Az esemény vecsernyével kezdődött, melyet a beregszászi görögkatolikus templomban tartottak. Az est az Ortutay-szakkollégiumban folytatódott, ahol az eddigiekhez híven, most is szép számmal gyűltek össze az érdeklődők. Ez alkalommal Fülöp metropolita atya volt a vendég, aki „Nyugat messze előttünk jár, de tévúton” címmel tartott előadást, mely gondolat Lev Tolsztoj, orosz író és filozófus tollából származik.
Az est kezdetén Varju Zoltán, a szakkollégium irodaigazgatója köszöntötte a megjelent vendégeket, érdeklődőket, valamint azokat, akik az online térben csatlakoztak az eseményhez.
Fülöp metropolita atya Lev Tolsztoj szavait idézve kezdett bele mondandójába: „A Nyugat, beleérte Európát és az amerikai társadalmat is, kétségtelen, hogy nagyon sok mindenben lehagyta a keleti világot. Kultúráját, társadalmát és fejlődés tekintve. De figyelmeztet, hogy ne menjünk abba az irányba”.
Az előadásnak köszönhetően a jelenlévők megismerkedhettek a nyugati és a keleti kultúra előnyeivel, hátrányaival egyaránt. Számos érv hangzott el a nyugati világ technológiai fejlettsége, az emberek nagyobb anyagi biztonságérzete, valamint a tudományterületek korszerűsége mellett, ám hanyatlóban a kultúra, a nagyvárosok közbiztonsága igen alacsony, köszönhetően az európai országok migrációs politikájának, emellett felborult az egészséges nemi identitás is.
Ezzel szemben a keleti világ talán technológiailag fejletlenebb, ám törekszik, például a kultúra is számos keleti világban virágzik, de ami a legfontosabb, hogy keresik az Istent.
A színvonalas előadás lehetővé tette minden jelenlévő számára, hogy racionális érvekkel alátámasztott, objektív képet kapjon nyugat és kelet összehasonlításában. A főpásztor felszólalásában így fogalmazott: „A fejlődés önmagában nem teszi értékesebbé az embert.”
Legyen szó bárkiről, a fejlődés értéket képvisel, ám nem tesz értékesebbé senkit, hiszen az ember sokszor észre sem veszi, hogy már rég nem a saját életét éli, csupán sodródik a világban.
Ezek mellett az előadás hosszasan kitért a világ számos vidékét jellemző emberi kapcsolatokra, valamint a valódi, keresztény értékekre való törekvésre, ugyanis, az internet elterjedése óta a világ szinte összeszűkült, megszűntek a távolságok, ugyanakkor éppen ennek okán talán még soha nem volt ilyen mély a szakadék ember és ember között; legyen szó barátságról, szerelemről, házasságról, munkahelyi kapcsolatokról.
Az előadást követően a szakkollégium diákjai és a megjelent vendégek egy éltető énekkel fejezték ki hálájukat Fülöp metropolita atyának, kinek előadása valódi érték és erő, mely akár egészen Istenig vezeti azokat, akik őt keresik. Ezt követően mindenki tartalmas együttléttel és az előadás során felmerülő kérdések megvitatásával tölthette az este további részét.