A keresztény világ számára a virágvasárnap, Jézus diadalmas jeruzsálemi bevonulása különleges ünnep. Az ökumenikus liturgiára sokan összegyűltek a Nagytemplom előtt, a Kossuth téren.
Papp László polgármester az ünnepségen úgy fogalmazott: a város ma azért olyan erős hitben és lélekben, mert történelme összefonódik a kereszténységgel. Hozzátette: a virágvasárnapi keresztúttal kapcsolatos rendezvény a városi felekezetek közötti összefogás jegyében született meg, most pedig a nemzetek közötti együttműködésnek van különösen nagy jelentősége.
– Nagy öröm számomra, hogy itt vannak velünk az egyházi vezetők a határon túlról, és – reményeim szerint – híveik is. Debrecen őrzi keresztény vallási gyökereit, és 2022-ben az a kötelességünk, hogy gondoskodjunk arról, hogy a 21. században is így maradjon ez – hangsúlyozta a polgármester.
A virágvasárnapi városi keresztút fő célja a békéért való imádság volt. Böcskei László az Úr áldását kérte mindenkire, aki a háború terheit, sebeit hordozza. A Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke arról is beszélt, hogy nem elég csak szemlélni a jeruzsálemi bevonulást, meg is kell találjuk a helyünket ebben a menetben. Majd arra hívta fel a figyelmet, hogy be kell fogadnunk Jézust az életünkbe. – Nem elég csak néha-néha beszélni róla, be kell őt fogadjuk, temetnünk az életünkbe, a mindennapjainkba, és akkor a döntéseink mindig a jó döntések lesznek – fogalmazott a megyéspüspök. Böcskei László mellett Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke és Virgil Bercea, a Nagyváradi Görögkatolikus Egyházmegye püspöke is szólt az egybegyűltekhez.
Az ünnepi beszédek után Palánki Ferenc, a Debrecen-Nyíregyházi Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke, Fülöp metropolita atya és Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke felszentelték, megáldották a barkaágakat, amelyeket aztán a résztvevők között néptáncosok osztottak szét. Az ünneplő gyülekezet a megszentelt ágakkal a kézben járta végig a debreceni keresztút hat állomását.
Az esemény keretében az egyes stációknál a különböző felekezetek lelkészei hirdettek igét, valamint több debreceni néptánc-együttes tagjai, a különböző felekezetek kórusai, a Kuckó Művésztanya tagjai, Pintér Béla és Törös Luca Bella énekesek, Tasnádi-Sáhy Noémi, Polyák Anita és Dánielfy Gergő színművészek, valamint Tordai Zoltán hegedűművész működött közre.
A keresztutat követően a Szent Anna-székesegyházban a Pergolesi Stabat Mater című művét adta elő a Csokonai Színház kórusa Ács János karmester vezetésével, majd Dominica Palmarum címmel a Debrecen Helyőrségi Zenekar adott koncertet Pál István vezényletével a Nagytemplomban.