Nagyböjt ötödik szombatján a „legszentebb Nagyasszonyunk, az Istenszülő és mindenkor Szűz Máriának Akathisztosz-himnuszát” ünnepli a Görögkatolikus Egyház. A „nem ülve" végzett himnusz maga 24 versszakból áll (12 kondák és 12 ikosz) és szabályosan van megszerkesztve. A szent Szűz minden egyes megszólítása Gábriel köszöntését idézi: „üdvözlégy”, amelyet Egyházunk hagyományában általában így fordítanak le a szöveg bizánci értelmét követve, hogy „örvendezz”.
Elimádkozva ezt az imádságot, megértjük, hogy Istenszülő mérhetetlen öröme egyben a miörömünk is, ha azonosulni tudunk az ő hitével, alázatával és engedelmességével. Az Akathisztosz felidézi az Örömhírvétel és a Karácsony ünnepén keresztül a bibliai tanúságot a szent Szűzről, majd az Egyház hitét és hozzá való ragaszkodását fejezi ki csodálatos megfogalmazásokban.
A fatemplomban Atanáz püspök atya vezetésével imádkozták el a himnuszt a középiskolások, akiket aztán érsek-metropolita atya bátorított a döntő megkezdése előtt. Fülöp atya Akathisztosz ünnepéhez kapcsolódóan az Istenszülő hivatásáról beszélt, ami nem más, mint az édesanyává válás. Ő erre igent mondott az Úrnak, pedig nem tudta, hogy mi lesz ennek a következménye, csak azt hogy a Teremtő akaratának eleget fog tenni. Így teljesítette be a hivatását, amit az Isten neki szánt. Mindenkinek van hivatása, az Úr mindenkire gondolt és igent kell tudni neki mondani, ebben igazi példakép lehet Szűz Mária – hangsúlyozta a főpásztor.
Az országos versenyre 54 csapat jelezte indulási szándékát, amelyből két írásbeli forduló eredményei alapján 8 csapat jutott el döntőbe. A feladatok összeállításért Sallai Szabolcs, Szarka Gergely és Trella Tibor atyák voltak a felelősök.
A verseny operatív feladatainak lebonyolításáért a főiskola munkatársai feleltek.A Hierarcha atyák pedig a versengés egésze során javaslataikkal és ötleteikkel segítették folyamatosan a tanulókat, hogy minél színvonalasabb legyen a verseny.
A döntő fordulón a középiskolás diákoknak először egy 50 perces írásbeli feladatlapot kellett megoldaniuk, majd egy bibliai témájú jelenetet eljátszaniuk - erre előre felkészülhettek - végül egy Dávid királyt ábrázoló puzzle-t kirakniuk.
A harmadik alkalommal megrendezett középiskolai hittanverseny döntősei két feladat között megzenésített zsoltárokat hallgattak kikapcsolódás gyanánt. Például Boney M-et. Igen, az eurodiszkó egyik nagy sztárjának Rivers of Babylonját is.
By the rivers of Babylon, there we sat down… sokan már dúdolják is magunkban a ’70-es ’80-as évek egyik legkedveltebb együttesének világslágerét. Dalszövegének különlegességét az adja, hogy aki a Babilon folyóit hallgatja egyben imádkozik is, hiszen a sláger a 137. zsoltár első négy versét dolgozza fel. A dalt eredetileg egy jamaicai reggie zenekar játszotta. Nevük: The Melodians (Jamaica). A helyi diktatúra miatti “fogság” inspirálta őket arra, hogy a zsidó nép babiloni fogságát idézzék meg dalukban a zsoltár szövegével. Az eredeti felvétel itt hallgatható: a youtubeon. Tőlük vette át Frank Farian, aki a Boney M. alapítója és háttérembere volt. (forrás masza.net)
Az utolsó feladat annak a zsoltárversnek az előadása volt, amit maguk a versenyzők írtak. Szebbnél-szebbek és kreatívabbnál-kreatívabbak születtek, íme egy példa az utóbbira:
„Kérlek válaszolj nekem, Isten, ne csak láttamozd az üzenetem
Uram szabadítsd meg kezem a telefon szorongatásából!
