Abban a megtiszteltetésben részesült ugyanis, hogy április végén részt vehetett a Görögkatolikus Metropóliát képviselve egy római találkozón, melyet a Szentatya hívott össze. Az összejövetelre a világ minden tájáról érkeztek parókusok, plébánosok. Az alapvető cél a tapasztalatcsere volt. Ferenc pápa a véleményüket és konkrét tapasztalataikat kérdezte a szinódusi folyamattal kapcsolatban. Ahogy a Szentatya fogalmaz: ők azok, akik az első vonalban vannak a hívekkel való találkozást tekintve.
„Ez nem csak egy jó hangulatú, négy napos összejövetel volt, erre készülni is kellett” - mondta Tamás atya. Nagyon intenzív munka zajlott: reggel nyolctól estig dolgoztak az atyák, azzal az új metódussal, módszerrel, amit a pápa vezetett be. Vagyis csoportokban haladtak, mindegyikben tizenkét fő volt, és csupán három perc erejéig szólhattak fel első körben. Utána jött az elcsendesedés szakasza: a Szentlélek segítségével igyekeztek levonni a következtetéseket, és csak ezután reagálhattak az elhangzottakra.
Milyen témaköröket érintettek?
A tavalyi püspöki szinódus után készítettek egy összefoglaló dokumentumot, ennek három fő tematikája van:
„Erre a tematikára épült föl a mostani találkozó is. Beszélni kellett arról, mik a személyes papi tapasztalatok az egyházközségben, milyen csalódások vagy sikertelenségek merültek föl. Természetesen a Szentlelket hívtuk, hogy ő segítsen ezeket a dolgokat értelmezni. Vagy olyan következtetéseket levonni, amik előrevivők” – folytatta parókus atya. Az összegzés egy 60 oldalas dokumentum, ezzel az anyaggal októberben a püspök atyák is dolgozhatnak majd.
Ferenc pápa úgy fogalmaz: a szinodalitás maga az egyház. Az egymással való kommunikáció, párbeszéd, meghallgatás, értékelés...ez az egyház. „És azt mondja, talán erősnek tűnik a kifejezés, talán utópisztikusnak is, de: ha ez a szinodalitás nem lesz az egyház lényege, akkor nem lesz egyház. Ennek súlya van, ez az anyaszentegyház, amelyet a Szentlélek vezet, Jézus Krisztus alapított, ebben élünk. És mi ezt használjuk arra, hogy aztán az Istenhez el tudjunk jutni, mikor a földi életünk véget ér. És az egyház az az eszköz, ami biztosítani tudja ezt. De ez az egyház nem mindegy, hogy milyen. Ma azt látjuk, hogy krízisek és válságok jellemzik az egyházat. Viszont ez azt is jelenti egyben, hogy az Isten erre megoldást kínál. De vajon megtaláljuk-e, meghalljuk-e, hogy mi ez a megoldás?”
Imádkozzunk lelki vezetőinkért, hogy a szinódusi tapasztalatokat felhasználva többek között ezekre a kérdésekre is választ kapjanak, és adhassanak!