Békesség, nyugalom, áhítat, hódolat és tisztelet. Ezek a szavak juthattak eszébe mindazoknak, akik felnéztek a nyíracsádi görögkatolikus templomban felállított Missziós Keresztre. Ozsvári Csaba ötvösművész több mint három méteres, tölgyfából készült, bronz borításokkal díszített alkotása szeptember 24-én délután érkezett Nyíradonyból Nyíracsádra. A kereszt felállítását követően délután öt órakor nyitották meg a templomot a hívek előtt, akik sorra jöttek, hogy gyertyát gyújtsanak, majd rövid imával fejezzék ki hódolatukat a jövő évi Eucharisztikus Kongresszus szimbóluma előtt, mely 26 szent ereklyéjét, és Krisztus keresztfájának egy piciny darabját is tartalmazza.
A kereszt megérkezésének délutánján Tóth Elek parókus atya köszöntötte a híveket, és mondott rövid ismertetőt a jövő évben Magyarországon megrendezendő Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusról, és annak jelképéről, a Missziós Keresztről, majd a Sási Péter nyírábrányi parókus által tartott vecsernyén vehettek részt a hívek. Este Eiben Tamás római katolikus plébánia kormányzó tartott misét és Rózsafüzér ájtatosságot, a kis esti zsolozsmát Tatai Zoltán görögkatolikus segédlelkész vezette. Egész éjjel nyitva volt a templom a hívek előtt, akik bármikor betérhettek, és megállhattak néhány percre a Missziós Kereszt előtt.
A szeretetet és csodálatot sugárzó szimbólum Nyíracsádon tartózkodásának három napján nemcsak a hívek, de a Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskola valamennyi tanára és diákja, de még az Akácliget Óvoda kis lakói is eljutottak a templomba, hogy kifejezhessék hódolatukat a kereszt előtt. Szeptember 25-én a kora délelőtti órákban jöttek az óvodások, majd az első és második évfolyam tanulói, akiknek Tóth Elek atya életkoruknak megfelelő közelségbe hozta a golgotai kereszt történetét, majd beszélt a gyerekeknek magáról a Missziós Keresztről is.
Érseki Szent Liturgia
Délelőtt tíz óráig folyamatosan jöttek a helyi és a szomszéd községekből érkező hívek, s járultak a kereszt elé. Ki főhajtással, ki imával, ki térdre borulva, de mindenki Krisztus felé nyitott szívvel fejezte ki tiszteletét a missziós szimbólum előtt. Délelőtt tíz órára teljesen megtelt a templom, ahol először Kocsis Fülöp érsek-metropolita atya köszöntötte a híveket, majd a következőket mondta: - A mai napon e mellé a csodálatos Missziós Kereszt mellé egy másik keresztet is hoztam Nyíracsádra. Nem nehéz terhet jelenő kereszt ez, mint inkább örömhír – szólt érsek atya, aki munkája elismeréseképpen mellkeresztet adományozott Tóth Elek nyíracsádi parókus atyának a helyi egyházközségben, valamint országos hitoktatói koordinátorként végzett munkájáért.
Hordozzátok egymás terhét!
Az evangéliumi szakasz felolvasását követően érsek atya prédikációjának elején utalt Szent Pál apostol a galatákhoz írt levelének tanítására: „Hordozzátok egymás terhét!”. (Ez a mondat sokak számára lehet ismerős, hiszen a görögkatolikus kispapok által már több mint húsz éve megszervezett Szent Damján-tábornak a mottója. Itt egy héten át gondoskodik több száz önkéntes fogyatékkal élőkről – a szerk.)
– Krisztus volt az első, aki magára vette mások terhét, a bűn következményét, a keresztet. Arra kért bennünket, hogy ha ő hordozza a mi keresztünket, akkor mi is hordozzuk egymás keresztjét, mert csak így lehet teljes az életünk. A kereszt hordozásában egyedül gyöngék lennénk, ezért segít nekünk az egyház – fogalmazott érsek atya, aki arról is beszélt a híveknek, hogy Krisztus előtt szégyenfa volt a kereszt, de Jézus Krisztus óta dicsőséges jelképpé lett, amitől nem félni kell, hanem föltekinteni rá, leborulni és hódolni előtte. A hódolat nem a fának szól, hanem magának Jézus Krisztusnak. Érsek atya a következő szavakkal folytatta a prédikációt: - Ha mindezt megértjük, akkor fölismerjük, hogy a kereszt, ami annyira nehéz és annyira fáj, teljesen átalakul, mert megtaláljuk benne Krisztust. Ha megértjük Krisztus keresztjének üzenetét, akkor megértjük a magunk keresztjét, ami Jézushoz köt. Akkor lesz természetes, hogy hordozzuk mások keresztjét is. Ebben segít nekünk az egyház, és ebben erősít meg bennünket a Missziós Kereszt is – fogalmazott érsek atya.
Pedagógusok ismertették a kereszt szentjeinek életét
A nap délutánján és estéjén a Szent Piroska Görögkatolikus Általános Iskola tanárai három részletben ismertették a templomba látogató híveknek és a folyamatosan, csoportosan érkező gyermekeknek a Missziós Kereszt szentjeinek életét, a nyíracsádi népdalkör pedig énekelt imádsággal fejezte ki hódolatát a kereszt előtt.
A vecsernyén Troszt Máté prédikált, majd a Tóth Elek parókus atya és Tatai Zoltán segédlelkész által vezetett csütörtök reggeli parakliszt követően Tarapcsák János nyírmártonfalvi parókus Szent Liturgia keretében búcsúzott a kereszttől, mely három napig volt Nyíracsád görögkatolikus templomában.