Idén hét Raoul Wallenberg-díjat adtak át, az elismerésre idén összesen huszonhat ajánlás érkezett, ebből huszonhárom egyes személyekre, míg további három egy-egy szervezetre vonatkozott. A bíráló bizottság hosszú egyeztetés után hat egyéni és egy szervezeti díjra tett javaslatot, amelyeknek átadása január 17-én volt Budapesten, a MAZSIHISZ-BZSH székházának Goldmark termében. Az idei díjazottak: Déri Ildikó, a Gandhi Gimnázium korábbi igazgatója, Fritz Zsuzsa, a Bálint Ház Igazgatója, Incze Zsuzsa, a Csellengők című tévéműsor szerkesztője, Kamarás István író, szociológus, Landauer Attila kisebbségkutató, nyelvész, Rózsahegyiné Juhász Éva, a Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégium vezetője és Pusztadobos önkormányzata. Az ünnepségen Langerné Victor Katalin, az Emmi társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára a példát mutató embereket méltatta és a közöny, az érzéketlenség, a feledés veszélyére figyelmeztetett.
A Raoul Wallenberg-díj
A Wallenberg Egyesület hívta életre azzal a céllal, hogy etikai mércét és példát állítson a magyar társadalmi- és politikai közélet elé. A díj azon személyek, szervezetek áldozatos munkáját, emberi, közösségi magatartását ismeri el, akik tevékenységükkel, életútjukkal példát mutatnak embertársaiknak a Magyarországon hátrányos helyzetben élők, diszkriminációt elszenvedők érdekében, az emberi és állampolgári jogok törvényekben biztosított érvényesítésében kifejtett tevékenységükkel.
Debreceni kapta az idei elismerést
A Raoul Wallenberg-díj alapítói 2018. január 3-án ülést tartottak és - a beérkezett javaslatok alapján - döntöttek a Díj odaítéléséről, idén ezt Rózsahegyiné Juhász Éva, a debreceni Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégium vezetője kapja az elmúlt időszakban a kisebbségi és többségi társadalom harmonikus együttélése érdekében kifejtett tevékenységéért.
Rózsahegyiné Juhász Éva
1999-ben szerzett etnográfus – néprajz szakos középiskolai tanári diplomát a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen. Doktori iskolai stúdiumait 2009-ben fejezte be, kutatási területe Észak-kelet Magyarország katolikus cigánypasztorációja. 2010. június 1-től áll a magyar görögkatolikus egyházszervezet szolgálatában, mint a Hajdúdorogi Egyházmegye cigányügyi megbízottja.
E munkakörben feladata volt a Hajdúdorogi Egyházmegye illetékességi területén minden olyan tevékenység koordinálása, amely a görögkatolikus parókiákhoz tartozó cigányság pasztorációjával, mindennapi gondjainak megoldásával foglalkozik. Például iskolák, cigánytelepek látogatása, a máriapócsi cigánybúcsú szervezése. Ez idő alatt pályázatok megvalósítása és koordinálása is a feladatkörébe tartozott:
Résztvevője volt 2010-2011-ben a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat előkészítésének. Az EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága által létrehozott és működtetett Roma Koordinációs Tanács és a Legyen jobb a gyermekeknek bizottságok tagja. Gyakran részt vesz a cigányság helyzetével foglalkozó állami és országos testületek tanácskozásain. 2015. július 1-től a debreceni Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégium vezetője. Aktívan részt vesz a KRSZH munkájában, a jövőbeni működtetés rendszerének kidolgozásában. Legfontosabb tevékenysége a szakkollégiumban élő 30 roma, és nem roma hallgató egyéni életútjának és közösségi életének szervezése és irányítása. Terepi munkák szervezésével a leghátrányosabb helyzetűek segítésében példaadó elkötelezettséggel vesz részt. Kiemelten fontos munkájában az etnikai hovatartozástól független, keresztény értékrenden alapuló közösségi élet szervezése. Néprajzos alapképzettsége segíti a kulturális különbségek megértésében és másokkal való megértetésében. Szociális érzékenysége indítja arra, hogy szakkollégiumi hallgatók szakmai munkájába beillessze azokat a segítő tevékenységeket, amelyek a hajdúdorogi cigánycsaládok és gyermekeik számára másként elérhetetlen élményeket nyújtanak, adománygyűjtéssel segíti életüket. A szakkollégiumi hallgatók elsőgenerációs értelmiségivé válásában felelősségteljesen vesz részt.
Raoul Wallenberg díjban részesülhetnek:
- Polgárjogi aktivisták, akik bátor kiállásukkal, életútjukkal mutatnak példát embertársaiknak a helyi, térségi és országos közéletben.
- Település-, intézményvezető, települési önkormányzatok, intézmények, akik (amelyek) példát mutatnak a normális emberi együttélésben, szerepet vállalnak a konfliktusok megoldásában, közreműködnek az emberi és állampolgári jogok érvényesülésében.
- Írók, újságírók, szerkesztőségek, szellemi műhelyek közösségei, akik (amelyek) munkásságukkal járulnak hozzá az előítéletes magatartás, a rasszizmus, antiszemitizmus, cigány ellenesség leküzdéséhez.
- Egyházi vezetők, egyházi közösségek, akik (amelyek) hitéleti tevékenységük során, a hit erejét felhasználva, aktívan közreműködnek a különböző népcsoportok, különböző felekezetek, vallási közösségek együttélésében, az egymás iránti előítélet leküzdésében.