Kedves Lelkiatya! Úgy érzem a gyermek vállalás fontos és szeretnék is később, de nem tudom, menne-e a jövőben és éppen ezért félek is tőle kicsit. Egy másik kérdés pedig, mit tehetek abban az esetben ha féltékeny vagyok másokra és úgy érzem, hogy mikor valaki mással beszélgetnek az azért van mert én nem vagyok nekik elég? Köszönöm a válaszokat!
Nem tudom, már házasságban él-e vagy még csak készül a házasságra. Az előbbi esetében nagyon fontos a házastársával megbeszélni a gyermekáldás fogadását. Javaslom, minél többet vállaljanak, annál nagyobb öröm nekik is a családi élet, s - noha sok egyéb nehézség mellett, de - a szülőknek is. Ha azonban még csak egyedül ábrándozik ezekről a szép dolgokról, akkor azt hangsúlyozom, hogy bizalommal tekintsen az Úrra ebben a dologban is. Hogy van Önben félelem, ez teljesen természetes. Ezt csak azt jelzi, hogy megérti, átéli, hogy ez milyen nagy dolog, s hogy ezt jól vinni nem is tudjuk Isten segítsége nélkül. De ez a súlyos és nehéznek tűnő dolog is csak abban erősítse Önt, hogy még jobban kapaszkodjék és bízzék az Úrban.
A féltékenység egyértelműen kísértés. Nem vezet semmi jóra. A másokkal való viszonyt is megrontja, az önértékelést is derékba töri. Ha megjelenik ez a hiábavaló, mérgező gondolat, nyomban határolódjék el tőle. Mondja a gondolatnak: "Te meg hogy kerültél ide? Nem is hozzám tartozol!" Szóval, mindjárt az elején utasítsa el magától. Ha ez nehezen sikerül, belecsimpaszkodik a gondolataiba, egyre csak ezen jár az agya, akkor még erőteljesebben vesse be a haderőket, erőteljesen figyeljen másra, kezdjen mással foglalkozni. S persze, kérje az Urat is, hogy "Ne vígy minket a kísértésbe, de szabadíts meg a gonosztól!"
Dicsőség Jézus Krisztusnak! Engem az érdekelne, hogy honnan tudhatom, hogy reggel és este ha imádkozok ez tényleg imádság és nem csak ilyen elmondok egy szöveget és vége van? Közben gyakran gondolkozok rajta, hogy komolyan gondolom és próbálok rá koncentrálni, de van, hogy közben elkalandozik a gondolatom. Próbálok reggelente és este folyamatosan megszakítás nélkül imádkozni , de nem tudom jól teszem-e.
Nagyon jól teszi. Nem mindig kapunk visszajelzést az imádságunkról. Éppen ezért nem is kell azt várni, az eredményt fürkészni, értékelni, mérlegelni. A kitartás meghozza a gyümölcsét. Persze, nagyon fontos a napi erőfeszítés is, tehát mindig törekednie kell arra, hogy az ima ne csak egy szöveg elmondása legyen. Érdemes egyébként erről tanácsot is kérni bármelyik atyától. Ugyanis van, amikor szükséges az imádságunk megújítása is. Néha a váltás lehet a kevesebb felé is, hogy az elmélyültebb, mélyebb, személyesebb legyen. Azt javaslom, beszélje meg ezt a fontos részletet az Úrral. Szánjon rá egy kis időt külön, lehetőleg egy templomban, csönden ülve, az Úrra figyelve, s kérdezze meg tőle: "Uram, te hogy látod?" Kérje tőle a saját szavaival, hogy mutasson utat, hogyan formálja az imádságát, hogy az minél közelebb vigye Önt őhozzá. Ez egy fontos lépés lehet. Alapvetően azonban mégis az a legfontosabb tanácsom,hogy az imádságban tartson ki. Ha odafigyelve sikerül imádkoznia, akkor ilyen "külön beszélgetés" nélkül is iránymutatást kap arra, hogy hogyan formálja tovább az imaéletét. A kitartás, az alázat, a bizalom a fontos. Ezek azok, amit mi hozzáadhatunk az imádságunkhoz. A többit majd a Szentlélek adja. (Persze, ezeket is!)
Tisztelt Lelkiatya!
