Beiktatták a román nagyérseket

Beiktatták a román nagyérseket

2025-11-17 08:51:05
Szerző: Görögkatolikus Metropólia/Király András Fotók: Eugen Ivut
Nemzetközi
Görögkatolikus Metropólia
November 15-én iktatták be hivatalába Claudiu-Lucian Pop nagyérseket, a román görögkatolikus egyház múlt héten megválasztott nagyérsekét.

A keleti egyházak lehetnek metropóliai, nagyérseki és pátriárkai egyházak. A nagyérseki és pátriárkai egyházaknak saját szinódusa van, amelyek megválasztják egyházuk fejét. A megválasztott nagyérseket a pápa megerősíti, a pátriárkát viszont csak tudomásul veszi. XV. Benedek pápa 2005-ben emelte nagyérseki rangra a román görögkatolikus egyházat, első nagyérseke, Lucian Mureșan bíboros szeptember 25-én hunyt el, a szinódus ezt követően, november 5-én választotta nagyérsekké a Kolozsvár–Szamosújvári Egyházmegye megyéspüspökét.

A balázsfalvi Szentháromság-székesegyházban tartott beiktatáson Európa számos görögkatolikus püspöke jelen volt, köztük Fülöp metropolita is. Noha a megválasztott nagyérsek eddig is püspök volt, a beiktatáson szimbolikusan is megkapta a főpapi jelvényeket, mint a pásztori szolgálat és a hatalom jelképeit, melyeket Claudio Gugerotti, a Keleti Egyházak Dikasztériumának prefektusa adott át.

Omofor

Az omofor a püspöki liturgikus öltözék egyik legfontosabb része, nélküle a főpásztor nem végezhet püspöki szertartást. A hosszú és széles szalagot mindig kereszt díszíti, esetleg Krisztus, vagy az Istenszülő képével. A püspök nyaka mögül, a két vállán ereszkedik alá, vagy egy, vagy két ágban. Az jó pásztort jelképezi, aki 99 megmaradt juha mellett azt az egyet is megkeresi. A főpap tehát pásztor, aki vállán hordozza közösségét, nem pedig felette álló vezető. Felelősséget visel a hívekért.

Korona

Az ékkövekkel és ikonokkal díszített mitra néven is ismert korona a püspök és kitüntetett papok fejdísze. A papi koronától az különbözteti meg, hogy kereszt van a tetején. A mitra emlékeztet Jézus Krisztus töviskoronájára. Jézus Krisztus küldetését, feladatát és alázatosságát jeleníti megy. Ugyanakkor azt is jelzi, hogy a püspök vagy a kitüntetett pap, aki a szertartást vezeti, nem saját hatalma által teszi azt, hanem Isten kegyelmének segítségével. Így a mitra az önfeláldozás és önátadás jelképe, amivel viselője a rá bízott nyájat üdvösségre vezeti.

Mandiász

Ez a köpeny minden szerzetest megillet, habár rangtól függően más a kinézete. A püspök akkor veszi fel a mandiászt, amikor szertartáson vesz részt a templomban, de magát a szertartást nem ő maga végzi. (Pl. utrenye, vecsernye, ájtatosságok.) A gallérján kapoccsal összefogott, földig érő, ujjatlan szövetköpeny az egész reverendát beborítja, rajta három vízszintes csíkkal, mely egyszerre szimbolizálja a Szentháromságot, a püspök tanító, megszentelő és kormányzó hatalmát, valamint a harmadik papi méltóságot, a püspöki rangot jelképezi. Lila színe a méltóság, tekintély és bűnbánat jele, a testre boruló köpeny Isten mindent beterítő kegyelmét jelképezi.

Pásztorbot

A főpásztori hatalom és a hívekről, mint nyájról való gondoskodás jelképe. A bot végén kereszt van, melyet két kígyó fog közre, mely utal Jézus szavaira: legyetek okosak, mint a kígyók. Másrészt utal a győzedelmes Krisztusra, aki legyőzi a bűnt és a halált, aminek előképe volt a Mózes által a pusztában készített rézkígyó, mely megmentette az izraelitákat a mérges kígyók marásától.

Enkolpion

Láncon viselt függő. A püspök egy mellkeresztet és egy panágiát, vagyis Istenszülőt ábrázoló függőt hord, a metropolita, nagyérsek és pátriárka emellett egy Krisztust ábrázoló függőt is. A panágia az Istenszülő közbenjárását kéri, és jelzi, hogy viselője az ő védőpalástja alatt teljesíti küldetését. A Krisztus-enkolpion a Krisztus nevében gyakorolt tekintélyt jelzi, és azt, hogy a főpap látható képmása Krisztusnak a társadalomban.

Mellkereszt

Azt jelenti, hogy viselője Krisztus szerint él és szolgál, hatalma nem csupán adminisztratív, hanem apostoli eredetű.

VEZETŐ HÍREK
Jézus általunk is képes csodákat tenni! Kánoni látogatás Szolnokon

Az MTA doktora lett dr. Véghseő Tamás - szívből gratulálunk!

A bazilita szerzetes atyák elhagyták a máriapócsi monostort
 
AKTUÁLIS
KAPCSOLÓDÓ GALÉRIA
VEZETŐ HÍREK
Jézus általunk is képes csodákat tenni! Kánoni látogatás Szolnokon

Az MTA doktora lett dr. Véghseő Tamás - szívből gratulálunk!

A bazilita szerzetes atyák elhagyták a máriapócsi monostort
 
AKTUÁLIS
EZEKET OLVASTA MÁR?
 
A bazilita szerzetes atyák elhagyták a máriapócsi monost...
A bazilita szerzetes atyák elhagyták a máriapócsi monost...
 
Az MTA doktora lett dr. Véghseő Tamás - szívből gratul...
Az MTA doktora lett dr. Véghseő Tamás - szívből gratul...
 
Jézus általunk is képes csodákat tenni! Kánoni látogat...
Jézus általunk is képes csodákat tenni! Kánoni látogat...
 
A Szent Atanáz Főiskola még várja a jelentkezőket
A Szent Atanáz Főiskola még várja a jelentkezőket
 
" Boldog nyugalmat és örök emléket" – a II. világháb...
 
Hegymenetben az Istenszülőhöz – gyermekbúcsú Máriap...
Hegymenetben az Istenszülőhöz – gyermekbúcsú Máriap...