Száznál is többen vettek részt a találkozó megnyitóján hétfő délután a nagyváradi városháza üléstermében. A keleti katolikus püspökökön kívül a román püspöki kar tagjai, szerzetesek, papok, hivatalnok és vallási vezetők vettek részt e megnyitón. A Görögkatolikus Metropóliát Kocsis Fülöp metropolita, Orosz Atanáz és Szocska Ábel püspökök, valamint dr. Seszták István főhelynök és Nyirán János fődiakónus képviseli.
Virgil Bercea nagyváradi görögkatolikus püspök, az esemény házigazdája nyitotta meg az eseményt. „A soknemzetiségű város örömmel látja vendégül ezen a megnyitón a város római katolikus, ortodox, protestáns és zsidó egyházi vezetőit. Azért rendeztük meg éves találkozónkat itt, Nagyváradon, hogy emlékezzünk az öt éve boldoggá avatott román görögkatolikus püspököket.”
Claudio Gugerotti bíboros, a Keleti Egyházak Dikasztériumának prefektusa is üdvözölte a keleti püspököket, a helyi közigazgatási, kulturális és tudományos élet vezetőit. „A nagyváradi nemzetiségek és vallások békés együttélésére példa, hogy számtalan vallás képviselője ünnepel ma velünk együtt. ezeknek a találkozóknak pedig azért van nagy jelentősége, mert egy olyan korszakban kezdődtek el, amikor az egyházak még érezték az üldöztetés nyílt sebeit” – mondta a bíboros.
Gintaras Grušas, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) elnöke hangsúlyozta a találkozó témájának fontosságát. „A püspökök és papok közötti testvéri kapcsolat nagyon fontos, különösen most, két héttel a szinódus második ülésszakának kezdete előtt, amelyet 2024. október 2-7. között tartanak a Vatikánban. Vilnius érseke egyben köszöntötte is Virgil püspököt, akit 30 évvel ezelőtt szenteltek püspökké.
Giampiero Gloder, Románia és Moldova apostoli nunciusa is köszöntötte a jelenlévőket, és átadta őszentsége Ferenc pápa szívből jövő jókívánságait.
Sofronie Drincec, Nagyvárad ortodox püspöke így köszöntötte a jelenlévőket: „mint ugyanazon tiszteletreméltó ősi keresztény hagyományok örököse, mindenekelőtt mély tisztelettel fordulok az ősi római apostoli szék jeles képviselőihez, és kérem, hogy mindenki vigye haza magával övéinek szívből jövő, testvéri üdvözletemet.” Kiemelte, hogy bármilyen nehéz is a mai, szekularizálódó világban, meg kell őriznünk és tovább kell adnunk ősi, keleti hagyományunkat. Beszéde végén panágiát (az Istenszülőt ábrázoló püspöki nyaklánc) ajándékozott Virgil püspöknek.
Ciprian-Vasile Olinici vallásügyi államtitkár kiemelkedő jelentőségűnek és követendő példának nevezte a találkozót, „mivel az egész keresztény világ arra törekszik, hogy életben tartsa az evangélium üzenetét egy egyre inkább szekularizált társadalomban, amely kísértésbe esik, hogy elhagyja keresztény gyökereit és értékeit.”
Zárásként Florin Birta, Nagyvárad polgármestere elmondta: Nagyvárad városa megtiszteltetésnek tartja, hogy otthont adhat ennek a rendkívül fontos eseménynek, a várost pedig a különböző kultúrák és vallások közötti harmónia mintaképének nevezte.
A megnyitó után püspökök és kísérőik a görögkatolikus szeminárium Szent György-templomában olasz nyelvű akathisztoszt énekeltek a boldog mártír püspökökhöz Anton Cioba rektor vezetésével, a Nagyváradi Teológiai Szeminárium „Schola Cantorum” kórusának kíséretében.
fotó: Nagyváradi Görögkatolikus Egyházmegye, Király András