Családi gonddal küzdök. A férjem közel 20 évvel idősebb. 3 gyerekünk van. Atkozodik csúnyán beszél semmi se jó neki. Mindennek ragyogni kell. Ruhákat mindent sorban ki kell neki tegyem vagy egy alsó nadrágban járkál egész nap. Lusta nagyon. Nem bírom velemar egyedül nevelem a gyerekeket Ugy hogy az egyik autista ovodaba nem jár. Csók miatt elválni nem lehetséges. De teljesen egy selejt senkinek érzem magam.egy szép szot nem mond soha. Másnak miért jár a szerelem boldogság nekem nem? Anyukám ugyan ilyen volt gyerekkorukban. Alig vartuk elköltözunk erre most újra kezdődik.
Talán meglepő dolgot mondok, de azt tanácsolom, hogy függetlenítse magát a férjétől. Nem válásra buzdítom, félre ne értse, de ezekből a tapasztalatokból teljesen összeállt már az, hogy Ön most nem számíthat a férjére. Egyedül kell megoldania az életét - miközben, persze, gondoskodnia kell róla is. De az önértékelése legyen teljesen független a férje viselkedésétől. Ne várjon tőle semmit, minthogy láthatja is, hogy nem várhat tőle semmit. Ezzel egy igen jelentős csalódástól meg tudja magát kímélni. Be kell rendezkednie erre az egyedüli életre. Nevelje a gyermekeit örömmel, bennük sok öröme telik. Hogy milyen a férje, azzal nincs mit kezdenie, nem tud rajta változtatni. Ne is akarjon. Hogy annak idején végleg elrontotta-e az életét vagy sem, ezen most nem érdemes töprengeni. Sokszoros tapasztalat, hogy ilyen nagy korkülönbséggel kötött házasság nemigen hoz jó eredményt. Az elején még minden szép, de az évek múltával ez a nagy korkülönbség egyre nyomasztóbbá tud válni. De ne azon keseregjen, hogy másnak jut szerelmes boldogság, Önnek meg nem. Higgye el, nagyon kevés embernek adatik meg ez a boldogság itt, a földön. A filmek, a hírek, a beszámolók mindig sokkal szebb képet festenek az életről, mint az valójában. Számtalan szenvedéssel kell szembesülnünk. Ne a CSOK miatt, hanem a gyermekei értékes fejlődése miatt ne is gondoljon a válásra. Ilyen lett az Ön élete, de ebben találhatja meg a saját örömét, a saját kiteljesedését. Örüljön minden eredménynek, akár az autista gyermeke bármely fejlődési fokának, akár a többi gyermek szép fejlődésének. Nevelje őket egymás szeretetére, az önzetlenségre, az imádságos hívő életre, és ezek által is csodálatos és boldog gyermekkort tud nekik adni. Hogy ebbe mennyire tudja belevonni a férjét, az más kérdés. Nyilván sokkal jobb volna, ha be tudná, de ezt sorolja a csodák közé, ha mégis megtörténnék, hogy a férje is bekapcsolódik ebbe a boldog családi körbe, azt ujjongó örömmel fogadja. Higgye el, ha nem támaszt semmilyen elvárásokat a férje irányában, akkor az neki is kevésbé lesz nyomasztó, ha Önt boldognak látja, az őrá is jó hatással van. Mindehhöz nagy hittel kérje Isten segítségét, mindenható, csodatevő erejét. Ha el mer indulni ezen az úton, meg fogja látni, hogy ez a férjére is jó hatással lesz. De egyelőre nem ez a cél, hanem Isten segítségével fölépített boldog családi élet. S ha ebbe néha az édesapa is belefér, az külön hatalmas öröm. Higgye el, Isten hozzá tudja Önt segíteni, hogy ebben a helyzetben is boldog legyen az élete. De csak ővele lehetséges, nélküle biztosan nem.
Kedves Atya!
Ortodoxnak keresztelkedtem meg felnőttként, mert úgy éreztem hogy ebben az egyházban találtam meg azt a lelkiséget, amit eddig máshol nem találtam meg. De sokszor felmerült bennem hogy emiatt "elárultam" a magyar őseimet, akik előtte biztos hogy Katolikusok lehettek. Mit gondol ön erről? Érdemes lenne csak amiatt Görögkatolikusnak áttérnem hogy elmúljon ez az érzés?
Köszönöm a válaszát!
