A film olyan fiatalokról szól, akik keményen dolgoztak, hosszú utat tettek meg a saját maguk által kitűzött célok eléréséig. Az amerikai stábot, Andrew Summerson atyát és feleségét, Laura Ieracit, valamint operatőrüket, David Bretniket, tolmácsként a Görögkatolikus Metropólia Sajtó –és Médiaközpontjának vezetője, Király András kísért magyarországi útján, aki a film céljáról beszélt.
– Az Amerikai Katolikus Püspöki Kar célja ezzel a dokumentumfilmmel az Amerikában élő emberek ösztönzése arra, hogy még jobban evangelizáljanak a társadalom peremén, vagy a mélyszegénységben élő emberek között. A dokumentumfilmmel megmutatják a cigánypasztoráció lehető legszélesebb aspektusát, mind a cigányok, mind a tanárok, az egyház, az egyházi vezetők, valamint a társadalom részéről is. A filmet először Amerikában mutatják be, de a tervek között szerepel a magyarországi bemutató is.
A pozitív példát a magyarországi görögkatolikus egyházból vitték, ahol mindhárom egyházmegyében nagyon hatékonyan és sikeresen működik a cigánypasztoráció. A csaknem egyórás dokumentumfilmben a legmélyebb rétegek életét is bemutatják, de nagyon sok olyan fiatal is szerepet kap, akik a társadalmi, családi segítségnek, odafigyelésnek köszönhetően, de a maguk erejét is hozzátéve, fiatal koruk ellenére sikeres életutat tudhatnak maguk mögött – fogalmazott Király András.
Tudatosan küzdött a célja eléréséért
Az amerikai forgatócsoport járt a debreceni Szent Miklós Roma Szakkollégiumban, ahol többek között Székely Bence volt az, aki betekintést engedett az ő sikertörténetébe.
A Nyíracsádon tanító, roma felmenőkkel bíró fiatalember elmondása szerint szerencsésnek mondhatja magát, hiszen számára egy percig nem volt kérdés a tanulás, mert tudta, számára ez az út, amit végig szeretne járni. Korán megérett benne az elhatározás, megkapta családja részéről a maximális támogatást, ő maga pedig mindent megtett céljai eléréséért. Székely Bence a mándoki általános iskolában kezdte el tanulmányait. Elmondása szerint kezdetben nagyon nem szeretett tanulni, de a gondolkodást, a logikát igénylő matematika, fizika nagyon érdekelte. A humán szakok, az angol és a történelem felé a gimnáziumban fordult.
– A kisvárdai Bessenyei György Gimnázium Arany János programjának voltam a tanulója. Ekkor már biztos voltam benne, hogy humán vonalon folytatom a tanulmányaimat, így jelentkeztem a Debreceni Egyetem angol-történelem szakára. Egyik barátom hívta fel a figyelmemet ekkor a Szent Miklós Roma Szakkollégiumra, ahol nemcsak a szálláslehetőséget biztosították számunkra, de számos támogató programban vehettünk részt. Az itt töltött hat év alatt nagyon sok segítséget és lehetőséget kaptam a tanulmányaimhoz. Az egyetemet el tudtam volna végezni, hiszen ekkor már nagyon komolyan vettem a tanulást, de a szakkollégiumban annyiféle támogatást kaptunk, hogy ilyen módon és ilyen szinten biztosan nem tudtam volna fejlődni a támogatás nélkül. Ösztöndíjban részesültünk, ami anyagi segítséget jelentett, így tehermentesítette a szüleimet is. A programok sokszínűsége szociális és mentális fejlődésünkhöz járult hozzá nagymértékben – fogalmazott Bence, aki a Roma Szakkollégiumnak köszönhetően lehetőséget kapott arra is, hogy kilátogasson Rómába, s ott előadást tartson a Római Magyar Akadémián. Angol nyelven mutatta be a külföldön kevésbé ismert szakkollégium életét. Talán ennek is köszönheti a fiatalember, hogy őt kérték meg, mutassa be életét, és elért céljait is.
A maroknyi csoportot a pápa is fogadta. Székely Bence feleségét, aki jelenleg a debreceni Szent Lászó Görögkatolikus Gimnázium tanára, a nyíracsádi általános iskola óraadója, is a roma szakkollégiumban ismerte meg.
Bence szerint a szakkollégiumban egyre több a tehetséges roma tanuló, akik szeretnének kitörni eddigi életükből. A szakkollégium feladata többek között az, hogy segítséget és lehetőséget nyújtson a gyerekeknek saját céljainak megfogalmazásában, és elérésében. Ezt tartja nagyon fontosnak elsősorban a még mindig nehezebb, hátrányosabb helyzetben élő tehetséges roma fiatalok számára, akik megkapták a talentumot a Jóistentől, de annak kamatoztatásához kitartásra, szorgalomra, de társadalmi segítségre is szükség van. Ehhez teremt nagyon sok fiatalnak, mint ahogy teremtett Székely Bencének is lehetőséget és kitörési pontot a görögkatolikus cigánypasztoráció, és a roma szakkollégiumok támogatása.
Kapcsolódó írás:
Ferenc pápával találkoztak a magyar cigány fiatalok
Rómában mutatkozott be a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat