Három napon át találkoznak a hátrányos helyzetű emberek élethelyzetének javításán dolgozó szakemberek a Belügyminisztériumban: az előadások és a tanácskozások fókuszában a tagállamokban, valamint az Európai Unióban elért eredmények kerülnek. Neves előadókat, terepen dolgozó szakembereket, hazai és nemzetközi szakértőket invitáltak az eseményre. És természetesen azokat, akik ebben a legérintettebbek: a helyettes államtitkárság, a szakterület roma partnereit.
A rendezvény fő célja számba venni azokat a változásokat és fejleményeket, amelyek az elmúlt tíz évben az Európa Tanács tagállamaiban, valamint az Európai Unióban a társadalmi felzárkózás területén történtek, a társadalmi felzárkózási/roma integrációs stratégiák égisze alatt.
Langerné Victor Katalin, a társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár nyitó beszédében kiemelte, hogy bonyolult és nehéz feladata van a szakterületnek – de elkezdtük 10 éve, az eredmények már láthatóak, a partnerek együtt dolgoznak velünk. Elsősorban a hátrányos helyzetű családoknak nyújtott szolgáltatásokra kívánunk összpontosítani a gyermekvállalástól és a kora gyermekkortól kezdve a szakmai végzettség megszerzéséig és a foglalkoztatásig. „Együtt kezdtük és együtt folytatjuk”, hogy mindenkinek legyen esélye a felzárkózásra.
A konferencia ideje alatt előadások, kerekasztal-beszélgetések és kulturális programok váltják egymást. Ilyen volt például a tiszavasvári gyerekek és a hodászi fiatalok alkotta Terne Cherhaja zenekar közös produkciója is. Felkészítő tanáraik: Marinka-Nagy Katalin, Nagy-Kasza Kristóf, Magyar Viktória ,Mizsányi Zoltán. A zenekar szakmai vezetője Demarcsek Zsuzsa.
Az eseményen részt vesz Fülöp metropolita atya is, aki a Keresztény Roma Szakkollégiumi hálózat jelenlegi elnökeként szólalt fel az egyik kerekasztal-beszélgetésen. Ezen vitatták meg a magyarországi gyakorlatokat, tapasztalatokat a romák közép-és felsőoktatásban való részvételét illetően.