Az bizonyos, hogy ortodoxként nem árulta el az őseit, hiszen őseink először a bizánci egyházban keresztelkedtek meg, amely akkor még egységben volt Rómával. De utána is - a fájdalmas egyházszakadás után! - még évszázadokon keresztül békében élt a Kárpát-medencében a keleti és a nyugati egyház. Hogy végül a magyarok között évszázadokra visszahúzódott a keleti egyház, ennek történelmi okai vannak: Konstantinápoly elesett, velük a diplomácia kapcsolatok elenyésztek, nem maradt kapcsolat a Keleti Egyház vezetésével. A görögkatolikusok újra majd csak 250-300 év szünet után, a XVI. században jelentek meg, de akkor már Rómával egységben. Véleményem szerint ezeknek a történelmi eseményeknek nem kell, hogy az Ön hitéletére meghatározó hatással legyenek. Ha ortodoxnak keresztelkedett meg, tegyen meg mindent azért, hogy minél mélyebben hívő, és hitét minél élőbb módon gyakorló Krisztus-hívő legyen. Ami a közösségbe tartozást illeti, keresse meg azt a helyet, ahol hitében is erősítést kap, és a jótékonyságba is be tud kapcsolódni. Isten akartának keresése vezesse minden kicsi és nagy lépésében!
Tisztelt Lelkiatya! Elnézését kérem, hogy levelemmel ismeretlenül zavarom, de úgy gondolom, nem tudom magamban tartani a történteket. Az osztályomba jár egy elsős kisfiú elég mostoha, mondhatnám kriminális körülmények között került a lakásotthonba. Igyekszünk a lehető legtöbbet segíteni neki, sajnos néha úgy jön el, hogy nincs felszerelése, a ceruzái tompák, úszóholmija hiányos. Ennek ellenére igyekszünk bevonni, szeretettel kezelni őt. A lakásotthon egyik dolgozója - a gerincességet megkerülve - panaszkodott iskolánk intézményvezetőjének, hogy nem megfelelő hangnemben beszéltünk vele. Úgy gondolom aki erre a pályára jön, annak kicsit keménynek kell lenni, aki ezt nem bírja, menjen a kertészetbe mimózatermelőnek. Nap végén el szoktam mondani, hogy milyen események történtek e kisgyerekkel és felhívtam a kolléga figyelmét, hogy milyen felszerelései nem voltak a tanulónak. Kértem, hogy egy kicsit nagyobb gondot fordítson a gyerek felszerelésére, mert enélkül órán nem tudunk dolgozni, az uszodába meg nem jöhet. Talán ezt vette a lelkére a kolléga úr, és rohant bepanaszolni az igazgató nőnek. Bocsásson meg, de visszataszítónak és méltatlannak tartom ezt a magatartást egy pedagógustól. Mi azért vagyunk, hogy segítsünk ennek a gyermeknek, és felhívjuk a kollégák figyelmét a TAPASZTALATAINKRA. Úgy gondolom ezért nem kell mindjárt az igazgatóhoz rohanni, ezt egymás közt is el tudtuk volna intézni. Tisztelt Lelkiatya! 41 éve vagyok a pályán 5 évig olyan iskolát vezettem ahol a tanulók 88%-a roma gyerek volt, tehát kiképződtem. Érdekes, ők soha nem sértődtek meg, ha őszintén megmondtam valamit! Köszönöm, hogy meghallgatott, ismeretlenül is! Tisztelettel: egy l.-i tanító
Főként együttérzésemről tudom Önt biztosítani. Illetve még az a tanácsom, hogy imádkozzék ezért a kollégájáért, aki valóban nem épp hivatása magaslatán állva cselekedett eképpen. De az is lehet, hogy ő is életének egy nehéz szakaszában van, s messze nem tud olyan türelmes és bölcs lenni, mint ahogyan az elvárható volna. Szóval, az egészen bizonyos, hogy ő is rászorul az imádságra. Úgyhogy, ha Ön tud imádkozni, ezzel viszonozza az illető bárdolatlan viselkedését.
Kedves Atya!
Római katolikus vagyok, meg vagyok keresztelve és elsőáldozó is voltam.
Sokáig eltávolodtam a rk. hittől. Hittem én továbbra is Istenben a "magam módján", ahogy ilyenkor szokták mondani. De Jézus Krisztus mindig is ott volt és van számomra még ilyenkor is.
Pár hónapja részt vettem egy gk. Szent Liturgián. Az engem nagyon megérintett. A családunkban nincs senki, aki gk. vannak rk.-ok és protestánsok (baptisták).
A kérdésem az, hogy én felnőtt rk.-ként rendszeresen részt vehetek-e a gk. Szent Liturgián? Gyónhatok és áldozhatok-e ott? Vagy van bármilyen kizáró oka ennek?
Ez a rítus nagyon megérintett lelki gazdagságával. Szavakkal le nem tudom írni azt a lelki élményt, amit azon a Szent Liturgián átélhettem.
