Hajdúdorogon a Szent Bazil Gimnázium és Szakgimnázium immár negyed évszázados múlttal büszkélkedhet, és alapításától kezdve a görögkatolikusság egyik meghatározó intézményének számít. Az eredményeket és a színvonalas oktatást az iskola úgy igyekszik megvalósítani, hogy a diákok saját ambíciójukként éljék meg a sikereket. A gimnázium fennállása óta kiemelt feladatának tekinti a tehetséggondozást, és a diákok felkészítését az egyetemi-főiskolai továbbtanulásra. A tantestület munkájának eredményességét igazolja, hogy az elmúlt években végzett diákok több mint 80%-át első próbálkozásra felvették felsőfokú intézménybe. A szaktanárok felkészültségének köszönhetően kimagaslóan szerepel a gimnázium az országos tanulmányi versenyeken is: évente több diák jut be a legrangosabb megmérettetések döntőjébe, közülük igen sokan végeznek az első 10 között. A tantárgyi és sport versenyeken túl rendszeresen szerepelnek kimagaslóan diákjaink az Országos Hittan és Liturgikusének- versenyeken.
Az eredményes tanulmányi munka mellett a gimnázium pedagógiai programjában kiemelt helyet foglal el a tanulók tanórán kívüli programjainak szervezése, a minél jobb, tartalmasabb diákélet kialakítása is, amelyet bizonyítanak a kirándulások és a fellépések. Az iskola célja, hogy olyan teljes személyiségeket és a tehetségével élni tudó diákokat neveljen, akik tudatosan keresik és megtalálják helyüket a világban. Ezt segítik a különböző foglalkozások. Ilyen az ikonfestő szakkör, ahol Monostory Viktória tanárnő vezetésével évről-évre sajátítják el ennek a művészeti ágnak a szépségeit. Ezáltal a kápolnánk ikonosztázionja a diákjaink keze munkája által épül.
Az intézményben nagy gondot fordítunk a ránk bízott diákok lelki nevelésére, igyekszünk az életkori sajátosságoknak megfelelő programokat szervezni számukra. Ezek az alkalmak jó lehetőséget teremtenek arra, hogy a fiatalok megismerjék egymást, tanáraikat és görögkatolikus szertartásunkat. Évről évre szívesen vesznek részt lelkigyakorlatokon, többen kántorképzésen, zarándoklatokon. Az idei tanévben minden diák eljutott Máriapócsra hagyományteremtő szándékkal, ki gyalog, ki busszal vállalása szerint. Nagy megtiszteltetés érte ebben a tanévben az iskolát, mert március 5-én a Kossuth Rádió a gimnázium kápolnájából közvetítette a Szent Bazil Liturgiát.
Nagy öröm az intézmény számára, hogy évről évre vannak olyan fiatalok, akik az érettségi után a papi hivatást választják. Ezt támogatja hivatásgondozó csoport, amelynek tagjai hetente találkoznak. Ennek keretén belül nem régen a csoport kijuthatott Szlovákiába, ahol megismerkedhetett a külhoni görögkatolikusság életével, és többször tettek már látogatást a szemináriumban is. Mindezeknek köszönhetően a Papnevelő Intézet növendékeinek csaknem felét a hajdúdorogi Szent Bazil Középiskola adja. A gimnázium számos alkalommal ad otthont a görögkatolikus fiatalságot megszólító rendezvényeknek. Ilyenek például az évenkénti Görögtűz Tábor, Országos Hittanverseny és Liturgikusének verseny elődöntője. Saját szervezésű programok közé tartozik a Hajdúdorogi Görögkatolikus Ifjúsági Találkozó, Szent György és Szent Bazil Kupa, Karácsonyi Koncert és Kis éji zene. Ezek a rendezvények több száz görögkatolikus fiatal találkozását segítik elő. A középiskolában már második éve működik a hagyományőrző csoport. Szükség van erre, hiszen változik az életünk, változunk mi magunk, de nem változnak a körülöttünk lévő értékek, csak lassan elvesznek, ha nincsenek olyan lelkes emberek, akik fáradságot, időt nem sajnálva viszik tovább őseik örökségét, kultúráját. Ők ezt a hagyományvilágot gyűlnek össze időről-időre ápolni. Ennek kapcsán lehetőségünk volt, hogy szerepelhettünk néhány hagyományőrző műsorban. Először egy betlehemes játékot tanultunk meg, amellyel több helyen felléptünk, például a Nemzetközi Betlehemes Találkozón, Debrecenben. Nagyon jó élmény volt az, hogy mi is megszemlélhettük más települések betlehemes hagyományait. Mindezek után lehetőséget kaptunk betlehemes játékunk bemutatására tanárainknál, akik nagyon nagy szeretettel fogadtak minket. A következő lehetőségünk volt a három király járás. Szintén felkészültünk Zoltán atya segítségével, egy rövidke műsorral, amit a diákoknak saját osztálytermükben mutattunk be. Elhozva nekik a három király örömhírét. Minden osztályban a műsor után mézeskalácsot osztottunk.
A következő ilyen fellépésünk pedig a "Gergely járás" volt. Egy kicsit megismertettük a gyerekeket a Gergely járással. Ez a műsor egyfajta iskolába hívogatóként is működött, amit régen ebben az időszakban adtak elő az idősebb diákok. Legelőször az óvodában tartottuk meg előadásunkat, amit a gyerekek nagyon nagy lelkesedéssel és örömmel fogadtak. Szó szerint szájtátva nézték végig a műsort. Látszott a szemükben a csillogás és az arcukon, hogy: "Igen, én ebbe az iskolába akarok menni, mert oda járni jó." Ezúton is buzdítunk mindenkit arra, hogy továbbtanulását tervezgetve tekintse meg iskolánk honlapját (http://szentbazil.hu), ahol még több hasznos információt tudhat meg rólunk.
Veres Zoltán tanulmányvégzett papnövendék
Bodogán Zsófia, Szabó László, Szakállas Csaba diákok