Cigány búcsú

Cigány búcsú

2017-10-01 11:06:05
Szerző: Hajdúdorogi Főegyházmegye
Máriapócs
Metropólia
Pályázat
A búcsút most is lelkigyakorlat előzte meg

Szeptember 16-án, a Szent Kereszt Felmagasztalásának ünnepéhez közel eső vasárnap tartotta Máriapócson Metropóliánk a cigánybúcsút immár 74. alkalommal. Az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan a búcsút most is lelkigyakorlat előzte meg, melyen több mint száz gyermek és felnőtt vett részt vegyesen. A szervezők korosztályokhoz igazítva alakították ki a lelki feltöltődést kínáló programokat. A felnőttek lelkigyakorlatát Orosz Árpád kislétai parókus vezette, aki római katolikus segítőt, cigány származású szociológust és tanúságtévő házaspárt is hívott erre az alkalomra. Az ifjúsággal Szaplonczay Gergely hajdúdorogi segédlelkész és Tóthbegyi Zsolt debrecen-csapókerti hitoktató foglalkozott, míg a legkisebbek a tuzséri Művészetek Házának csapata –Tóth Tiborné, Tóth Andrea, Jackánics Tünde – pártfogásában kézműves programokban és csapatjátékokban vehettek részt. A lelkigyakorlatot a nap során Kocsis Fülöp metropolita atya is meglátogatta, aki nemcsak beszélgetett, de énekelt is a gyerekekkel.

Vasárnap a létszám tovább gyarapodott, s becslések szerint a 2000 főt is túllépte a résztvevők száma.  A Szent Liturgiát Szocska Ábel nyíregyházi apostoli kormányzó vezette, mindazon papok részvételével, akik híveikkel együtt elzarándokoltak Máriapócsra. Jöttek hívek többek között Hodászról, Kántorjánosiból, Felsővadászról, Gadnáról, Sajópetriből, Nyírkátából, Napkorról, Hajdúsámsonról, Alsóregmecről és a nyíregyházi Huszár-telepről is. A liturgián a kántori feladatokat hagyományosan gitárkísérettel a hodászi és kántorjánosi cigányegyházközség látta el. Ábel atya Szentbeszédében Nikodémus példáján keresztül mutatta be azt a három igazi keresztet, amit mindenkinek fel kell vállalnia az életében: a krisztusi tanításhoz való odafordulást, a nyílt tanúságtevést és a tényleges, fizikai tettekben való jó cselekedetet. Ezek azok az igazi keresztek, amelyek segítenek a megpróbáltatásban, s amelyek el tudnak juttatni minket az üdvösségre – zárta gondolatait az apostoli kormányzó.

A nap kísérő rendezvénye volt a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság nyíregyházi intézményének érzékenyítő játékokkal berendezett sátra, akik a Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégium hallgatóival közösen egy egészségsátorba is várták az érdeklődőket. A tuzséri csapat ezen a napon is kézműves foglakozásokkal várta a gyerekeket. A délután folyamán az egyházközségek bemutatkozó műsorokkal léptek fel a színpadon, a napot Oláh Gergő nagysikerű koncertje zárta.

A program az EFOP 1.3.5-16-2016-00799-es számú pályázat keretében valósult meg.

Fotó: Máriapócs Nemzeti Kegyhely

VEZETŐ HÍREK
Elhunyt Fodor Gyuri atya

A teológia jövője Ratzinger nyomán – Tracey Rowland előadása a Szent Atanáz Görögkatolikus Főiskolán

Még kétszáz kárpátaljai gyermek várja a segítségedet!
 
AKTUÁLIS
KAPCSOLÓDÓ GALÉRIA
VEZETŐ HÍREK
Elhunyt Fodor Gyuri atya

A teológia jövője Ratzinger nyomán – Tracey Rowland előadása a Szent Atanáz Görögkatolikus Főiskolán

Még kétszáz kárpátaljai gyermek várja a segítségedet!
 
AKTUÁLIS
EZEKET OLVASTA MÁR?
 
Elhunyt Fodor Gyuri atya
Elhunyt Fodor Gyuri atya
 
Még kétszáz kárpátaljai gyermek várja a segítségedet...
Még kétszáz kárpátaljai gyermek várja a segítségedet...
 
Ének, közösség, hivatás – kántorok találkozója Má...
Ének, közösség, hivatás – kántorok találkozója Má...
 
A teológia jövője Ratzinger nyomán – Tracey Rowland el...
A teológia jövője Ratzinger nyomán – Tracey Rowland el...
 
Országos történelemverseny a Szent Anna Görögkatolikus ...
Országos történelemverseny a Szent Anna Görögkatolikus ...
 
Görög- és római katolikus munkatársak részvételével ...
Görög- és római katolikus munkatársak részvételével ...