Ez azóta is velem van, és oda vágyom vissza.
DJK,
Á.
Kedves Á.! Igen, természetesen részt vehet, a szentségekben is részesülhet a görögkatolikus szertartásokon, hiszen egy egyházba tartozunk, mi is katolikusok vagyunk. Javaslom, hogy ismerkejék meg az imádságainkkal mélyebben is, hogy ne csak a andalító élmény legyen a keleti Egyházzal való találkozása, hanem hatoljon mélyre, ott erősítse meg a hitét, az Istenhöz tartozását.
Kedves Lelkiatya! A 29 éves római katolikus férfinak üzenném, hogy a negatív gondolatok a gonosztól származnak, ajánlja fel őket a bűnösökért vagy a Szűzanya szándékára, és máris eltűnnek. Persze csak a következő ima erejéig, akkor újra fel kell ajánlani a kísértést, ezzel kivégezheti az ördögöt, hiszen a bukott angyal nem akar magának ártani. Dicsőség Jézus Krisztusnak!
Igen, ez valóban nagyon jó módszer. Én is csak meg tudom erősíteni. De talán nem is kell célirányosan, hogy kiért, miért ajánlja föl, hanem ajánlja föl az Úrnak azt a küzdelmet, amit ezekkel a kísértésekkel kell viaskodnia. S valóban, ha ezt odafigyelve, komolyan megteszi, a gonosz elmenekül a történetből. Az effélét nem szívleli.
Kedves lelkiatya!Több mint 30 év házasság után a férjem hűtlen lett,egy régi szerelmét találta meg újra.Mit tegyek,az imádságon kìvül,mi lesz velünk?Köszönöm Juli
Kedves Juli! Az imádságon kívül azt javaslom, nagyon erősen ajánlom, hogy bízzon. Ez még nem a vég! Majdnem azt mondhatom, a bizalom fontosabb, mint az imádság. De csak azért, mert csupán a bízó imádság az igazi imádság. Higgyen abban, hogy a férje észre tér. Nem szabad elveszítenie a reményt. Gondolom, van, vannak gyermekeik. Nekik elmondhatatlanul nagy szükségük van az édesapjukra. Még akkor is, ha már felnőttek. Az ilyen házasságtörés az ő éltüket is komolyan veszélyezteti, mert mintegy beprogramozza, hogy ez lehetséges. Holott ez csak a mai világ hazugsága. Nem lehetséges. Ha Isten előtt kötöttek házasságot, azt ember nem választhatja szét!
Most Ön viszi egyedül a házasságukat. Nem csak a gyermekkel való törődést, a háztartással járó feladatokat, hanem az egész házasságukat. Ön maradjon hűséges! Nem csak abban az értelemben, hogy el ne gyöngüljön, félre ne lépjen - sejtem, hogy ennek nincs is meg a veszélye, legalábbis nagyon remélem -, hanem abban, hogy Ön még most is hisz a házasságukban, mint annak idején, amikor összeházasodtak. Vissza kell szeretnie a férjét. Nem azzal, hogy üzeneteket küldd neki, vagy bármilyen jelzést ad, hanem, hogy a szívében továbbra is ezzel a házasságtudattal él. Végtelenül igazságtalan 30 évi küzdelmes élet után az ifjúkori szerelmet választani, akivel nem töltött el 30 küzdelmes évet, hanem újra kamasznak érezheti magát. Az életet szépen kell befejezni, ehhöz pedig minden nappal hozzá kell járulni. Most súlyos csapást mért a férje a boldog idős éveikre. Ugyanakkor azt mondom Önnek, tartson önvizsgálatot is: Ön mivel okozhatta ezt a hűtlenséget? Ne csak a férjét okolja. Nem is kell. Az önvizsgálat után tartson bűnbánatot, majd szíve legmélyebb, legforróbb vágyával forduljon a Mindenhatóhoz, aki mindent a helyére tud tenni. Így, ezzel a magatartással, ezzel a lelkülettel imádkozzék. Én is imádkozom Önökért, hogy újra sínre kerüljön az életük.
Kedves Atya! Miért kell olyan sokszor bűnbánatot tartani, miért hangsúlyozza ezt annyira a görögkatolikus egyház?
Ha rendszeresen tartok önvizsgálatot, belátom a saját hibáimat, és ezek miatt bocsánatot is kérek Istentől, akkor mélyen tudatosodik bennem, hogy az emberi természet bizony hajlik a rosszra. Ez pedig nem csak az én életemben van így, hanem másokéban is.
