Az ünnepségen tudatosodhatott bennünk, egyházközségi hívekben, hogy ennek a keresztelőnek a jelentősége túlmutat azon, hogy a térre kikerül néhány új utcanévtábla, ami így a templomhoz hasonlóan immár a Szent Kereszt nevét fogja viselni. Vannak egészen profán, praktikus okai is a névadásnak. Például, hogy a templomot könnyebben meg lehessen találni. Vagy, hogy a kisebbségben lévő görögkatolikus közösség ilyen módon is lenyomatát hagyja a városon.
De ennél sokkal fontosabb, amire Fülöp érsek-metropolita atya hívta fel a szentelést megelőző alkonyati istentisztelet végén tartott beszédében a figyelmet. Mégpedig az, hogy ez a keresztelő megváltoztatja nemcsak a teret, hanem a közösséget és a várost is. Ugyanúgy válik szentté az imádság által a tér is, mint amikor vízkeresztkor a Teremtő belépett az anyagba, a folyóba, ami ezáltal megszentelődött, és kegyelemközvetítővé vált.
A megkeresztelt ember is, akinek a szívében egy picike pont már szentté vált, arra van meghívva, hogy ezt a szentséget az életében kiteljesítse, Krisztust vigye el a többi emberhez. Ehhez hasonlóan, első sorban a görögkatolikusok, de minden imádkozó ember feladata lesz, hogy ez a megszentelt kis terület, mint szentség terjedjen tovább, így a város is minél szentebbé váljon, és az Isten jelenlétének a hordozója legyen.
A tér elnevezését kezdeményező Gulybán Gergely parókus atya is hasonló gondolatokat fogalmazott meg. Egyik görögkatolikus énekünket idézte: nagy a te kereszted Uram, mert az egy helyen ásatott le a földbe, mégis, hatása kiterjedt az egész világra. Az atya elmondta, Isten elgondolásában régóta jelen lehetett, hogy ezt a teret valamikor Szent Kereszt térnek fogják hívni. Ez számunkra most lepleződött le, most vált nyilvánvalóvá.
Fenti útravalóval szép feladatot kaptunk mi gödöllőiek, mégpedig, hogy a templom környezetéből terjesszük az egész városban Isten jelenlétét, és próbáljuk meg egyre inkább Isten álmát megvalósítani. Dr. Gémesi György polgármester is köszöntötte az ünnepséget, csodának nevezve azt az átalakulást, ami 20 év alatt a görögkatolikus templom megépülésével, és az azt betöltő lelkiség pozitív hatásának eredményeképpen ezen a területen ment végbe.
A Szent Kereszt tér zománctábláját az érsek-metropolita atya, a Gödöllőn 2021. augusztusától hivatalban lévő parókus atya és a város polgármestere közösen leplezte le.
Hálás köszönet a kezdeményezésért, az önkormányzat képviselő-testülete nyitottságáért és a gyönyörű szertartásért!