A legenda
Szent Márton a mai Szombathelyen született 316-ban, egy római elöljáró fiaként. Mikor a francia Amiens városában állomásozott, mint a római császár katonája, egy hideg téli estén köpenyének felét egy szegény koldusnak adta. Aznap éjjel álmában megjelent Jézus a koldus alakjában, és ettől kezdve nem a hadsereget, hanem Isten szolgálta.
Megkeresztelkedett és misszionáriusként segítette a rászorulókat. Már életében legendák vonták körbe alakját, és püspökké akarták szentelni. Amikor ez a hír fülébe jutott, az érte jövő küldöttek elől a ludak óljába bújt. A madarak azonban gágogásukkal és szárnyuk csapkodásával óriási zajt csaptak, ezzel felfedve a szent rejtekhelyét. 371-ben Mártont püspökké szentelték, és egészen haláláig, 398-ig Tours-ban segítette a szegényeket.
Márton-napi hagyományok
Szent Márton napon országszerte hatalmas lakomákat rendeznek, hogy a hiedelem szerint majd egész esztendőben bőven ehessenek és ihassanak. Ma is sok helyen rendeznek táncos mulatságokat, ahol az asztalra a hagyományos libafogás és az újbor kerül.
A Szent Efrém-iskola minden évben csatlakozik ehhez a hagyományhoz: a délelőtt folyamán a Pillangó csoport lépett fel Márton-napi dalokkal, mondódákkal, majd késő délután a diákok és pedagógusok lámpás felvonulással kísérték át az óvodásokat az iskolába, ahol táncházzal, lakomával és kézműves foglakozással várták a családokat.
Beiskolázási program
Ez a rendezvény a beiskolázási program részét képezi, így idén is tájékoztatóval várták a szülőket: amíg a gyerekek játszottak, addig a szülők megismerkedhettek az iskola nyújtotta lehetőségekkel.
Vas Péter intézményvezető, Sivadó Miklós lelkiigazgató, Kovács Balázs, a DEAC Kosárlabda Akadémia szakmai igazgatója és Nemes József, a Lautitia kóruscsalád karnagya beszélt az érdeklődőknek az intézmény jelenéről és jövőjéről.
A beiskolázási programok időpontjai:
– december 5. hétfő: Mikulás-váró, nyílt órák, játszóház, exatlon
– január 14. szombat: az AMI és a DEAC bemutatkozása
Minden program előtt részletes tájékoztatást ad az iskola honlapján, IDE kattintva.