Aki rendszeresen tart bűnbánatot, az sokkal elfogadóbb tud lenni másokkal szemben. Ha látja mások hibáját, még akkor is, ha őt bántják, akár jogtalanul is, sokkal hamarabb talál mentséget a másiknak is, mert hozzászokott ahhoz, hogy ő is részesül mentségben. Hibáinak elkövetése után ugyanis az Isten mindig visszafogadja.
Ezért segít sokat a helyes emberi kapcsolatokban az, ha az ember gyakorta önvizsgálatot és bűnbánatot tart.
DJK! Sok ember sokszor akkor fordul inkább Istenhez, amikor baj van, amikor segítség kell. Aztán pedig elmarad a köszönet, a hála.
Most hálaképpen írok. Október 2-án megszületett második gyermekünk! Kérem Atya imádkozzon ön is értünk, a Szent liturgia keretében ha kérhetem, adjon Ön is hálát ezért az örömért ill. mindenki, aki olvassa, velünk együtt adjon hálát ezért a csöppségért! Köszönjük!
Köszönjük szépen az örvendetes jelzést. Azt hiszem, mások is be fognak kapcsolódni a hálaadásba. Áldott legyen az Mindenható!
Tisztelt Lelkiatya! Reformátusnak lettem keresztelve, viszont az utóbbi években egy görög katolikus közösség tagja lettem. Látogatom a liturgiákat, programokon veszek részt. Nagyon fontos számomra a hit, néha úgy érzem, hogy jobban tudok kapcsolatot építeni Istennel a görög katolikus közösségben. Párszor felmerült bennem az átkeresztelkedés, a párom is görög katolikus. Viszont ettől függetlenül erősen él bennem a családi hagyomány, amit nem szívesen hagynék hátra. Kételyek közé fogva érzem magam, mivel nem tudom, hogy mi lenne a jó döntés.
Én azt javaslom Önnek, maradjon meg és erősödjék tovább a hitében. Ha a házastársa görögkatolikus, akkor vele együtt rendszeresen eljárhat az Isteni Szent Liturgiára. Igaz, az Eucharisztiában nem részesülhet, mégis a jelenlegi állapotában azt tanácsolom, hogy maradjon meg abban az egyházhoztartozásában, amelyet kapott a családjától. Így a saját kis családjában tudja megélni az ökumenét, és annak fájdalmát is, hogy bár egyek vagyunk, mégis van közöttünk hasadék. Ez mindnyájunknak kell, hogy fájjon, akik komolyan vesszük Jézus vágyát, hogy mindnyájan egy legyenek. Első tanácsom tehát ez, a családja, a múltja miatt maradjon meg a református egyházban, néha a családjával oda is elmehetnek istentiszteletre. De a gyermekeivel együtt menjenek el minden vasárnap a Szent Liturgiára. Családjukkal együtt éljék meg az Isten Országába tartozást. Ha pedig idővel mégis erős késztetést érez arra, hogy a szentgyónás és az Eucharisztia szentségében részesülhessen, akkor beszélje meg ezt a saját lelkészével és egy görögkatolikus atyával, majd ezek alapján figyeljen arra, mondja ki saját magának, hogy mit vár Öntől az Úr.
Kedves Lelkiatya! Volt egy párkapcsolatom, együtt is éltünk egy albérletben, több éves kapcsolat volt. Szakítottam a párommal több okból is, részben azért, mert közben visszataláltam Istenhez és a hitem miatt már nem akartam a kapcsolatot. Más lettem és azóta sem változtak az érzéseim ezzel kapcsolatban. A kérdésem az lenne, hogy találkozhatok-e a volt párommal kettesben az albérletben ahol korábban együtt laktunk? Ő megértette a döntésem és nem haragszik érte, elfogadta. Kicsit közelebb is van Jézushoz, mint volt, bár lehetne még jobb a helyzet. Eddig is mentem már fel hozzá kis időre, de az mindig csak pár perc volt. Ugye nem bűn nekem eltölteni ott egy vagy két órát? Mindketten hasonló, részben otthonról végezhető munkát végzünk, régen is dolgoztunk sokszor egymás mellett, találkozni mostanában is szoktunk csak általában közös ebédre vagy kávéra, de gondoltam, hogy hetente egyszer esetleg meglátogathatom 1-2 órára és amíg dolgozik én is dolgozhatnék, de közben azért beszélgetni is tudnánk így. Persze nem a munka rovására. Azt nem hiszem, hogy kísértéses helyzet lenne, mert azért kis időre eddig is voltunk már kettesben egy lakásban, amikor ő jött valamiért vagy én mentem valamiért (segíteni szoktunk egymásnak ezt-azt) és akkor sem történt semmi különös. Meg nem is fehérneműben szaladgálnék előtte hanem nyilván úgy, ahogy mondjuk az utcáról bejöttem. Meg ő is dolgozna, el lenne foglalva a munkájával. Olyan típus, aki nagyon tud a munkájára figyelni és én is az enyémre. Meg eszembe se jutna kísérteni, különben nem is lenne igazi megtérés a megtérésem, ő meg már elfogadta a hitemet. Szabad nekem ezt megtenni vagy ez már a bűn/kísértés kategória? Hálás lennék válaszáért, mert csak akkor tennék ilyet ha nem bűn.
