.
Az őszinte hangulatú beszélgetés azzal záródott, hogy a roma diákok tanácsot adtak a kispapoknak a roma diákok pasztorációjával kapcsolatban.