1920.június 4-én írták alá a trianoni békediktátumot. A határváltozások eredményeként a történelmi Magyarország nyolc görögkatolikus egyházmegyéjéből mindössze egy, a Hajdúdorogi Egyházmegye maradt az új határokon belül, de a felállított határok az egyházmegyét három részre szabdalták. A nagyobbik része a csonka országrészben maradt, ehhez 82 paróchia tartozott. A Bodrogköz 4 paróchiája Csehszlovákiába került, míg az egyházmegye majdnem fele, 75 paróchia Romániáé lett. Az eperjesi görögkatolikus egyházmegyéből pedig 20, a munkácsiból egy parókia maradt a trianoni Magyarországon.
A Görögkatolikus Püspöki Levéltár tavaly, a trianoni békediktátum centenáriuma alkalmából néhány olyan forrást tett digitálisan elérhetővé, melyek az egyházmegye intézkedéseit mutatják ebben a megváltozott helyzetben.
A Görög Katolikus Magyarok Országos Bizottságának emlékirata
A Hajdúdorogi székeskáptalan jegyzőkönyvének kivonata
A Hajdúdorogi egyházmegye rendkívüli gyűlésének jegyzőkönyve a trianoni békediktátumról
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége pedig idén is harangozással emlékezik. Felekezettől függetlenül kérték a Kárpát-medence egyházközségeit és gyülekezeteit, hogy folytatva a tavaly megkezdett hagyományt 2021-ben is 16.30-kor húzzák meg a harangokat és mondjanak el egy Miatyánkot a magyar nemzet egységéért és a keresztény hit védelméért.
Így szóltak a harangok a százéves évfordulón Kárpát-medence-szerte: