Ahogy Kramarenko Viktor, az Országos Ruszin Önkormányzat elnöke nyitó beszédében elmondta, ezzel az eseménnyel, egyszersmind imádsággal az Országos Ruszin Önkormányzat 25 éves jubileumára emlékeznek. A Magyarországon élő ruszinok nagy része görögkatolikus, ezért döntöttek úgy, hogy olyan görögkatolikus kórusokkal együtt, akik őrzik az egyházi szláv nyelvet is, szeretnék méltóképp megünnepelni ezt a jeles napot.
Dr. Orosz Atanáz a Miskolci Egyházmegye püspöke köszöntőjében elmondta: a ruszinokat sokszor gens fidelissima-ként emlegetik, hiszen II. Rákóczi Ferenc óta a leghűségesebb nemzetként tartjuk számon őket. Ez a ruszin közösség, amely a Kárpátok bérceitől egészen a Délvidékig sok helyen megtelepedett, kultúráját és nyelvét a mai napig őrzi. “Van oka annak, hogy éppen én képviselem ma a Görögkatolikus Metropóliát, mert nem csak a városokban vannak magukat ruszinnak valló személyek, hanem ahogy a legutóbbi népszámlálásból is kiderült, azokon a kisebb településeken, ahol görögkatolikus a többség, kimutatható számban jelen vannak ruszinok is. Ezek a falvak, községek főleg Észak- Magyarországon helyezkednek el.” Atanáz atya rámutatott, nem magától értetődő, hogy egy országos önkormányzat templomban ünnepeljen, de az Országos Ruszin Önkormányzat esetében mégis az lehet, hiszen ez a nemzetiség kezdettől fogva a keleti egyházhoz kötődik, és az ungvári unió óta katolikus identitás jellemzi őket. Ráadásul tudvalevő, hogy a történelem viharai során is megtartották a katolikus hitet és keleti rítust.
“Kívánom, hogy ez a mai együttlétünk fokozza a hűségünket azon Jézus Krisztus irányába, aki a Jelenések könyve szerint a hű tanú, és annyit kér közösségeitől, hogy légy hű mindhalálig. Az egyik Szent Páltól ránk maradt legutolsó levélben, amit Timóteushoz írt, megkapjuk ezt a nagyon fontos biztatást: ha vele együtt meghalunk, vele együtt élni is fogunk, ha vele együtt szenvedünk, vele együtt uralkodni is fogunk, ha megtagadjuk őt, Ő is megtagad minket, de ha hűtlenek leszünk, Ő hű marad, mert önmagát meg nem tagadhatja. Ezt a Megváltó Krisztust köszöntjük itt ma a Szent István Bazilikában”- adta át ezzel a szót a kóruséneklésnek a miskolci püspökatya.