Banach püspök atya levele elején elmondta, hogy Ferenc pápa a mai napig nagy szeretettel emlékszik vissza az Istenszülő oltalma tiszteletére szentelt görögkatolikus templomban tett másfél évvel ezelőtti látogatására. Magyarország apostoli nunciusa beszédéből mélységes Mária tisztelet rajzolódott ki. Arra kérte az Istenszülőt homíliájában megfogalmazott könyörgéseiben, hogy a világ és az életünk különböző problémás területei felé terjessze ki fátylát, és adja meg nekünk oltalmát, hiszen az Istenszülő segítsége számtalanszor világosan megmutatkozott mind az egyes emberek, mind a népek életében, békében és háborúban, kolostori sivatagokban és zsúfolt városokban. “Az eseményben, melyről az egyház ma megemlékezik és melyet ünnepel, megmutatkozik az Istenszülő ezen állandó védelme a keresztény nép felett.”
Az ünnep eredete kapcsán kitért rá, hogy a régi szerzetesek, misztikusok úgy tartották, lelki zűrzavar idején Isten Szent Anyjának palástja alatt kell összegyűlni. A mai, minket körülvevő zűrzavaros világra gondolva úgy helyes, ha megfogadjuk a régiek tanácsát és úgy szólunk a Szűzanyához, ahogy ők tanítottak minket imádkozni, a hozzá intézett legrégebb ima szavaival: "Oltalmad alá futunk, Istennek Szent Szülője. Könyörgésünket meg ne vesd szükségünk idején, hanem oltalmazz meg minket minden veszedelemtől. Ó, dicsőséges és áldott Szűz.”
Bannach az országot Mária fátylának védelmére bízta könyörgéseiben: “az országot falvaival és városaival, egész Magyarországot és lakóit. Drága öröksége, a kereszténység továbbra is formálja és irányítsa az egyének és családok, a társadalom és az állam életét. Segítsen mindenkinek, hogy megtalálja földi útjának legmélyebb értelmét. Ébresszen bátorságot és reményt az eljövendő napokra és évekre. Könyörgünk Hozzád, ó Második Ég, hallgasd meg könyörgéseinket, takarj be fátyladdal, és add meg nekünk oltalmadat!”
Az apostoli nuncius további fontos ügyeket és kérdéseket érintő könyörgéseket is megfogalmazott az Istenszülőhöz. “Kérünk téged Mária, Béke Királynője, hogy Fiad, Jézus világosítsa meg a konfliktusokban érintett felek felelőseit, hogy bátorságot merítsenek ahhoz, hogy letérjenek a háborús konfrontáció útjáról.” Szintén Mária oltalmára bízta azokat, akik folyamatosan a béketárgyalások előmozdításán dolgoznak Földünk konfliktusok uralta területein. A szenvedőket, és a fájdalomban élőket, a betegeket és a fogyatékkal élőket, a nehéz házasságban élő férfiakat és nőket, a konfliktusban álló családok gyermekeit, a súlyos adósságokkal küzdő embereket, a munkanélkülieket, a rosszul alkalmazkodókat és a foglyokat is Mária oltalmára bízta. Nem feledkezett meg ugyanakkor az életerejük teljében lévő férfiakról és nőkről sem, akik felelősséget viselnek a családban, a munkában és az ország közössége iránti elkötelezettségben.
A fiatalabb nemzedékek számára azt kérte, vezesse őket a Szűzanya gyengéden, lépésről lépésre az önmagukért és a közösségért vállalt keresztény felelősség útján: a bátrakért és az erősekért, a vállalkozó szelleműekért és a tevékenyekért, a csendesekért, a bizonytalanokért, a határozatlanokért, a gyakran nevetőkért és a mindig komolyakért.
Végezetül magyarországi görögkatolikus egyházunkat bízta a Szűzanya oltalmára: mindazokat, akik felelősek érte és szolgálják egyházadat, a hajdúdorogi, miskolci és nyíregyházi egyházmegyék minden pásztorát és híveit. “Segíts, hogy a remény zarándokaiként felkeljünk és útra induljunk, hogy mi is továbbadhassuk az örömhírt, miként te Szent Erzsébetnek, új életet teremthessünk, és a testvériség és a béke kézművesei lehessünk” - zárta sorait Michael Wallace Banach amerikai püspök.
Dr. Jaczkó Sándor, a Rózsák terei templom parókusa a szertartás végén elmondta, mennyire sajnálja mindenki, hogy nuncius úr nem tudott betegsége miatt velük ünnepelni, de hálás szívvel gondolnak rá, hiszen nagyban neki volt köszönhető a Szentatya Rózsák terei látogatása. Az Istenszülő övének egy darabja újra a Rózsák terére érkezett, ezért a Szent Liturgia után miroválást végeztek. Kivonulás közben megszentelték a pápa látogatásának emlékére készült táblát.