Idén február 10-14. között rendezték meg a nyíracsádi Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskolában második éve zajló PaCo (Participation in Society through Classroom Activity and Cooperation) Erasmus+ projekt soron következő találkozóját. A helyszín a spanyolországi Badajoz városa volt, az ottani partner középiskolában, a IES Barbara de Braganza-ban várták a nyíracsádiakat. Az intézmény tanárait Illés Gabriella koordinátor és Koleszár Tímea, a diákokat Kerti Bori és Kiss Máté 8. osztályos tanulók képviselték. A hét témája „A kulturális örökség és az állampolgárság” volt. Mint minden ilyen alkalommal, most is az angol nyelvet használták a munkában és a kommunikációban. Az utazás összehangolása miatt már február 9-én, szombaton elutaztak Budapestről repülővel a portugál fővárosba, Lisszabonba. Ott megismerkedtek a város hangulatával, nevezetességeivel. Vasárnap érkeztek Badajozba, ahol a tanulókat vendégül látó és szállásadó spanyol családok és a tanárok nagy izgalommal fogadták őket.
Hétfőn reggel az iskolában nyitó ünnepség keretében köszöntötte őket Alberto Ulla, a spanyol projektvezető és az iskola igazgatója. A diákok karneváli zenével és flamenco tánccal készültek. Ezt a napot az iskolában töltötték a magyar fiatalok: kalandtúrán vehettek részt, melynek során felfedezhették az iskola rejtett kincseit. Majd a tanulók képes prezentációval angol nyelven mutatták be országuk, lakóhelyük kulturális örökségét. A tanárok az ilyen találkozók alkalmával tudják megbeszélni személyesen a projekt előrehaladást, a feladatokat és a jövőbeli terveket. Ezért külön megbeszélést tartottak.
Kedden Badajoz nevezetességeit tekintették meg. Sok érdekes információt kaptak a történelmi eseményekről, viszontagságokról és bepillantást nyertek a mai életbe is. Délután a közeli Olivenza kisvárosba látogattak, mely a portugál határ mentén fekszik ódon műemlékeivel, épületeivel és hangulatos utcáival.
Szerdán közös tanítással kezdődött a nap. A tanulók angol órán vehettek részt, melyet a spanyol, a cseh, az észt és a magyar tanárok együtt szerveztek. Csoportos munkaformában, internetes kereséssel és kvízjátékkal tették érdekessé a munkát. Az óra témája Mérida, a római kori város volt, ahová délután látogattak el. Az ókori város romjai között sétálva mintha időutazáson lettek volna. Visszatérve az iskolába a tanárok találkozhattak a Női Cigány Egyesület képviselőivel, akikkel a cigányság helyzetéről beszélgettek. Majd flamenco estre voltak hivatalosak, ahol a híres, helyi származású flamenco énekes, Alejandro Vega mélyen megindító énekét hallhatták.
A csütörtöki napon elutaztak Cáceres városába, az óváros középkori sikátorai, palotái, templomai hűen mutatták meg az akkori idők hangulatát. Visszatérőben Badajoz felé útba ejtették a gránit sziklákból álló természetes képződményeket. A népszerű sorozat, A trónok harca bizonyos jeleneteit ezen a szokatlan helyszínen forgatták.
Pénteken kézműves foglalkozáson és múzeumlátogatáson vettek részt. A búcsú ceremónián szerény ajándékkal köszönték meg a szervezők nagyszerű és lelkes munkáját. A délutánt a diákok a vendéglátó családokkal töltötték. A tanárok közös főzés keretében két jellegzetes spanyol étel elkészítését tanulhatták meg: a burgonyás omlettet és a hideg paradicsomlevest. Este a tiszteletükre „ErasMusic” címmel az Amedeus Kórus gyermekkara adott lélekemelő koncertet a Szent András templomban.
A csapat szombaton hajnalban indult haza Lisszabonba, onnan pedig Budapestre. Szívükben magukkal hozták a tavaszi időjárást, a virágzó kerteket, a finom ételeket, a vidám hangulatot és a spanyol vendégszeretetet. A közös út egy életre szóló emlék marad.
Ezúton is köszönet illeti a szervező iskola csapatát a színes és gazdag programokért, a vendéglátó családokat a gondos odafigyeléséért, a spanyol diákokat a befogadó közösségért és Illés Gabriella kollégát az út megszervezéséért és a magyar csoport vezetéséért.