Ünneplő ruha, tarisznya, benne apró, jelképes pogácsa, virágcsokrok, búcsúszavak és -ölelések: szokásos kellékei az iskolai ballagásoknak. Az ünnepségre azonban sokkal több szempár figyel, ha az az első egy iskola életében, jelentőségét pedig tovább növeli az a küzdelmes út, amely árán eljutott idáig az intézmény. A sokéves, iskoláért és gyermekekért végzett, olykor ellenállásba ütköző fáradságos munkának mégsem a végét, sokkal inkább a kezdetét látják a nevelők, vezetők és maga a fenntartó, a Nyíregyházi Egyházmegye is.
Szocska A. Ábel püspök az ünnepséget megnyitó Szent Liturgia végén beszélt erről köszöntőjében, felidézte a Szentírás tanítását: „»Mert igaza van a szólásmondásnak: más vet és más arat« Jn4,37, de mi még mindig csak a vetésnél tartunk” – mondta. Egy példázattal szemléltette a ballagó diákok számára, hogy mit is adott ez a nyolc évvel ezelőtt induló iskola nekik: magvakat, melyeket maguk fognak elültetni, gyümölcsét learatni. A főpásztor a gyermekek jövőjére kérte a Jóisten áldását, hogy jó gyümölcsöt teremjenek az innen megkapott magvakból és alapokból építkezve.
Az iskolában eddig lelki szolgálatot teljesítő Virág László atya is búcsúzott a gyermekektől, kitartásra biztatva őket a kis csiga meséjével, aki lassan elindul a cseresznyefa felé koratavasszal, tudva: a verebek csiripelése ellenére is odaér, ha kitart, a megérett gyümölcshöz.
A ballagó ünnepségen Vincze Sándor igazgató mondott köszöntőt, majd az iskola kórusa és szavalói adtak műsort a szülőknek, tanulóknak, ballagóknak és a meghívott vendégeknek, akik között jelen volt Kocsis Fülöp metropolita, Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár, Juhász Éva a debreceni roma szakkollégium vezetője, Orosz István Imréné az egyházmegye cigánypasztorációs bizottságának alelnöke, Szabó Tamás a Nyíregyházi Egyházmegye pasztorális helynöke és Sivadó Csaba oktatási referens, valamint egykori igazgatók és a testvérintézmények vezetői.
Az iskolában tanuló első évfolyam nyolc évének ünnepélyes lezárása egyúttal az oktatási intézmény tanévzárója is volt, ezért minden évfolyamot érintően ajándékokat adtak át a legjobb tanulóknak, valamint a diákolimpián dobogós helyet elért sportos diákoknak.
Az igazgató az éves munka áttekintésében és értékelésében kiemelte a mindenapos oktatási feladatok mellett a múzeumpedagógiai foglalkozásokat, a zenei oktatást, a Magvető Tanoda diákokat kísérő és terelgető jelenlétét. Végezetül bizalommal tekintett a jövőre, hiszen a ballagók többsége a hajdúdorogi és a nyíregyházi görögkatolikus középiskolákban fog továbbtanulni, ahol további segítséget kaphatnak majd elképzeléseik megvalósításához; az ittmaradó gyermekek pedig egy megújult iskolába térhetnek vissza szeptembertől a Nyíregyházi Egyházmegyének, Nyíregyháza MJV Önkormányzatának és a Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságnak köszönhetően, hiszen már kezdetét vették az épületfelújítások.