Amikor egy álom valósággá válik...25 éve szentelték fel a csepeli görögkatolikus templomot

Amikor egy álom valósággá válik...25 éve szentelték fel a csepeli görögkatolikus templomot

2025-06-11 20:13:12
Szerző: Hajdúdorogi Főegyházmegye/BSZI
Kocsis Fülöp érsek
Ünnep
Hajdúdorogi Főegyházmegye
25 éve szentelték fel a csepeli görögkatolikus templomot. Több módon szeretnék emlékezetessé tenni ezt a jubileumi évet, mesélte Mosolygó Dénes parókus.

Az évfordulót püspöki Szent Liturgia tette emlékezetessé június 9-én, melyre a környékbeli atyák és hívek is nagy örömmel érkeztek. Emellett az egész éves programjukat is a jubileumhoz kapcsolódóan építették fel. Októberben, amikor a Szentháromság ikon Csepelre érkezik, akkor szeretnék egy imádságos együttléttel zárni az egész éves ünnepségsorozatot.

A csepeli Szentlélek templom

A görögkatolikus templom a Csepel Kertvárosban található, családi házak között, a kortárs szakrális épületek egyik kiemelkedő példája. A Szentlélek templomot Fejérdy Péter tervezte, három éven keresztül tartott az építkezés, az alapkövet 1997-ben tették le, végül 2000-ben szentelték fel. Modern vonalú templom, ugyanakkor a téglafal egyszerűséget sugároz.

Igazi, élő egyházközségről beszélhetünk, melyben sok munkája van Dénes atyának is, aki számos lehetőséget kínál a találkozásra: nyári gyermektábor, kirándulás, múzeumlátogatás, karácsonyi ajándék készítés, zenés színi előadás – ilyen és ehhez hasonló eseményekkel teszik színesebbé a csepeli görögkatolikusok életét.

„Egy kihívásokkal teli, ugyanakkor egy nagyon szép egyházközségbe kerültünk annak idején a családommal. Első feladatunk a parókia felújítása volt, de nem ment minden olyan könnyen: nemsokkal ide érkezésünkkor kezdődött a Covid járvány, ami visszavetette az első lendületet. Persze igyekeztünk magunkra találni. A nagy feladat mai is az, mint korábban: megtalálni, felkutatni a Csepelen élő görögkatolikusokat és bevezetni őket a közösségbe” – fogalmazott Dénes atya.

Elmondása szerint nemcsak a hitoktatás kapcsán növekedett a hívek száma, hanem az ukrán-orosz háború elől menekülő kárpátaljai családok is közösségre találtak náluk. Szerinte a következő kihívás, hogy meg tudják szólítani az ifjúságot, a tizenéves korosztályt. Igyekeznek az ő lelki életüket is támogatni, hogyha kilépnek a nagybetűs életbe, akkor hitüket megtartva jó görögkatolikusok lehessenek.

A kezdetekről...milyen az igazi, csepeli összefogás?

Nem szabad persze azt sem elfelejteni, hogy Prodán Gábor atyának milyen nagy szerepe volt a templom építése során, aki 1990-től szolgált azon a területen. Mint mesélte, egy elsőáldozáskor döbbentek rá, hogy milyen sokan is vannak: 32 gyerek részesült akkor a Szentségben és a rokonokkal együtt alig fértek be a római katolikus templomba.

„Ez erősített meg minket abban, hogy szükség lenne egy saját templomra, meg persze egy kicsit albérlőnek is éreztük magunkat a római testvéreknél. Úgyhogy neki láttunk. Az akkori alpolgármester, Orosz Ferenc - nyírtasi származású görögkatolikus – karolta fel ezt az ügyet. A Rákóczi kertben kaptunk telket örökös használati joggal, 1997. Pünkösdhétfőn tettük le az alapkövet Keresztes Szilárd vezetésével. 1998. októberében el is kezdődtek a földmunkák” – idézte fel Prodán atya.

Élénken él benne az emlék, ahogy Pregun István főhelynök atya oly’ gyakran meglátogatta az építkezést, hogy milyen látványosan emelkedtek a falak, mennyi emberi kedvességgel és önfeláldozással találkozott ez idő alatt. Az építkezés folyamán ismerték meg a későbbi egyháztanács tagjukat is, Varró Sándor villanyszerelőt, aki csak annyit kérdezett Gábor atyától:

-Maguk építik Csepelen a templomot?

-Igen.

-És van pénzük?

