A FETE program és a foci
Ezt a bajnokságot ugyanis a 12 év alatti, rászoruló fiatalokból álló pocsaji csapat nyerte meg. 2020-ban indult Pocsaj községben az átfogó felzárkózási tevékenység. Ennek egyik célja, hogy a fiataloknak iskolai időn kívüli hasznos és értelmes tevékenységeket kínálnak fel. Ebből természetesen nem hiányozhat a foci sem. Az ország keleti szélén lévő kicsiny falu legényei már korábban is igen szépen szerepeltek ebben a sportban, de a tavalyi győzelmüknek köszönhetően most kapták meg az igazi nagy ajándékot: egy 20x40 méteres rekortán pályát, melyen több sportot is űzhetnek.
Nuszer Krisztián már évek óta nagy gonddal viseltetik a Pocsajban élő szegény sorsú családok iránt, a FETE programnak köszönhetően a csecsemőktől az egészen idősekig mindenkire van gondjuk a főegyházmegyei Mosoly Jelenlétponton. A most átadott új, multifunkcionális sportpályát focihoz, kézilabdához és kosárlabdához is használhatják a helyiek. A pályát a település önkormányzata, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Labdarúgó-szövetség összefogásával alakították ki és része annak a pályaépítési-programnak, melynek egyik fontos célja a felzárkóztatás. A sportpálya több mint 100 millió forintból épült meg.
Az „aranycsapat” edzője, a helyi iskola testnevelő tanára Kun István már 15 éve foglalkozik a nehéz sorsú pocsaji fiatalokkal. A diákok 80%-a jár valamilyen sportfoglalkozásra hozzá. A lányoknak a kézilabda, a fiúknak a futball és a kosárlabda a kikapcsolódás. A pedagógus a sport által a kitartást, a fegyelmet és a szorgalmat igyekszik a fiatalokba sulykolni – ami meg is látszott a legényeken. És hogy mit jelent a srácoknak ez az új pálya? A testnevelő tanár úgy fogalmazott: ez a csúcs, a minden most!
Szőllősi Roland, Pocsaj polgármestere az átadón hangsúlyozta: a pálya használata felügyelet mellett, időpontfoglalással lehetséges majd. Emellett az iskolai testnevelés órákba is beépül ez a helyszín, így a pálya használata e téren is biztosított lesz.
Amikor az MLSZ felajánlotta, hogy a felzárkózó településeken is létesíthetünk olyan pályákat, amelyeken a gyerekek megfelelő minőségben tudnak sportolni, kapva kaptunk ezen a lehetőségen – árulta el Kiss Dávid, Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Jelenlét programjának vezetője.
A pályát dr. Seszták István, a Hajdúdorogi Főegyházmegye főhelynöke szentelte meg, aki szerint annak használói fontos feladatot látnak majd el. Mint mondta, az olimpia idején gyűltünk össze erre az ünnepélyes eseményre. Az egész világ az ötkarikás játékokra figyel. „Mi, magyarok is büszkék vagyunk a sportolóinkra, és szurkolunk, hogy minél szebb eredményt érjenek el. Egy ökölvívó barátunknak (Kovács Richárd) is drukkolhatunk, aki igen nehéz körülmények között jutott el az ötkarikás játékokig. Az olimpia idején különleges alkalom átadni, megszentelni egy sportolásra, közösségi életre elkészült sportpályát. Szeretném azonban gondolatainkat a Szentírás világához vezetni, ahol ismerjük el, kevés szó esik a sportról. De ahogy az olimpia is több ezeréves, úgy az Isten örömhírének a szolgálata is, a hírhívő, apostoli feladat is több ezeréves” – mutatott rá a párhuzamra Seszták atya.
„Akikkel itt ma ünneplünk, azok most kapnak az Istentől egy feladatot, hogy az Ő tanítványaiként, akár a sport által, vagy akár a településen működő szociális szolgálat által tudják eljuttatni az Isten örömhírét, a biztos megélhetést, a jó értelemben vett jólétet mindenkihez. Akik ezt a pályát használják majd, gondolják végig, milyen hit, kitartás, és erőfeszítés vezet el oda, hogy eljussunk az olimpiára, vagy éppen csak itt helyben tudjuk szolgálni az Istennek az ügyét” – zárta gondolatait a főhelynök, majd szentelt vízzel meghintette a pályát.
Bízunk benne, hogy a sikeres FETE programhoz kiválóan kapcsolódik majd eme sportpálya, és a fiatalok megtalálják a jövőben – akár a sport által – a számításaikat.