Add, hogy elmém a könyvek által jóra neveljem!
Mi jut majdan nekem osztályrészül, ha csak a likeokat zsebelem?
Egy sivár fekhely, vagy egy sad face a gyászjelentésemen?
Jajj nekem, hogy influencer csak a sminkemet legyezzem!
Szemem, már régóta a virtuális világ rabja,
és a többi ember, csak hagyja, sőt jobban tolja, mint én magam!
És mi azt hisszük, hogy ez rendbe’ van?!
Ezért írok most neked, kedves ismerősöm, az Isten,
Kérlek igazodjék az én imádságom a te képernyőd elé, s adj egy új irányt, de
nem a divatba, hanem az életbe, most és itten.”
Zárásként Atanáz püspök atyát és Fülöp metropolitát faggathatták a versenyzők, akik előzetesen, név nélkül tehettek fel a főpásztoroknak kérdéseket. Mint például: melyik élő, vagy elhunyt esetleg fiktív személlyel találkoznának szívesen (Atanáz püspök, Szent Atanázzal) mit gondolnak a megtérésről vagy az alkoholfogyasztásról. A középiskolások versenye végül így zárult:
A középiskolás hittanverseny eredményei:
A nagyokkal párhuzamos zajlott a kisebb diákok megmérettetése; ők több mint százan vettek részt a Metropólia egész területéről a döntőn.
A Nyíregyházi Egyházmegye hitoktatási vezetője Obbágy László atya emlékeztette a résztvevőket arra, hogy az idei hittanverseny a NEK 2020 jegyében az Eucharisztiáról szól. Ennek kapcsán lelki útravalóként azt mondta: az átváltoztató Krisztusban Isten jött közénk, akiben már a keresztségkor elkezdődött az örök életünk.
Fokozatosan bontakozik bennünk a Krisztusi-élet, amikor az Eucharisztia titkában elmerülünk, részesülünk. László atya azt kívánta, hogy a tárgyi tudás mellett ennek az öröme töltsön el mindenkit.
Az általános iskolásokat Atanáz püspök atya is köszöntötte, felidézve Szent Pált. Az apostol arra figyelmezet minket, hogy a versenyzők önmegtartóztató életet élnek, vagyis edzenek, ahhoz, hogy győzzenek. De az apostol hozzáteszi, hogy a díjat egy nyeri el. „Úgy fussatok, hogy elnyerjétek”. A hittanverseny szervezői most több díjat is tartogatnak nektek – mondta Atanáz püspök –, de az elv ezen a napon is érvényes: imádsággal, önfegyelemmel és felkészültséggel kell nekifutni a versenynek.
A feladatlapok kitöltése után, a gyerekek Grunda Dávid és Bak Ádám atyák vezetésével feltérképezték a kegyhelyet, majd következett az eredményhirdetés. Ez a következőképpen alakult:
Egyházközségek versenyében:
5-6. osztály
Szeged: Klubica Krisztián, Zádori Szabolcs (Felkészítő: Káplár Márton)
7-8. osztály
Egyházi iskolások versenyében:
5-6. osztály
7-8. osztály
Széchenyi István Katolikus Német Nemzetiségi Általános Iskola és Óvoda – Mátészalka: Biró Adrienn, Ganyu Zsófia, Nagy Alíz (Felkészítő: Kovács Erzsébet)
Gratulálunk a többi döntőbe jutott versenyzőnek is a kiemelkedő teljesítményhez!
Az egyházközségek versenyében:
5-6. osztály
7-8. osztály
Az egyházi iskolások versenyében:
5-6. osztály
7-8. osztály
A verseny támogatója a NTP-TMV-18-0051 számú, „Országos görögkatolikus hit- és erkölcstan verseny a NEK 2020 jegyében” című pályázati program.