Történetét így kezdte: A húsvétvárás lázában égünk. Járjuk az üzleteket, hogy minél több finomság jusson ünnepi asztalunkra. Aztán az ünnep közeledtével lelkünk elcsendesül, várjuk a kereszténység legszentebb eseményét: a feltámadás ünnepét. De eszünkbe jut – e, hogy nehéz időkben, a háború poklában, a fronton harcoló katonáknak megadatott –e Jézus feltámadásának megünneplése? Hogyan zajlottak a Nagy Háború húsvétjai? Ezekre a kérdésekre kereste a választ az előadásában a Nagy Háború blog állandó szerzője.
Először a tábori lelkészek nemes, ugyanakkor nagyon nehéz feladatairól beszélt. Aztán a katonák életének nehézségeit ecsetelte. Hogyan tudták az embertelen körülmények között teljesíteni a böjt, a szent gyónás és a húsvéti imák kötelességét. Ezt követően az 1916-os év különleges húsvétjáról beszélt. Ekkor ugyanis a nyugati és keleti keresztény világ is ugyanakkor ünnepelte Krisztus feltámadását. Az orosz fronton harcoló katonáink és a velük szembenálló oroszok között kialakult bensőséges kapcsolatra, az ünnep közös megtartására hozott érdekes történeteket. Nem csak szavakkal, hanem képekkel, filmrészletekkel is illusztrálta ennek a szörnyű időszaknak a nehézségeit, valamint az egymással szembenállók megbékélését az ünnep idejére.
Köszönjük Topor István kollégánknak ezt a rendkívüli előadást, mellyel méltón készülhetünk a keresztény világ legnagyobb ünnepére. Áldott húsvétot kívánunk mindenkinek!