Vecsernye keretében áldotta meg Kocsis Fülöp érsek-metropolita szeptember 25-én a felújított mándoki fatemplom épületét. A közös imádság még meghittebbé tette ezt a különleges helyszínt.
„Megújuláson esett át ez a szép, szakrális épület, ilyenkor mindig meg szoktuk áldani, adott esetben a templomot” – fogalmazott dr. Mosolygó Péter, pomázi görögkatolikus parókus. „Ez egy szórvány egyházközség, melyhez a környéken több település is tartozik. A két legerősebb közösség pedig – létszámban - a pomázi és a szentendrei. Szeretnénk ezzel egyúttal hagyományt teremteni: Pomázon ugyanis Pünkösd alkalmából jön össze a két közösség, Szentendrén pedig ősszel a skanzenben tartanak szeretetünnepet. Ez egy jó lehetőség, hogy a két közösség találkozzon. Tavaly ez elmaradt, a templom felújítása miatt” – mondta a parókus.
„A mai alkalommal két Szent is segítségünkre siet” – fogalmazott Kocsis Fülöp érsek-metropolita. „Szeptember 26-án Teológus Szent János ünnepét ünnepeljük: a templomot az ő tiszteletére végzett vecsernye keretében áldjuk meg, a másik Szent Miklós, akinek a tiszteletére szentelték föl annak idején Mándokon ezt a fatemplomot. Mind a kettő a szeretetnek a Szentje. Szent Miklós a tevékeny szeretet Szentje, János pedig a szeretet teológusa. Szorosan összefügg a teológia legmélyebb üzenete a gyakorlati szeretettel, és ennek mindenképpen üzenete van ma, amikor félünk is, bizonytalankodunk is, és erre szép, kerek, tiszta választ adnak a Szentek. Remélem, hogy ez a mai ünnepség nemcsak ennek az épületnek a megszentelése lesz, hanem az Isteni Szeretet üzenetét tudja majd átadni azoknak, akik ma együtt imádkoznak velünk” – mondta a metropolita.
A templomról:
Mándok görögkatolikus fa temploma - amely építészileg egyedülálló az országban - eredetileg a község Bukóc nevű dombja szélén állt. A 70-es évek elején lebontották és elszállították a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumba. A Szent Miklós tiszteletére emelt templom építési ideje vitatott - 1550 vagy 1640 körüli. A templom egyhajós, négyszögszentélyű, tapasztott boronafalas faépület. Keletelt templom nyugati homlokzatán a zsindelyes sátortető előrenyúló részét négy faoszlop támasztja meg. Az így kialakult előcsarnok mögött emelkedik a kétszintű zárt négyszögű fatorony, melyet zsindelytető zár le.