- Mit jelent maga a szó, hogy proszkomídia?
Ez a furcsa görög szó azt a rövid szertartást jelöli, amelyet a hívek nagy része nem nagyon ismer – talán csak a buzgó görögkatolikusok közül néhányan, hiszen a királyi ajtó és az ikonosztazion mögött zajlik, a Szent Liturgia előkészületeként. Ekkor készíti elő a kenyeret, a bort, a liturgikus eszközöket a pap, sok imádsággal, zsoltárokkal és valóságos munkával, hiszen kivágja a Bárányt, a kocka alakú kenyeret a proszforakenyérből. Ezt szeretném megvilágítani, de nem csak ismertetni, hogy mi is történik ott, hanem ennek kicsit a teológiai tanítására, tartalmára is rámutatni ezen az előadáson.
- Tehát, ezért választotta ezt előadása témájául, mert ez egy kevésbé ismert mozzanata a Szent Liturgiának?
Igen, egyrészt ezért, másrészt pedig nagyon érdekes, gazdag teológiai tartalma van, amelyet jó, hogy ha minél többen megismernek.
- Február 10-től, kilenc egymást követő hétfő estén várják a hallgatóságot a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán a görögkatolikus főpásztorok és papok. Miért fontos, hogy az Eucharisztia misztériumáról ilyen formában legyen szó?
Egyfelől abban bízom, hogy ezzel híveink körében jobban el tudjuk mélyíteni a helyes Eucharisztia-szemléletet. Másfelől a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusnak köszönhetően ebben az évben minden erről a Misztériumról szól, ami egy óriási lehetőség. Kiemelem azt, hogy az Evangélikus Egyház hazánkban 2020-at szintén az Úrvacsora évének szentelte, egy kicsit velünk együtt gondolkodva, ökumenikus szemlélettel csatlakozva a Katolikus Egyház készületéhez. Hiszen ahogy Fabinyi Tamás püspök társam magyarázta ez számukra is hasznos, saját hívek körében még inkább el tudják mélyíteni az Úrvacsora fontosságát és az ezzel kapcsolatos helyes szemléletet segíteni.
Évtizedekig lehetne az Eucharisztiáról beszélni, mert kimeríthetetlen, végtelen mély tartalma van és különösen a mi liturgiánkban beágyazva. Aki minden előadáson részt tud venni annak még inkább kirajzolódik majd ez a végtelen mélységű tartalom, amiről nem lehet eleget beszélni.
Fülöp érsek-metropolita atya február 24-én 17 órától ad elő a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán (Bp. V. Piarista köz 1. Nagyelőadó, földszint). Az előadásokra bárki jöhet minimális hozzájárulással. Regisztrálni elektronikusan a tanulmanyi.osztaly@sapientia.hu címen, és személyesen is lehet.
Kapcsolód cikkek:
„Az Eucharisztia a bizánci teológiában” – előadássorozat a Sapientia Főiskolán a NEK jegyében
A liturgia nem azzal kezdődik, hogy vasárnap kilenc órakor betoppanunk a templomba - videóval