Tehetség és identitás komplex fejlesztése valósult meg a Szent Miklós Roma Szakkollégiumban

Tehetség és identitás komplex fejlesztése valósult meg a Szent Miklós Roma Szakkollégiumban

2024-09-30 10:51:25
Szerző: Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégium
Ifjúsági
Debrecen
Hajdúdorogi Főegyházmegye
Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkolégium
A Kulturális és Innovációs Minisztérium a Nemzeti Tehetség Program "Szakkollégiumok tehetséggondozó programjainak támogatása" alprogramja keretében a Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégiumot 2.350.000 forint vissza nem térítendő támogatásban részesítette.

A „Tehetség és identitás komplex fejlesztése a Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégiumban” elnevezésű programunk keretében egy kétnapos budapesti tanulmányútra, romológiai és kutatásmódszertani kurzusokra, társadalmi felelősségvállalási akciókra, közösségépítő programokra és középiskolásokat célzó pályaorientációs előadásokra került sor. A program megcélozta a Szakkollégium szakmai nyilvánosságának, a PR- és infokommunikációs eszköztárának fejlesztését is.

Az NTP-SZKOLL-23-0052 azonosítószámú program 2024. január 1-én kezdődött és 2024. augusztus 31-én zárult. Az alábbiakban részletesen beszámolunk a program keretében megvalósult eseményekről. A Szent Miklós Roma Szakkollégium hallgatói és munkatársai egy kétnapos tanulmányúton vettek részt Budapesten 2024. április 20-21-én, hogy a romológiai tárgyú szakkollégiumi kurzusok körét bővítve górcső alá vegyék a roma képzőművészetet. A legnagyobb, reprezentatív roma képzőművészeti gyűjtemények Budapesten találhatók meg - ez is indokolta kollektív látogatásunkat a fővárosba. A legnagyobb közgyűjteményt a Romano Kher Budapesti Roma Művelődési Ház gondozza, melyet meglátogattunk, és melynek művészeti referense, Balogh Tibor, roma származású grafikus, az első diplomás magyarországi roma képzőművész volt a roma képzőművészeti kurzus egyik előadója.

Egy másik izgalmas magángyűjtemény a KuglerArt Szalonban található. Itt tartotta Szuhay Péter néprajzkutató a romológiai, roma képzőművészeti kurzus másik felét. Megtekinthettük az értékes gyűjteményt, számos történetet hallhattunk a galéria kialakulásáról és a festmények, grafikák megszületésének körülményeiről. Szuhay Péter az előadás keretében részleteket is vetített azokból a portréfilmekből, melyeket roma képzőművészekről készített rendezőtársával, Kőszegi Edittel együtt. E roma képzőművészeti kurzussal az volt a célunk, hogy a szakkollégisták körében bővüljenek a romológiai tárgyú ismeretek, és hogy a képzőművészeten keresztül támogatást kapjanak a pozitív roma identitás kialakításában, megerősítésében. A kurzus prezentációi az alábbi linken érhetők el: https://drive.google.com/.http://hd.gorogkatolikus.hu/1XOcYU9u9x_sb3lk5rUdclWj1QIX

A tanulmányúton a hallgatók testközelből megismerkedhettek Budapest kulturális-építészeti örökségével – sokan közülük először tartózkodtak huzamosabb ideig a fővárosban. A tartalmas, rekreációnak és élményszerzésnek is teret adó tanulmányút városnéző túrákat, a Fiumei temető és a Terror Háza Múzeum meglátogatását is magában foglalta.

2024. májusában egy kutatásmódszertani kurzusra került sor a Szakkollégiumban, melyet az oral history és narratív biográfia egyik prominens kutatója, Dr. Kovács Éva tartott. Ennek keretében a hallgatók megismerkedhettek a társadalomtudományi kutatás alapjaival, továbbá a narratív interjúkészítés és elemzés módszertanával. Erre a kurzusra épült a Szakkollégium féléves kurzusainak abszolválását jelentő vizsgafeladat is: a szakkollégisták narratív életútinterjút készítettek egy-egy roma személlyel és az interjúkból kibontakozó roma identitástörténeteket elemezték. Volt, aki biográfiai elemzést végzett és egy-egy sorsfordító élettörténeti mozzanat kapcsán elemezte a roma identitás szerepét az életútban; volt, aki a roma identitás tematikus mezőjét vizsgálta meg és az interjúszöveg szerkezetével, illetve az elbeszélés stílusával foglalkozott, de olyan is volt, aki csak egy rövid interjúrészletet vett górcső alá a finomelemzés módszerével. A kurzus, valamint a rá épülő félévzáró feladat szintén hozzájárult ahhoz, hogy a roma szakkollégisták körében kialakuljon az etnikai identitás reflektív értelmezése és megerősödjön a pozitív roma identitás. A kurzus prezentációja az alábbi linken érhető el: https://drive.google.com/.http://hd.gorogkatolikus.hu/1XOcYU9u9x_sb3lk5rUdclWj1QIX

