"Ifjúsági programok a Hajdúdorogi Főegyházmegye területén” címmel 2016-ban beadott és elnyert pályázat segítségével a Hajdúdorogi Főegyházmegye tanulmányi, közösségépítő és egyházi hagyományt ismertető programot szervezett a Dienes László Görögkatolikus Gimnázium, Szakgimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola 9. és 10. évfolyamon tanuló diákjainak 2017. április 25-26-án. A főleg egészségügyi profilú új tagintézmény tanárait és diákjait buszos kirándulás keretében a Hajdúdorogon működő Szent Bazil Oktatási Központba szállították, hogy egy tradicionális görögkatolikus középiskola mindennapjaiba, illetve egy speciális előadás-sorozatba tekinthessenek be. A program célja többrétű volt, mely az egymást követő események láncolatából világosan kivehető.
A program első napján a gimnázium szívében található lelki központba, a kápolnába vezetett útjuk, ahol Szilágyi Gábor igazgató úr az iskola működését vázolta fel, míg Takács Gusztáv lelki igazgató az ikonosztázionnak, mint a „szegények Bibliájának” a bizánci szertartásban betöltött szerepéről és az emberi lélek Istenhez emelkedéséről beszélt a Dienesből érkező diákoknak.
A következőkben az általános iskola tornatermében három, egymásra épülő előadást hallgathattunk meg görögkatolikus egyházunk szakembereitől és papjaitól. Soltész Ian coach prezentációs előadásában a 15-16 éves korosztályt az önmegismerés, önmegbecsülés és az önbizalom helyes megtalálására ösztönözte, illetve ezek elsajátítási technikájára helyezte a hangsúlyt, felhívva a figyelmet az emberi élet elsődleges, Istentől jövő céljára, a boldogságra.
A találkozó második napján a fábiánházi parókus, Kiss László atya terelgette mind a diákok, mind a jelenlévő tanárok figyelmét a feltámadt Krisztus, mint Isten Fia gondviselésének élményszerű megtapasztalása felé. Mindenkit elgondolkoztatott azzal a megközelítéssel, hogyha ő újból beülhetne az iskolapadba, akkor az egyes tanórákon a tananyagokon keresztül mire figyelne oda, mely életét előreláthatóan gazdagítaná.
A sorozat harmadik előadója Urgyán Antal téglási parókus volt, aki valójában egy négyévente elkészülő statisztikát olvasott fel a hallgatóknak. A felmérés egészen friss volt, hiszen 8000, 15-29 éves fiatalt kérdezett meg szokásairól, terveiről az elmúlt esztendőben: így a családképről, házasságról, párválasztásról, a számítógép, a televízió és mobiltelefon használatáról, a felnőttként eltervezett átlagkeresetről stb. Több olyan információhoz is hozzájuthattak a korosztály jelenlevő reprezentánsai, melyek elmélyíthették önmaguk megismerését.
Az ebédet követő délutáni programok a közösségi szórakozás feledhetetlen élményeit nyújtották. Kiváltképp tetszett a diákoknak a Lego-robot technika, a kémiai kísérlet, a katonákkal bemutatott, emberi életre nem veszélyes újfajta fegyveres játék. Összefoglalóként Seben Márta, Dienesben tanító matematika-kémia szakos tanárnő gondolatai álljanak itt: „Kísérőtanárként vettem részt ebben a programban és nagyon hálás vagyok érte, hogy részese lehettem ennek az eseménynek. Először jártam Hajdúdorog városában a görögkatolikusok oktatási központjának e szép iskolájában. Vendéglátóink nagyon kedvesek és figyelmesek voltak, a programokat precízen előkészítették és jól megszervezték. Érdekes, igényes és igazán megszívlelendő előadásokat hallhattunk. A délutáni foglalkozások is közel álltak a gyerekek érdeklődéséhez. A finom ebéddel a konyhás nénik is bearanyozták napunkat. A Dienes gimnázium tanulói érdeklődők voltak, fegyelmezetten viselkedtek. Elmondhatom, hogy számomra ez a nap nagy élmény volt, lelkileg feltöltött.”
A program az EFOP 1.2.2-15-2016-00244-es számú pályázat keretében valósult meg.