Dobos Péter gyülekezetvezető presbiter köszöntötte a megjelenteket és elmondta, hogy nagy öröm töltötte el, amikor megtudta, melyik bibliai szakasz áll az ökumenikus imahét középpontjában, hiszen szilveszterkor is éppen ez volt vezérigéjük. Majd néhány gondolatot kiragadva, annak mentén rövid tanításokba bocsátkozott a presbiter.
Ezek az alábbiak:
Érsek-metropolita atya még mielőtt ezen gondolatokat jobban kifejtette volna Isten angyalának Pálhoz intézett szavaira irányította rá a figyelmet: „Ne félj, Pál” (ApCsel 27, 14). Nagyon súlyos üzenete van ennek – mondta a főpásztor –, hiszen a felszólítás nem csak Szent Pálra vonatkozik, hanem mindazokra, akik tudják, hogy én az Istené vagyok!
„Sokszor vagyunk talán hajótörés közeli állapotban vagy legalábbis érezzük úgy, hogy dobálnak minket a hullámok, helyzetünk kilátástalan. Pedig én személy szerint és mindazok is, akikkel együtt hajózom az Úristen kezében vagyunk. Rajtam keresztül fogja megmenteni őket az Úr, de csak akkor, ha valóban az Övé vagyok.” – hangsúlyozta metropolita atya.
Így mentette meg Pál is sorstársait és ért épségben partot, ahol aztán érdekes fordulat történik akkor, amikor a vipera megmarta az apostolt és mindenki azt hitte, hogy meg fog halni, ám nem ezt történt. „Ez mintegy kiemelt jele volt annak, hogy az Úristennek gondja van az ő fiára, az ő kiválasztottjára. Sőt, nem csak Pál, hanem a sziget elöljárója is meggyógyul betegségéből.” – világított rá a főpásztor és ezt követően beszélt a máltaiak vendégszeretetéről, amiről valójában csak az igazi keresztény érti meg, hogy az az Úr lakomája.
„Nem csak a templomban Úrvacsorával vagy az Eucharisztiával gyűlünk oda az Úr köré, hanem minden egyes alkalommal, amikor vendégül látok valakit, leülök étkezni az annak a szeretetnek a kifejeződése, amit én is kaptam. A szeretetet akkor tudom továbbadni, ha fölismerem, hogy Kitől kaptam. Ha ez a kapcsolódási pont kimarad, lehetek én akármekkora szívű az ideig-óráig tart, mert az csak emberi szeretet, ami pedig véges. Főleg amikor nem kapok viszonzást, nincs hála, egyszerűen elfogy. Ezért a vendéglátásom forrása az, hogy én is >>egy nagy Úrnak vendége vagyok<<” – élt Kosztolányi Dezső szavaival Fülöp metropolita és arra kért mindenkit, hogy ismerjük fel milyen pompás asztalhoz vagyunk meghívva, maga a Teremtő Isten, a Megváltó Isten, a Szentlélek Isten a maguk Szentháromságos asztalához hívnak bennünket. Ennek vagyunk részesei és ezt osztjuk tovább kifogyhatatlanul.
Ezt tesszük ma is, amikor összejövünk és közösen imádkozunk az egységért, egymásért felekezeti különbség nélkül. Valójában azért jövünk össze nap, mint nap, hogy ebben a hitünkben megerősödjünk. Hacsak egymáshoz közeledünk az is nagyon szép, de kevés – nekünk az Istenhez kell közelednünk. Így teszünk, amikor több oldalról más énekekkel, szertartásokkal imádjuk, dicsőítjük őt – csak az Isten tudja az egységet megvalósítani. Jézus is ezért imádkozott: „Legyenek mindnyájan egyek. Amint te, Atyám bennem vagy s én benned, úgy legyenek ők is eggyé bennünk, hogy így elhiggye a világ, hogy te küldtél engem” (Jn 17, 21-22) – zárta tanítását a görögkatolikus főpásztor.
Fotó: Kovács Ágnes - Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Az ökumenikus imahét január 26-án vasárnap a hagyományoknak megfelelően Debrecenben, a református Nagytemplomban zárult. A megyeszékhely jelképének számító lelki hajlékban 24 darab harangból álló harangjátékot létesítenek majd. A művészi élménynyújtáson túl missziós feladata is lesz, hiszen a hallható, zömmel egyházi és népi dallamok a keresztény hittudatot, valamint a nemzeti önbecsülés erősítését szolgálják majd. Az ökumenikus imahét perselyadományát e cél megvalósítására fordították.