Azt az összefogást, ami a szörnyűséges ukrajnai háború nyomán hazánkban tapasztalható, nyugodtan nevezhetjük egy magyar csodának – fogalmazott a máripapócsi kulturális központ falán elhelyezett dombormű leleplezése után Kocsis Fülöp görögkatolikus metropolita, majd kiemelte, a dombormű is az összefogást, a határon átnyúló összetartozást hirdeti.
A Nemzeti Összetartozás Emlékművének péntek délutáni leleplezése után az ünneplők a máriapócsi kegytemplom szomszédságában található Emmanuel Zarándokházba sétáltak át, ahol Papp Bertalan, Máriapócs, valamint Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere aláírta a két település közti testvérvárosi megállapodást.
Mindketten hangsúlyozták, eddig is remek viszonyt tartott fenn a két város, hiszen hűen ápolták a Mária-hagyományokat, de ezzel a megállapodással még egy szintet léphet a kapcsolatuk.
Dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő a megállapodás aláírása előtt a választókerületében végrehajtott egyházi fejlesztésekre emlékeztette a hallgatóságot.
Az elmúlt négy évben közel nyolcmilliárd forintból újultak meg, bővültek a térség egyházi intézményei – emelte ki a politikus.
A domborműavatást és az ünnepélyes aláírást megtisztelte jelenlétével Kelemen Hunor is. Románia miniszterelnök-helyettese beszédében kiemelte: Magyarország nemzetpolitikája tizenkét éve átesett egy paradigmaváltáson, aminek köszönhetően új lehetőségek nyíltak meg az erdélyi magyarság előtt. A két országnak ezen az úton kell tovább mennie az áprilisi választások után is – mondta.
Ezt hangsúlyozta Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere is.
A két település, Csíkszereda és Máriapócs az elmúlt évtizedekben nem csak szavakkal, hanem tettekkel is erősítette, ápolta a Mária-hagyományt, ami a kereszténységünk alapja. Ez a testvériség erőt, szeretet és ragaszkodást adott eddig is, és ad majd a jövőben is – fogalmazott Szijjártó Péter a testvérvárosi megállapodás aláírása előtt.