Ünnepség keretében adták át a Bethlen Gábor Alapítvány elismeréseit, amellyel minden évben olyan hazai és külföldi személyeket jutalmaznak, akik elkötelezettek a magyarság sorsának jobbra fordításában. A Márton Áron püspökről elnevezett emlékérmet idén Makláry Ákos görögkatolikus pap, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének az elnöke kapta, aki közösségépítő munkájáért, a magyarságért és a kereszténységért tett kiemelkedő szolgálatáért, odaadásáért, személyes példájáért érdemelte ki az elismerést.
Berettyán Nándor, Jászai Mari-díjas színművész, rendező laudációjában kiemelte: Makláry Ákos lelkipásztori munkája mellett 2016 óta vezeti a KÉSZ-t, amelynek civil szervezetként célja, hogy képviselje a keresztény értékeket a társadalomban. „A mai világban, amikor a közösségek kétségbeejtően erodálódnak, ahol az információs zaj süketté teszi az embereket Krisztus szavára, a KÉSZ közösségépítő, árnyalt párbeszédet kezdeményező törekvései felbecsülhetetlenek” – hangsúlyozta.
Makláry Ákos köszönetét fejezte ki a díjért, amellyel nemcsak az ő, hanem az idén harmincötödik születésnapját ünneplő KÉSZ minden tagjának munkáját ismerték el. „Tolmácsolni fogom annak a háromezer embernek az elismerést, akik próbálnak helytállni a mai világban, hiteles keresztényként megmutatni Krisztus evangéliumát a hétköznapokban, a művészetek területén, a tudomány világában és a közéletben egyaránt. Az ő nevükben is hálásan köszönöm ezt az elismerést" – zárta gondolatait a KÉSZ elnöke.
Ugyancsak Márton Áron-emlékéremmel jutalmazták Frantisek Miklosko szlovák kereszténydemokrata politikus munkásságát. Az alapítvány Teleki Pál-érdeméremmel tüntette ki Hunyadi László ötvöst és Loksa Gábor meteorológust. Székelyföld jövőjéért ösztöndíjban részesült Deák Gellért-Gedeon és Lukács Kamilla marosvásárhelyi orvostanhallgató, valamint Bethlen Gábor-díjat kapott Kabay Barna filmrendező és Petényi Katalin forgatókönyvíró.