-Nincs.

-Akkor ott a helyem!

„Nagyon sok ilyen felajánlás volt: ingyen vagy anyagköltségért jöttek segíteni az emberek. Igazi, csepeli összefogást tapasztaltunk, melyben a nem hívők is örömmel vettek részt. Majd 2000. Pünkösdjén, június 11-én szentelte fel Keresztes Szilárd püspök atya a szép, új templomot” – emlékezett vissza a kezdetekre Gábor atya.

Amikor egy álom valóra válik...

„Egyszer azt álmodtam az építkezés során - amikor megint teljesen elfogyott a pénzünk - hogy Rómába zarándokoltunk” – folytatta az emlékek felidézését Gábor atya. „Ott voltunk a Szent Péter téren, amikor II. János Pál pápa odajött hozzánk, és elkezdett velünk beszélgetni. Én meg elmeséltem neki, hogy templomépítésben vagyunk benne a hajdani vörös Csepel területén, és nem nagyon van rá anyagi forrásunk. Ő csak rám mosolygott és azt mondta: nyugodjak meg, amikor mi együtt fogunk misézni, addigra felépül a templom.” Másnap mentem misézni, elmondtam az álmomat a híveknek. Nyilván jót derültünk rajta: egy egyszerű, görögkatolikus pap mikor fog együtt misézni a pápával? Ugyan már...

„Igen ám, de a templom felszentelése után, augusztusban jött a hír, hogy delegálnak a római Világmissziói Kongresszusra. (Az erdélyi papok ugyanis nem kaptak vízumot.) Amikor fel kellett sorakoznunk a Szentmisére, akkor derült ki, hogy csak az első 25 pap misézhet a pápával, mi pedig sajnos a sor végére kerültünk a magyar kollégákkal, így nem sok esélyünk volt a várva várt találkozásra. Ekkor toppant be a pápa titkára, aki azt mondta: utolsókból lesznek az elsők! Úgyhogy hátulról számolták ki a 25 főt! Így kerültünk bele abba körbe, akik együtt misézhettek a pápával. Felemelő érzés volt. Főleg az, amikor visszafelé mentem a helyemre az áldoztatás után és összenéztünk a pápával. Rám mosolygott és bólogatott. Mintha azt sugározta volna: hát nem megmondtam?” – mesélte mosolyogva Gábor atya.

„Nagyon szép emlékeim vannak ezekről az évekről, csak hálát tudok adni a Jóistennek, hogy ezekkel megjutalmazott, hogy ezt átélhettem.”

Kívánunk a csepeli görögkatolikus közösségnek további tartalmas, hitben és szeretetben gazdag éveket!

VEZETŐ HÍREK
60 éve mutatott be Dudás Miklós püspök magyar nyelvű Szent Liturgiát a Szent Péter-bazilikában

Folytatódik az AlmáDialógus - Mosolygó Tibor atya tart lelkigyakorlatot

Szentévi zarándoklat Hajdúböszörményből Rómába
 
AKTUÁLIS
KAPCSOLÓDÓ GALÉRIA
VEZETŐ HÍREK
60 éve mutatott be Dudás Miklós püspök magyar nyelvű Szent Liturgiát a Szent Péter-bazilikában

Folytatódik az AlmáDialógus - Mosolygó Tibor atya tart lelkigyakorlatot

Szentévi zarándoklat Hajdúböszörményből Rómába
 
AKTUÁLIS
EZEKET OLVASTA MÁR?
 
60 éve mutatott be Dudás Miklós püspök magyar nyelvű S...
60 éve mutatott be Dudás Miklós püspök magyar nyelvű S...
 
Folytatódik az AlmáDialógus - Mosolygó Tibor atya tart ...
Folytatódik az AlmáDialógus - Mosolygó Tibor atya tart ...
 
Szentévi zarándoklat Hajdúböszörményből Rómába
Szentévi zarándoklat Hajdúböszörményből Rómába
 
Nem vasárnapi keresztények - fiatalok lelkigyakorlatoztak ...
Nem vasárnapi keresztények - fiatalok lelkigyakorlatoztak ...
 
Karácsonyváró Bizánci dallamok a Görögkatolikus Múzeu...
Karácsonyváró Bizánci dallamok a Görögkatolikus Múzeu...
 
A Hajdúdorogi Főegyházmegye önkéntesei is részt vettek...
A Hajdúdorogi Főegyházmegye önkéntesei is részt vettek...