Az Ön bölcsességére lehet bízni ezt a döntést. Természetesen nem bűn, ha találkoznak, beszélgetnek, együtt dolgoznak. Az sem, ha ezt egy lakásban teszik. De tény, hogy fölmerül az esélye a kísértésnek. Erre kell odafigyelnie. Ha úgy alakulna, hogy az érzéseik újra egymáshoz közelítenék Önöket, ez sem bűn, csak akkor sokszorosan ügyelni kell az együttlétek körülményeire. Ha újra föllobbanna a szerelem, akkor is tölthetnek együtt több órát is egy lakásban dolgozva, de akkor már nagyon oda kell figyelni arra, hogy egyetlen mozzanat se legyen, amely a kísértés felé terelné Önöket. Tehát csak elővigyázatosságra van szükség, de az Ön által leírt helyzetben a korábbi barátjával egy fedél alatt dolgozni nem bűn.
Kedves Lelkiatya! Üzenni szeretnék annak a hölgynek, aki 10 év után visszatalált a hitéhez, de sok szemrehányást kap emiatt. Üzenném neki, hogy nagyon meg tudom őt érteni. Kisbaba voltam mikor meg lettem keresztelve, gyermekkoromban jártam a templomba, alapvetően hívő családom van, de egy időre eltávolodtam Istentől, éveken át nem jártam templomba. Sajnos a családom sem volt közelebb annyira Istenhez, még ha otthon imádkoztak is. Elveszítettem egy közeli hozzátartozót 4 éve, akkor találkoztam Jézussal. Tényleg olyan volt, mintha az lett volna az első igazi találkozásunk. Akkor megváltozott örökre az életem. A gyászt csak Jézus miatt tudtam feldolgozni. Nem tudtam éjszaka aludni, féltem a démonoktól, szuicid gondolataim voltak. Jézus kihúzott a szenvedésből. Fokozatosan közeledtem hozzá, előbb csak a túlvilág általában érdekelt. Azt sosem felejtem el, hogy pont azon az éven karácsony körül volt az a csillag az égen, amire akkor azt mondták, hogy talán az volt a betlehemi csillag is. Nem tudom ez mennyire igaz, de szerintem nem számít. Azon az estén én is látni akartam és mivel az ablakból nem láttam, kimentem az utcára, a fél várost bejártam, nem láthattam mert vagy eltakarta valami vagy sötét volt az ég. A csillagot nem találtam meg, de reményt adott és leírhatatlan erőt adott, hogy tudtam, ott Betlehemben tényleg megszületett a Megváltó, aki most segíthet, aki örök életet ad, akitől soha többé nem akarok elszakadni. Ezek után fokozatosan egyre jobban megszerettem Jézust és egyre többet változott az életem. Elkezdtem templomba járni. Micsoda különbség van az akkori és mostani között. Akkor félve mentem be évek után az első misére, most naponta járok. Fokozatosan kezdtem megbocsátani másoknak és Jézus olyan sebeket gyógyított bennem, amiket éveken át nem tudtam egyedül. Elkezdtem egy idő után önkéntes munkát végezni, először évente párszor, most már hetente. Egy idő után elmélyült a katolikus hitem. Korábban nem értettem miért fontos Mária, miért fontosak a szentek. Most már nem tudnám elképzelni, hogy Máriához ne forduljak. A családom nem mindig támogatott. Volt, hogy azt mondták, csak az öregasszonyok mennek templomba hétköznap. Máskor azt, hogy vallási fanatikus vagyok, mert minden nap megyek. Nem értették miért adományozok annyit. De megcsináltam. Elbizonytalanodtam, menjek-e a templomba, de összeszedtem minden erőmet és elmentem. Szomorú voltam, sokat panaszkodtam az imában, sírtam, de megcsináltam. A szeretteimért pedig kitartóan imádkozok azóta is és sajnos nincsenek még ott ahol szeretném, hogy legyenek de néha látom az imáim hatását és nem adom fel. Akik sokszor nem