Mária Terézia 1775-ben ajándékozta a császárvárosban élő bizánci rítusú katolikusok számára a korábbi jezsuita kollégium épületét és a Szent Barbara-templomot. (1010 Wien, Postgasse 8.) 1884-ben II. József parókia rangra emelte a közösséget, az alapító okmány rendelkezése szerint a parókus ukrán kellett, hogy legyen, a két káplán közül az egyiknek magyarul, a másiknak románul kellett tudnia. Ez a templom lett az Ausztriában élő görögkatolikusok központi parókiája az első világháború végéig (a Monarchia szétesésével megszűnt a magyar nyelvű görögkatolikus lelkipásztorkodás.)
A parókiát 1820-ban I. Ferenc a lembergi metropolita hatáskörébe sorolta, a Keleti Egyházak Kongregációja 1935-ben a bécsi érsek alá rendelte, hatáskörét 1945-ben az egész országra kiterjesztették. 1956-ban közvetlen a Szentszéknek alárendelt ordinariátus (egyházkormányzati egység) jött létre az egész ország területén élő keleti rítusú katolikusok lelkipásztori ellátására. A Szentszék képviselője a mindenkori bécsi érsek, jelenleg Christoph Schönborn bíboros, aki az ordinariátus vezetését általános helynökére, Jurij Kolasára bízta.
Az ordinariátus központja a bécsi Szent Barbara parókia, ezen kívül 34 lelkészségen 78 pap szolgálja a nagyjából 20 000 keleti rítusú ukrán, ruszin, román, szerb, szlovák, magyar, illetve melkita hívőt.
Közel száz évvel később (2023. június elsejével) Christoph Schönborn bíboros határozata értelmében újra megnyílt a magyar lelkészség, melynek vezetésével Papp György atyát bízta meg, munkáját Peczár Péter káplán segíti.
Kocsis Fülöp metropolita háláját fejezte ki Schönborn bíborosnak, hogy ezentúl anyanyelvükön is imádkozhatnak rítusuk szerint a Bécsben és Ausztriában élő magyar görögkatolikusok.
Papp György atya 42 éve tartozik a Szent Barbara-templomhoz, 2000 óta papként szolgálja a német nyelvű közösséget, Szent Liturgiát vasárnaponként 18 órakor végeznek.
A magyar lelkészség megalakulásával kezdetét veszi a közösségépítő munka. György atya arra kér minden Ausztriában élő magyar görögkatolikust, vagy a keleti rítus iránt érdeklődőt (éljen bárhol Ausztria területén), hogy vegye föl vele a kapcsolatot a georg.papp@gmx.at címen, vagy a +43 676-744-1832 telefonszámon.