Az adományozás mára már hagyománnyá vált a kollégium számára. Üres kézzel sosem érkezünk azokra a helyekre, ahol szükség van a segítségre. A felfedezés a nyírkátai Együtt Segítsünk Egymáson Egyesület tevékenységét célozta meg. Az ünneplésre pedig az adott alkalmat, hogy a Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégium akkreditált tehetségpont lett.
Ez a cím azt jelenti, hogy az a szakmai munka, mely az intézményben zajlik, a hallgatók kutatási és konferencia tevékenysége, képesítései, versenyeken elért eredményei példaértékűek a hazánkban működő tehetséggondozással foglalkozó műhelyek előtt. Ennek az elnyeréséhez egyaránt szükség van a szakmai stáb következetes követelményrendszerére, a hallgatók elhivatottságára a választott hivatásuk és a keresztény értelmiségivé válás iránt. Közös munka eredménye ez az elismerés, amelyért közösen is adtunk hálát. Ennek keretében Hodászon a helyi cigány egyházközség templomában vettünk részt Szent Liturgián.
Kanyó Árpád parókus atya tanításában a krisztusi kereszt viselésének fontosságát emelte ki a mi szemszögünkből megvilágítva. A lelki táplálék után a helyi asszonyok gondoskodtak a finomabbnál finomabb testi táplálékról is. Ezt parókus atyával és Lakatos Sándorral együtt fogyasztottuk el.
„A szakkollégium igazgatónője pályája kezdetére is emlékezve tért vissza gyökereihez Hodászra, ahol annak idején Lakatos Sándor mutatta be neki a hodászi cigányságot. Nem túlzás talán azt mondani, hogy Juhász Éva hazajár Hodászra.” – olvasható az egyik hodászi, Kósa Anita látogatásunkról írt posztjában.
Az agapét követően nehéz szívvel, de elindultunk Hodászról Nyírkáta felé. Ott az egyesületet vezető házaspár fogadott minket. Szó esett személyes életükről, az egyesület eddigi eredményeiről és terveiről is. Ám, ami igazán megmutatta a lelkét ennek a kezdeményezésnek, az a helyiek műsora volt. Dicsőítő énekekkel, autentikus táncokkal bizonyították, hogy az álmok, ha kis lépésekben is, de megvalósulhatnak.