Október 23-a, az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének 67., valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 34. évfordulója tiszteletére Debrecen önkormányzata ünnepi közgyűlést rendezett a Kölcsey Központban. A hagyományok szerint a város ebből az alkalomból azokat a polgárait köszönti, akik kimagasló értékeket hoztak létre a tudomány, a művészet, a környezetvédelem és idegenforgalom, az egészségügy, a szociális tevékenység, a sport vagy az építészet területén.
Papp László polgármester beszédében örömét fejezte ki, hogy az egyetem és a város együtt ünnepel, különösen azért mert 1956. október 23-án az egyetem és az egyetemi diákság nagy szerepet játszott abban, hogy a város méltó legyen 1848-49-es hagyományaihoz, a szabadság eszméjéhez. Mint mondta, az ország nagy forradalmai szorosan összefonódtak Debrecen polgárainak szabadságszeretetével: büszkének kell lennünk arra, hogy 67 éve a debreceni diákok felvonulása volt a forradalmi események nyitánya, akikhez aztán csatlakoztak művészek, munkások és hivatalnokok. Felidézte, ahogy az első tüntetés is Debrecenben zajlott, megrendülten gondolunk arra, hogy itt adták ki az első tűzparancsot is. A sortűznek két halálos áldozata volt, emellett harmincan megsebesültek. Hangsúlyozta, az 1956-os hősök áldozata nem volt hiábavaló. Ugyan több mint három évtizeddel később, de a diktatúra véget ért. Beszéde végén a kitüntetetteket méltatta, akik a városnak is hatalmas szolgálatot tettek munkásságukkal.
Boncz László-díj
A 2016-ban alapított Debrecen Város Boncz László-díja a gyermekvédelem, gyermekjólét, családsegítés, idősgondozás és a fogyatékos személyek ellátása területén, valamint az egészségügyi alap- és szakellátás és egészségmegőrzés területén intézményesített vagy intézményi kereteken kívül, a lakosság érdekében kimagasló szakmai tevékenységet végző és kiemelkedő eredményeket elért személyek munkájának elismeréseként adományozható. A Boncz László-díjat idén Figeczki Tamás és Rózsahegyiné Juhász Éva kapta meg.
Figeczki Tamás
1983-ban tanítóként szerezte meg első diplomáját,1993 szociálpedagógus lett, s azonnal a szociális területen helyezkedett el. A görögkatolikus Figeczki Tamás drogfüggő fiatalok számára szervezett alternatív csoportfoglalkozásokat, egyéni tanácsadásokat. Három évig intézményvezetőként egy család- és gyermekjóléti szolgálatnál dolgozott, ahol hátrányos helyzetű családokat segítve kereste a komplex, hatékony megoldásokat a gyerekek veszélyeztetésének megelőzésére és megszüntetésére. 2000-ben az ELTE-n szociálpolitikus végzettséget szerzett. 2001-től a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet Debreceni Szociális és Fejlesztő Központjának vezetője, ahol hajléktalanok, valamint szenvedélybetegek ellátását koordinálja. Az egyik legjelentősebb, általa kialakított, országosan is elterjedt program a Játék határokkal elnevezésű kezdeményezés, melynek keretében egyrészt fiatalok ismerkedhetnek meg a játékszenvedély veszélyeivel, másrészt a játékszenvedéllyel küzdők és családtagjaik kaphatnak hatékony segítséget. Figeczki Tamás a Debreceni Karitatív Testület egyik alapító tagja, aktívan vesz részt a testület szakmai programjának alakításában. 2020-ban Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetéssel ismerték el munkásságát, 2021-ben pedig Szociális Munkáért elismerésben részesült.
Rózsahegyiné Juhász Éva
1999-ben végzett a Kossuth Lajos Tudományegyetem etnográfus-néprajz szakos tanár szakán, majd 2015-ben Budapesten a Szent Gergely Népfőiskolán romapedagógiai mentorpedagógus szakirányú továbbképzésen vett részt. 2010-től a Hajdúdorogi Egyházmegye, majd a főegyházmegye cigány pasztorációs referenseként a roma lakosság felzárkóztatását célzó tevékenységek koordinálásában, szervezésében vesz részt. Tagja több olyan belügyminisztériumi bizottságnak, amely a hátrányos helyzetű gyerekek sorsával foglalkozik. 2015-től 2022-ig a Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégium vezetője, 2019-től a tizenegy szakkollégiumot összefogó Roma Szakkollégiumok Egyesületének titkára, 2019 és 2023 között a Debreceni Karitatív Testület elnöke volt. Elnöksége alatt a testület a koronavírus-járvány időszakában is folyamatosan támogatta adományokkal, felajánlásokkal a nehéz élethelyzetbe került debrecenieket. 2020-ban szerepet vállalt a Debrecen Város Segélyalap létrehozásában. Részt vett az orosz-ukrán háború miatt Debrecenbe érkező menekült családok ellátásának megszervezésében. Jelenleg a város Család- és Gyermekjóléti Központjában dolgozva segíti a hátrányos helyzetű családokat. 2015-ben Pro Caritate, 2018-ban Raul Wallenberg-díjban részesült.
Csokonai-díjas lett a Debrecen Big Band és Fodor Éva, Dóczy Gedeon-díjat vehetett át Géczy Mária Erzsébet és Nagyné Oláh Katalin, Hajós Alfréd-díjas: Csapó Lajos, Dávid László és Makray Balázs, Hatvani-díjat kapott: Prof. Dr. Csanádi Zoltán és Prof. Dr. Illés Árpád. Gratulálunk!