A kiállítás megnyitóján képviseltette magát a KÉSZ és a KÁMME vezetősége Keresztes Dénes személyében, aki a KÉSZ országos elnökhelyettese. A helyi és magyarországi történelmi egyházak képviseletében részt vett és köszöntőt mondott Fülöp érsek-metropolita, Géresi Róbert szlovákiai református püspök, Pásztor Zoltán kassai római katolikus helynök és Bohács Béla kassai görögkatolikus helynök.
A rendezvényen természetesen képviseltette magát a kassai főkonzulátus is dr. Hetey Ágota főkonzul és dr. Barta Zsófia Zsuzsanna konzul személyében, valamint a helyi magyar politikai és civil élet képviselői. A rendezvényen részt vett továbbá számos egyházi személy és a kiállítást és a megnyitót megtisztelő érdeklődő Kassáról és a környező falvakból.
A tárlat ünnepélyes megnyitója a Szentlélek segítségül hívásával kezdődött, amelyet a Az Atya tékozló gyermekei zenekar vezetett Hímből. A dicsőítő dallamok után Fülöp metropolita atya szólt a jelenlévőkhöz, aki a helyes hazaszeretetről, magyarságtudatról és identitásról beszélt.
Kiemelte, hogy nagyon nehéz helyesen megfogalmazni azt, hogy miért szeretjük a hazánkat, nemzetünket, és hogy hogyan tartsuk meg identitásunkat. A Szentháromság belső életéből kiindulva hangsúlyozta a kölcsönös önátadás fontosságát. Az Atya teljes mértékben átadja magát a Fiúnak a Fiú is teljes mértékben visszaadja önmagát az Atyának és a kettejük szeretetének, önátadásának a megtestesülése a Szentlélek személye. Valahogy így kell magunkat átadni a közösségnek, nemzetnek, amelyet szolgálunk, és megélni identitásunkat nekünk magyaroknak is az anyaországban és a határon túl.
Géresi Róbert szlovákiai református püspök köszöntőjében az alkotásból indult ki. Isten a teremtés alkotásában is megmutatkozik, amit a kiállított képek is ábrázolnak hangsúlyozta. Hetey Ágota főkonzul köszöntőjében kifejezte örömét, hogy ilyen kiállítás megvalósulhat Kassán a Thália Színház Márai Stúdiójában a görögkatolikus egyház és egyesülete szervezésében. Ismertette továbbá Magyarország kormányának legfőbb nemzetpolitikai tevékenységét az elmúlt tizenket évben és kiemelte, hogy a határon túli egyházakra úgy tekint a magyar kormány, mint stratégiai partnerekre a nemzetpolitikai célok megvalósulásában.
Végül, de nem utolsó sorban Keresztes Dénes a KÉSZ országos alelnöke ismertette és nyitotta meg a kiállítást, melynek két témája: Csíksomlyó és a pápalátogatás, illetve Kárpát-medencei keresztény értékek. Bemutatja, hogy ezeréves keresztény gyökereink szerte megtalálhatóak a Kárpát medencében, erre emlékeztetnek ezek a fotók. „Mára Csíksomlyó nem csupán egy katolikus búcsújáróhely, hanem a világ keresztény magyarságának találkozóhelye is felekezettől függetlenül. Erre emlékeztet Péter András fényképe: mi magyarok a Kárpát-medencében és a világban Voltunk, vagyunk, leszünk, és mi, keresztények a Kárpát-medencében, Európában és a világban is Voltunk, vagyunk, leszünk!”
A köszöntők után a résztvevők megtekintették a kiállított fotókat és a szeretetlakoma alkalmával érezhető volt az az öröm és közösségi élmény, amelyet a közös találkozás, az elhangzott köszöntők, a fotók megtekintése és zenés dicsőítés hozott létre a résztvevőkben.
A magyarságért érzett felelőségünk tudatában egyesületünk éppen ezért olyan programokat szervez az év folyamán, amelyek elősegítik és megerősítik a helyi közösségek keresztény-nemzeti identitását. Ilyen rendezvény volt Kassán a megszervezésre kerülő fotókiállítás is, amely nagy mértékben hozzájárult a közösségeink pandémia utáni életének felpezsdüléséhez és megerősítette az összetartozásunk tudatát.
Összeállította: Dr. Vakles Attila, szesztai esperes - parókus