Zsúfolásig megtelt a szolnoki főiskola campusának nagy előadója; 11 intézmény több mint háromszáz hallgatója jött el erre a hétvégére. A KRSZH célja sokoldalúan képzett, szakmai munkájában magas szintre törekvő, a továbbfejlődésre nyitott, elkötelezett, cigány identitásukat is vállaló, keresztény értelmiségiek nevelése.
Ennek kialakításában nyolc évvel ezelőtt Balog Zoltán – akkor még társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárként – tevékeny szerepet játszott. Az idei rendezvényen pedig örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy egyre kevesebb ismerős arcot lát a résztvevők soraiban, mely az egyre több diplomát szerzett roma fiatalnak köszönhető.
- Fontosak a szakkollégisták, fontos, hogy legyen egy olyan új roma középosztály, amely példát tud mutatni integrációban - mondta a társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki biztos és hozzátette: akiket a magyarországi romák ügye megérintett, azok "már nem tudnak menekülni", együtt akarnak jobb életet ebben az országban. Utalt ezzel azokra a vendégekre, akik „szövetségesként” jöttek el ide.
Ilyen szövetséges Vecsei Miklós is, aki először vett részt szakkollégiumi rendezvényen azóta, hogy a diagnózis alapú felzárkózási roma stratégia előkészítésének és végrehajtásának koordinálásáért felelős miniszterelnöki biztossá nevezték ki a tavasszal. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke arra bíztatta a jelenlévőket, hogy találják meg a nekik ajándékul adott, a világon egyedülálló életet, cselekedjenek, és váljanak környezetük aktív irányítóivá.
Az első intézmények egyikeként a Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégiumot alapította meg Kocsis Fülöp érsek-metropolita az után, hogy 2015-ben létrejött a Hajdúdorogi Főegyházmegye. A főpásztor római távolléte miatt Seszták István főhelynök köszöntötte a tanulókat. Szavaival visszatért a konferencia nyitányaként elmondott imádsághoz, ami ezen a napon a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepéhez kötődött.
- Nem lehet véletlen, hogy a tanévnyitó erre az ünnepre esik. Ez a kereszt bizonyos értelemben nagyon hasonlít rátok. Krisztus keresztje a mai napig sokakban morgolódást, felzúdulást, oktalanságot vagy ostobaságot idéz elő. De mi ragaszkodjunk azokhoz az értékekhez, melyeket Krisztus keresztje jelent, és kívánom, hogy ez kössön össze mindannyiunkat!” – fogalmazott főhelynök atya.
Az eseményen részt vett Fixl Renáta, a Hanns Seidel Alapítvány képviselője is. A szervezet nagyon régóta fontos szerepet tölt be a KRSZH életében. Jövőre lesz harminc éve annak, hogy a szervezet Magyarországon jelen van. Programjait német költségvetési támogatásból valósítja meg a demokrácia, a béke és a fejlődés szolgálatában.
Fixl Renáta egyedülálló magyar kezdeményezésnek nevezte a régióban a roma szakkollégiumi hálózat intézményét és az általa képviselt alapítvány fontosnak tartja, hogy a roma fiatalokat minél nagyobb társadalmi szerepvállalásra ösztönözze. Hozzátette: a végzett hallgatók nagy részének van munkája, sikeresen boldogulnak. Ebből is látszik, hogy az oktatás, a képzés a felemelkedés kulcsa!
- Úgy gondolom, ha szorgalmasak és tehetségesek vagytok, veszitek az akadályokat, lediplomáztok és van munkátok hozzá tudtok járulni a közösségetek, az ország és Európa épüléséhez! – mondta Fixl Renáta.
Az efezusi tanítványok megkeresztelkedésének történetével (ApCsel 19,1–7) biztatta a hallgatókat Schanda Anikó, aki a Magyarországi Református Egyházat képviselve tölti be a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat elnöki tisztségét. „Ti magatok legyetek a változás!” – mondta, a példa pedig adott, hiszen ma már több tucatnyi mérnök, orvos, tanító és a saját területén kiváló szakember alkotja a KRSZH alumni hálózatát.
Idén a találkozó fő témája az önkéntesség, amihez kapcsolódóan - a korábbi évek gyakorlatától eltérően - a helyi görögkatolikus óvodában és iskolában végeztek önkéntes munkát a hallgatók a nap második felében.
Többek között faültetés, készégfejlesztő játékok felszerelése, és kerítésfestés volt a feladatuk. A szombat Pápai Joci, valamint a Khamoro Budapest Band koncertjeivel zárult.