értették, miért imádkozok sokat, kértek, hogy imádkozzak értük. Egy agnosztikus barátom Jézus-filmeket kezdett nézni. Egy amerikai barátom az egyik találkozásunk után értette meg, hogy egyáltalán mit jelent hinni. Adományoztak ők is mikor látták, hogy én is megteszem. Nekem a szenvedéseim közepette egyedül kellett visszakúszni Jézushoz, de minden erőmmel azon vagyok, hogy a szeretteimnek ne kelljen ezt csinálniuk és nekik tudjak én segíteni az imáimmal, a saját hitemmel és nekik legyen aki Jézushoz viszi őket. Már rájöttem, hogy akkor is ki kell tartanom amikor sírok, szomorú vagyok, hirtelen nem látom értelmét. Jézus a Getszemáni-kertben vért izzadt értem. Utána meg borzalmas kínhalált halt. Az én szenvedésem nem akkora mint az övé, de ha kellene, még azt is vállalnom kellene miatta...nem adhatom fel akkor a kisebb problémáknál. Mondom ezt úgy, hogy ma is elbizonytalanodtam, hogy megéri-e Jézust követni, annyira próbálni hinni, az imában kitartani, másokat úgy szeretni. Gyakran nehéz, de újra próbálom. Jézus is elesett a keresztjével. De nem az a lényeg, hogy elesett. Hanem hogy újra felvette és felment a Golgotára. Én is szeretném megtenni. Csakis érte. Mondok még egy dolgot: nem is az számít, hogy mennyire tökéletesen sikerül vagy hogy hányszor fáradsz el. Az számít, hogy próbálkozz. Akkor is ha néha bűnbe esel, akkor is ha nem mindig olyan választ kapsz az imára amilyet szeretnél, akkor is ha egyedül vagy, akkor is ha megbántanak. Másokért pedig imádkozz naponta. Nincs olyan ima, amit Isten nem hallgat meg. Nos, ennyi lenne az üzenetem, remélem segít.
Köszönjük szépen ezt a szép tanúságtételt.
Kedves Lelkiatya!
Gyermekünket hetedikben kivettük az iskolából,rossz magaviselet és jegyek miatt ,mert azt láttuk,hogy abban az osztályközegben csak romlik,hozzáteszem volt idő mikor nem így volt,sőt az osztály legjobb tanulja volt,de hát sajnos nem maradt így tartós, csúszott lefelé átirattuk egy másik város egyházi iskolájába ahol egy hónapig volt ügyes,utána ott is jöttek a zűrök egyes jegyek az lett a vége félév előtt behívtak az igazgatónő én akkor pont kismama voltam a negyedik babánkkal nagyon megviselt ez az egész ,hogy ennyi gond van vele,mondták is neki csalódtak benne mert felvették ,de itt így nem maradhat ,keressünk más iskolát ,nem volt papíron nyoma,hogy kirúgták .Nem akarták megnehezíteni meg kedvesen beszéltek velem.
Itt helyben már beirattam szintén egyházi iskolába ( itt kellett volna kezdeni)
Itt is voltak gondok de ahhoz képest sokat javított
A magatartása vagy 3 vagy 4 vagy 5 volt mikor hogy szorgalma 3 vagy 4 .
Tehát valami csak elindult...
Most kilencedikes kollégiumban van,de megint kezdődik előről minden nem tanul nem ügyes,sok tanár nem bírja....
Ma is mivel a tegnap megígért szavát nem állta dühös lettem és azt mondtam teljesen tönkretesz már ,de így van.
Mondtam neki kismamaként ott szégyenkeztem miattad ,most is ,csak a bajt okozod,hazug vagy nem állod a szavad,csak addig vagy Kedves míg el nem éred amit akarsz...
Ez már sokszor megfigyeltem.
Mondtam ,hogy szégyent hoz a családra ,elmondta a barátnője anyukája eltiltotta tőle tegnap a lányt mert megtudt?k ,hogy őt kirúgták rossz magaviselet jegyek miatt anno,és nem jó hírű fiú ,és mondtam is neki,hogy ez baj,látod mit tesz a rossz ,most egy régebbi múlt miatt nem lehetsz vele ,mert jobbat szánnak a lányuknak.
Szerinte már nem olyan rossz mint volt ,hát én azt látom, mikor mi van éppen.
Ma is sírtam mert már nem bírom elviselni ezt a sok rosszat stresszt amit okoz okozott mondtam is neki már lassan megöl ez az egész ,hogy ennyi baj volt,van vele...
Szégyent hoz a családra,eltiltják tőle a kislányt amúgy még csak 2 hete ismerkedtek meg,nem tanul rondák beszél.
Képtelen vagyok ezt jól kezelni már ,hogy lehet Atya egy ilyen gyereket szeretni??
Ha rengeteg fájdalmat okoz....
Én szerintem mint anyuka itt elbuktam elvéreztem sajnos.....
Kedves Anyuka! Ahogy arról többször is szó volt, a kamasz gyermekünket nagyon nehéz jól szeretni. Ez igazi szülői megpróbáltatás. S ha nem sikerül jól szeretni, akkor a helyzet még rosszabb lesz. A gyermek nagyon sok éven át csak azt adja vissza, amit kapott. Illetve nem ugyanazt, hanem az arra való személyes válaszát. Minden személyben van jó is és rossz is, és a környezete alakítja, hogy mi fejlődik benne jobban. A szavaiból arra következtetek, hogy egyik legfőbb hiba, amit a gyermeknevelésben elkövet, hogy szeretne kifelé jó képet nyújtani a családjukról. Ha a gyermek nem ennek megfelelően viselkedik, azaz szégyent hoz a családra, akkor fenyítékben részesül, szóban vagy más eszközzel, holott ő csak hozza azt, amire képes. Ezekkel a fenyítékekkel, szidalmakkal semmi nem lesz jobb, sőt, épp ellenkező hatást érünk el vele. A fiatalok általában nagyon érzékenyek erre, hogy a külsőségek ne legyenek fontosak. S ha mi ezt szeretnénk rájuk erőltetni, csak még erősebb ellenreakciót vált ki a magatartásából. Hibának látom még azt is, hogy Önben, esetleg Önökben, a férjével él(t) egy kép, hogy milyen legyen a mi gyermekünk, jó fiú, szépen tanul, jó magaviseletű, stb. Amikor ennek nem felel meg (nem tud vagy nem is akar), akkor megint szidalmat kap a szülőktől. Azt a személyiséget, amely éppen bontakozni akar benne, összetörjük, mert egy másik fajtát szeretnénk kihozni belőle. Ezzel megint nagyon rosszat teszünk. Minden gyermekünk más és más. S mindig figyelni kell arra, hogy ki milyen, mire képes, mit szeretne, miben tudna kibontakozni. Ezekben a kérdésekben teljesen háttérbe kellene szorítani, vagy inkább el is felejteni, hogy mi mit várnánk el tőle. Nagy figyelemmel kell lenni, hogy vajon mi bontakozik ki belőle. Mint egy kerti virág, amely kibújik a földből, de még nem tudjuk, mi lesz belőle. Figyelni kell és aszerint gondozni, amire éppen annak a kis virágnak szüksége van. Nem mindnek ugyanarra a gondozásra van szüksége.
Szerintem jót tenne, ha a férjével együtt fölkeresnének olyan szakembert, aki a gyermeknevelésben is tud tanácsot adni. Az egyik legfontosabb pontnak azt tartom, hogy a férjével közösen beszéljék meg, hogy mire kell figyelni, mire figyelmeztessék egymást is. Ha ez közös és tudatos munkává válik, akkor sokminden jól alakulhat.
S persze, mindenképp be kell kapcsolni az égieket is. Sokat imádkozzanak a gyermekeikért. Ma a világ nagyon megszédíti őket, tudatosan távolítják őket Istentől, a helyes élettől. Nem könnyű harc ez. Ma egészen biztosan sokkal nehezebb gyermeket nevelni, mint 50 évvel ezelőtt. De bízzon Isten jóságában és mindenhatóságában. Ha még tanácsolhatok valamit, ez a bizalom és hit fölébresztése, megerősítése. A saját gyarlóságát látva bízzon jobban Istenben. Így a bűnbánata is mélyebb lesz és a hite is jobban fog erősödni ebben a nehéz élethelyzetben.
Kedves Lelkiatya!
Mikor lesz Jézus ima konferencia újra Magyarországon?
Ferenc
Kedves Ferenc! Pécsett november 23-án kezdődik erről egy egész előadássorozat, amelyek imádsággal is össze lesznek kötve. Érdemes majd figyelni rá. A szervezők hamarosan közzéteszik a pontos napokat.