Ennek a terápiás formának a fókuszában a pár kapcsolata áll. A párterápiát egy vagy két terapeuta vezeti, az ülések általában kéthetente követik egymást. Egy-egy terápiás ülés 90 perc és átlagosan 8-16 alkalom kéthetente. A párterápia segít megérteni a kapcsolatot és egy jól megalapozott döntést hozni. Ez a rendszerszemlélet a párok erősségeire, erőforrásaira épít és a kettejük által létrehozott kapcsolatra koncentrál.
Leánykori neve rendszerszemléletű család és párterápia. Magyarországon kizárólag a Magyar Családterápiás Egyesület által képzett családterapeuták vagy családkonzulensek végezhetnek. Coach és varázslók vagy jósok nem végezetnek terápiát. A családterapeuta jelölt vagy képződő családterapeuta címet az egyesület keretein belül tanuló szakemberek használhatják. Ők szoros szupervízióval, tehát egy idősebb és tapasztaltabb kiképző terapeuta segítségével dolgoznak a párokkal és családokkal.
A családterápia első ülésén – egy első interjú keretében – a hely és a rendelés bemutatása, a megismerkedés és a hozott probléma feltárása zajlik. A terapeuták és a családi probléma történetének folyamatos fókuszálásával a családterápia második-harmadik ülésének végére eljutnak a terápiás szerződés megkötéséig. Ehhez szükséges, hogy a család/pár megegyezzen a közösen kitűzött célról. Ez alapján, az erőforrásait kiemelve jeleznek vissza a családnak a következő, lezáró szakaszban. A terápiás ülést rendszerint feladatadással fejezik be.
Jelentkezni a panagiaonismeret@gmail.com címen lehet!