2024. tavaszán egy nyílt napot szerveztünk középiskolások számára a Szakkollégiumban, továbbá három intézménylátogatáson vettünk részt Hajdú-Bihar vármegye területén (Debreceni SZC Irinyi János Technikum, Debrecen; Szent Péter és Pál Görögkatolikus Gyermekvédelmi Központ, Debrecen; Nagy Szent Bazil Oktatási Központ, Hajdúdorog). Az oktatási és gyermekvédelmi intézmények diákjai, illetve munkatársai számára tartott pályaorientációs előadásokkal célunk az volt, hogy a közvetlenül, a diákokat elérve, vagy közvetve, a pedagógusokon, gyermekvédelmi munkatársakon közvetítésével a hátrányos helyzetű és/vagy roma középiskolások körében növekedjen a felsőfokú továbbtanulás iránti motiváció. Természetesen kiemelt figyelmet szántunk a roma szakkollégiumi program népszerűsítésére is, mely egyedülálló esélyt ad a roma és/vagy hátrányos helyzetű fiataloknak a diplomaszerzésre, a hátránykompenzációra és tehetséggondozásra.

A szakkollégisták által végzett közösségi szolgálat keretében megszerveztünk egy közösségi akciót, mely a szakkollégiumi Élő Könyvtár program előkészítése volt közös műhelymunka keretében, egy kisebb hallgatói kör bevonásával (11 fő). A 3x1,5 órás workshopok alkalmával a hallgatók megterveztek egy élő könyvtáras logót, kialakították az Élő Könyvtár események forgatókönyvét, közösen megalkották a könyvtárhasználati szabályzatot és elpróbálták a könyvként előadandó sztorijukat egy főpróba keretében. Az első éles Élő Könyvtár eseményre a Szakkollégium tanévzáró ünnepségének keretében, 2024 júniusában került sor. E közösségi akciónak köszönhetően a szakkollégisták lehetőséget kaptak a tapasztalatszerzésre a hallgatói kezdeményezés és kivitelezés, programszervezés területén. Fejlődtek a kooperatív képességeik és növekedett a közösségi kohézió körükben. Továbbmenve, a szakkollégisták társadalmi felelősségvállalás iránti elkötelezettsége is megerősödött, hiszen a programmal, mely nem zárult le, hanem tovább él hosszabb távon is, a többségi társadalom érzékenyítésében vesznek részt, a kisebbségi csoportok (romák, hátrányos helyzetűek) iránti megértés és empátia növelésében.

A Szakkollégium tagjai közül ketten egy sajátos szakkollégiumi tisztséget töltöttek be 2024 tavaszán, ők voltak az ún. közösségi animátorok. Az animátorok feladata volt a Szakkollégium közösségi eseményeit szervezni. Az ő bevonásukkal valósult meg egy közösségi program jelen támogatás keretében: 2024. április 12-én 14 szakkollégista a Káprázat színháza c. bűvészelőadáson vett részt.

A Nemzeti Tehetség Program keretében megvalósult programunk megcélozta a Szakkollégium szakmai nyilvánosságának, a PR- és infokommunikációs eszköztárának fejlesztését is. Ennek keretében valósult meg a szakkollégiumi honlap fejlesztése és üzemeltetése, továbbá PR-termékek is készültek (szakkollégiumi molinó, 70 szakkollégiumi logóval ellátott, szitanyomott póló.

VEZETŐ HÍREK
Szakácsot keresünk a hajdúdorogi iskolánkba

Neked szól! – mit üzen a Szentírás?

Bárki támogathatja egy kárpátaljai magyar gyermek tanulását!
 
AKTUÁLIS
KAPCSOLÓDÓ GALÉRIA
VEZETŐ HÍREK
Szakácsot keresünk a hajdúdorogi iskolánkba

Neked szól! – mit üzen a Szentírás?

Bárki támogathatja egy kárpátaljai magyar gyermek tanulását!
 
AKTUÁLIS
EZEKET OLVASTA MÁR?
 
Bárki támogathatja egy kárpátaljai magyar gyermek tanul...
Bárki támogathatja egy kárpátaljai magyar gyermek tanul...
 
Neked szól! – mit üzen a Szentírás?
Neked szól! – mit üzen a Szentírás?
 
Harmincezer eurót gyűjtöttek össze a szinódus résztvev...
Harmincezer eurót gyűjtöttek össze a szinódus résztvev...
 
Ferenc pápa levele a közel-keleti katolikusokhoz
Ferenc pápa levele a közel-keleti katolikusokhoz
 
Görögkatolikus kisokos: mindent az óvoda és iskolaválas...
Görögkatolikus kisokos: mindent az óvoda és iskolaválas...
 
Pilinszky: KZ-oratórium a Szent László Gimnáziumban
Pilinszky: KZ-oratórium a Szent László Gimnáziumban