Május 11-én a Cifrapalota Pávás terme adott otthont a megrendítő visszaemlékezésnek és filmbemutatónak, habár az érdeklődők nagy száma révén befogadóképessége kicsinek bizonyult.
Kocsis Fülöp érsek-metropolita atya bevezető gondolatai, vértanú Csépes János atya dédunokáinak tanúságtétele, a család nevében megszólaló unoka, Gajdos Viktória szavai, valamint dr. Ruszinkó Ádám főiskolai docens kiállítást megnyitó mély gondolatai és dr. Mák Kornél alpolgármester összegző beszéde előkészítették a nézőket a téma befogadására.
A 21. század eseményeinek legfájóbb pontjára világított rá a Vojtkó Ferenc által rendezett Kárpátaljai vértanúk c. egyedülálló, történelmi jelentőségű film. A dokumentumfilm, a tanúságtételek, a Novum Kamarazenekar színvonalas muzsikája és Sztudita Szent Teodor Énekkar imája könnyeket csaltak a nézők szemébe. Nem lehetett nem megrendülni ezen a délutánon a Cifrapalota falai között.
A bemutató után örömkönnyek között ölelkeztek össze rég nem látott kárpátaljai rokonok és barátok, azok, akik átélték a kommunista éra szorongatásait és maguk is részesei voltak a meghurcolásnak. A kereszténység védőbástyája a Katolikus Egyház hitvallói és vértanúi, az ő példájukból kell ma nekünk is erőt meríteni. Hiszen "a vértanúk vére az új keresztények magvetése."
A Kárpátaljai vértanúkról szóló filmet hamarosan Egerben is bemutatják, és itt is látható lesz majd a Csépes János vértanú életéről szóló kiállítás.
A kecskeméti bemutatóról a városi televízió készített riportot, ami az alábbi videóban 1'42-től kezdődik.