Az idei alkalmak vezérigéje Pál apostol efezusi leveléből hangzik:
„Egy a test, és egy a Lélek, aminthogy egy reménységre kaptatok elhívást is” (Ef 4,4).
Az Ige egyszerre hív egységre, közösségre és reménységre – arra az élő reményre, amely Krisztusban mindannyiunkat összeköt. Az imahét perselyadományát a kárpátaljai, egyházi fenntartású óvodák támogatására ajánlják fel a résztvevő közösségek, így az imádság kézzelfogható szeretetté és szolidaritássá is válik.

Az imahét hagyományosan egy ifjúsági alkalommal vette kezdetét: tavaly indult útjára az a kezdeményezés, amely felekezeti hovatartozástól függetlenül hívta közös imára a fiatalokat. Idén a református testvérek voltak a vendéglátók, az ifjúsági imaestről külön beszámoló készül.
A hivatalos nyitó alkalom január 18-án, vasárnap volt a Görögkatolikus Érseki Hivatalban. A közös imádságot Sivadó Miklós görögkatolikus parókus vezette, a résztvevőket Dr. Seszták István görögkatolikus főhelynök köszöntötte. Beszédében hangsúlyozta: az idei mottóban háromszor is megjelenik az egység gondolata, amely nem pusztán emberi erőfeszítés, hanem imádságban formálódó, titokzatos isteni ajándék. A reménység kapcsán utalt Ferenc pápa szentévi meghívására is, amely szerint mindannyian a remény zarándokai vagyunk. „Az imádság az a belső erőforrás – fogalmazott –, amely készségessé formál bennünket, hogy számot tudjunk adni a bennünk élő reménységről.”

Az igehirdetés szolgálatát Asztalos Richárd evangélikus lelkész látta el. Prédikációjában Pál apostol életútján keresztül mutatta be az elhívás és a megtérés erejét, valamint azt, hogy a keresztény egység nem külső forma, hanem belső, lelki valóság. A damaszkuszi úton történt találkozás, az üldözőből lett apostol példája arra hív, hogy merjük újra és újra feltenni a kérdést: hűségesek vagyunk-e az első szeretethez.

Az igehirdetés személyes emlékezésekkel is gazdagodott: elhangzott a mártírok hitvallásának ereje, valamint az a felismerés, hogy amikor egy közösség vagy egy ember elfárad, gyakran az első szeretet kihűlése áll a háttérben. Az ökumenikus imahét ezért nem csupán a keresztény egységért való könyörgés ideje, hanem lehetőség a lelki megújulásra, az elhívás újrafelfedezésére is.

Az imádságban mindannyian azért könyörögtek, hogy Isten gyújtsa újra a szeretet tüzét a szívekben, és tegye a hívőket az egység és a békesség követeivé a mindennapokban. A teljes prédikációt itt hallgathatják meg:
Az ökumenikus imahét alkalmait a Debrecen Televízió minden nap élőben közvetíti 17:00 és 17:55 között, lehetőséget adva arra, hogy minél többen bekapcsolódhassanak a közös imádságba – akár otthonaik csendjéből is.
