A múlt hét vasárnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán közölte: „A magyar mentőalakulatok hajóra tudtak szállni és hétfőre elérhetik Líbia katasztrófa sújtotta régióját. Kétségkívül emberfeletti munka vár a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat, a Budapest Mentőszervezet és az Inter Rescue Mentőcsoport tagjaira” – írta a miniszter. Az Inter Rescue Hungarian USAR Team tagja a szolnoki Életjel, a miskolci Spider, a budapesti Főnix Mentőcsoport, valamint a LEGOTT Mentőcsoport . Ez utóbbihoz tartozik a nyíregyházi Madarász Lajos, ő a csoport merülési vezetője és víz alatti szonárkezelője. Őt egyelőre nem tudtuk elérni, ezért a LEGOTT vezetőjével, Kristóf Imrével beszéltünk.
Sátorkórházat építenek
Elmondta, most még nem tudja megmondani, hogy milyen feladatok várnak a magyar mentőalakulatra, ezidáig az volt a legfontosabb feladat, hogy biztonságban eljussanak a helyszínre, ahol még mindig kaotikus állapotok uralkodnak.
– Derna városát nem lesz könnyű megközelíteniük a mentőcsapatoknak, a vihar lerombolta az utakat, a hidakat, romba döntötte az épületeket. Óriási a víztömeg. Hullákat vet partra a tenger, komoly egészségügyi kockázatokkal is számolni kell, például fertőzésekkel. Egy speciális mentőcsoport attól speciális, hogy többféle feladatra képes: a magyarok segíteni tudnak a kutyás keresésben, csónakból szonárral kutatnak, ha azt kérik a helyi hatóságok, ugyanis az irányítás a helyiek dolga. Sanszos, hogy sátorkórházat kell építeni, s a nemzetközi összefogás eredményeképp egy nagyobb gyógyszerszállítmány is érkezik az afrikai országba. Egyelőre nem sokat tudunk mondani a kinti feladatokról, a kollégák jól vannak, és folyamatosan beszámolnak majd a mentési munkáról – foglalta össze röviden a jelenlegi helyzetképet Kristóf Imre, s megígérte, a napokban további híreket oszt meg szerkesztőségünkkel a LEGOTT líbiai munkájáról.
Fotó: Lehoczki László speciális mentő oldala