Az emlékezés virágainak elhelyezésével kezdődött a “Trianon 100” ünnepségsorozat a Móra-iskola kerítésénél elhelyezett városi domborműnél csütörtökön délután.
A koszorúzást a székesegyházban celebrált ökomenikus istentisztelet követte, ahol Horváth Zoltán polgármester beszédében hangsúlyozta, hogy a történelem során szerzett sebeket az idő gyógyítja, de az 1920. június 4-én történt, mélységesen igazságtalan nemzetcsonkításra csak részben gyógyír az emlékezés, ezért a legfontosabb, hogy bízva egy erős Magyarországban összekapcsoljuk az elszakított országrészeket, mely Juhász Gyula gondolatait idézve „elvisz a boldog föltámadásra”.
A magyarság összetartozásának jelképeként 16:30 perckor megkondultak a város központját ékesítő Görögkatolikus Székesegyház harangjai. A hajdúdorogiak egy teljes órán át tartó kézi harangozással emlékeztek egy olyan nemzeti traumára, melyre a hét országba szétszakított Kárpát-medencei magyarság a mai napig nem talál gyógyírt.
A trianoni békediktátum százéves évfordulóján Kocsis Fülöp érsek-metropolita atya a közösség tagjaival közösen ültetett fát a templom kertjében.
A programsorozat folytatásaként az egybegyűltek Tánczos Gábor vezérezredes sírboltjánál hajtottak fejet, majd helyezték el koszorúikat a Kukuca temetőben felidézvén, hogy száz esztendővel ezelőtt a magas rangú katonadiplomata hazaszeretetének köszönhetően több település az anyaország határain belül maradhatott.
A nap végén 20 óra 20 perckor - ahogyan a világ 65 országának kétezer településén - Hajdúdorogon is fellobbantak az összetartozás tüzének lángjai, melyet a magyar és székely himnusz sorai kísértek.
A Görögkatolikus Médiaközpont videós összefoglalója az eseményről: