HASZNOS TANÁCSOK A CSALÁDKUTATÁSHOZ
Az alábbiakban néhány hasznos információt szeretnénk közölni a levéltárunkban végezhető családfakutatással kapcsoltban. A téma iránt részletesen érdeklődőknek pedig szíves figyelmébe ajánljuk a Magyar Nemzeti Levéltár tematikus oldalát, ahol részletes és alapos ismertetés találhatnak a témában.
https://mnl.gov.hu/mnl/ol/genealogiai_tajekoztato
és
https://mnl.gov.hu/mnl/ol/csaladtorteneti_kutatas
illetve
https://adatbazisokonline.hu/gyujtemeny/csaladtortenet
Saját családunk múltjának, őseinknek a megismerése izgalmas feladat. Régen apáról fiúra öröklődtek a családi ereklyék, feljegyzések és történetek. Ma már kevesebbet tudunk elődeinkről. Annak szeretnénk néhány hasznos tanácsot adni, aki rászánja magát családja történetének feltárására.
Fontos, hogy mielőtt levéltári kutatáshoz kezdenénk, vegyük számba az előzetes tennivalókat:
- Kérdezzük ki őseinkről családunk tagjait! Minden apró dátum, adat, történet, családi legenda fontos lehet!
- Mindenkiről készítsünk külön családtag-lapot, feltüntetve rajta:
- pontos nevét, vallását,
- születésének, házasságának, halálának helyét, idejét
- szüleinek nevét, születésének, halálozásának helyét és idejét
- testvéreinek nevét, születésének, halálozásának helyét és idejét
- házastársának nevét, születésének, halálozásának helyét és idejét
- anyósának, apósának nevét, születésének, halálozásának helyét és idejét
- sógorainak, sógornőinek nevét, születésének, halálozásának helyét és idejét
- gyermekei nevét, születésének, halálozásának helyét és idejét
- gyermekei házastársának nevét, születésének, halálozásának helyét és idejét
- gyermekei leszármazottainak nevét, születésének, halálozásának helyét és idejét (A temetőben lévő sírkövek, fejfák is segíthetnek az adatok pontosításában!)
- minden apró adatot, amely a későbbiekben segít a beazonosításban és a családfán való elhelyezésben
- Az otthon fellelhető iratok (anyakönyvi kivonatok, igazolványok, bizonyítványok, peres iratok, beteglapok, gyászjelentések, végrendeletek, szerződések, régi bejegyzéseket tartalmazó bibliák, kalendáriumok stb.), valamint a fényképek alapján egészítsük ki ismereteinket és a cédulán lévő információkat.
- Vázoljuk fel magunk számára a család leszármazási vonalát! Bal oldalra az apa nevét és egyéb adatait, jobbra az anya nevét és egyéb adatait írjuk. Az apa neve fölé az apai nagyszülőket, az anya neve fölé az anyai nagyszülőket; majd ezek fölé a déd-, ük-, szép-, ősszülőket írjuk. Ebből megállapítjuk a hiányosságokat, pontatlanságokat és meghatározhatjuk a kutatási irányt!
Levéltárunkban fellelhető források:
A családkutatás elengedhetetlen és legmegbízhatóbb forrása az anyakönyv. A különböző felekezetek keresztelési, házassági és halotti anyakönyvei közhitelű dokumentumoknak számítottak az állami anyakönyvezés 1895. október 1-én történő bevezetéséig. Az anyakönyvi kutatás megkezdéséhez tudni kell a keresett személy vallását, születésének, házasságának és halálozásának helyét és időpontját. Az egyházigazgatási beosztásokkal kapcsolatban célszerű mindig a kutatás megkezdése előtt tájékozódni a sematizmusokban és helységnévtárakban.
A Görögkatolikus Püspöki Levéltár a Hajdúdorogi Főegyházmegye illetékességi területén belüli parókiák iratait, köztük anyakönyveit őrzi. Azonban jelenleg nem minden parókia anyakönyve található meg levéltárunkban. Ezekről részletesen az Anyakönyvek menüponton belül a Hajdúdorogi Főegyházmegye parókiáinak anyakönyvei menüpontban tájékozódhat. Amennyiben az ön által keresett település nem szerepel a listában, akkor nagy valószínűséggel még az eredeti őrzőhelyén (az adott parókián) található az anyakönyv. Az idők során azonban a természeti csapások, háborúk és tűzvész következtében számos anyakönyv megsemmisült. A megsemmisült görögkatolikus anyakönyvek listáját itt érheti el.
Az anyakönyvek mellett használhatunk a levéltárakban más forrásokat is. Levéltárunkban ezek közül a legjelentősebbek az egyházlátogatási jelentéseket, illetve az iskolák iratai. Azt azonban hangsúlyoznunk kell, hogy ezek a források nem a generációk folyamatos nyomon követésére, hanem a hiányosságok pótlásához, az adatok pontosításához használhatóak. Sajnos számos más levéltárhoz hasonlóan, a Görögkatolikus Püspöki Levéltár munkatársai sem vállalkozhatnak családtörténeti kutatás elvégzésére, de az első lépések megtételében szívesen segítünk. Ha a Levéltárnak címzett e-mailben megírja a már rendelkezésre álló adatokat, akkor a levéltári segédletek alapján írásban tájékoztatást tudunk nyújtani arról, hogy melyik irategyüttesben lehet Önt érdeklő adat. Az irategyüttes átnézését és a kutatómunkát azonban már Ön vagy megbízottja végezheti el személyesen a Levéltárban ügyfélfogadási idő alatt egy időpont-egyeztetés után. Az anyakönyvi kutatást a 2010. évi I. tv. 93/A § (1). fejezete szabályozza:- A halotti anyakönyvek esetében, amennyiben az érintettek halálozása óta harminc év eltelt, azok bárki számára kutathatók.
- A születési anyakönyvek esetében a keletkezésüktől számított kilencven év elteltével válnak bárki számára kutathatóvá.
- A házassági anyakönyvek a keletkezésüktől számított hatvan év eltelte után válnak bárki számára szabadon kutathatóvá