Csépes János a Szent Mihály főangyal tiszteletére szentelt hajasdi (Voloszjanka, most Ukrajna) templom parókusa volt. Dudás Miklós hajdúdorogi megyéspüspök 1943. július 12-én szentelte pappá. Egy évre rá elkezdődött Kárpátalján a görögkatolikus egyház üldözése, aminek áldozatául esett Csépes atya is. 1953-ban Szibériában volt kényszermunkán, ám Sztálin halálát követően, a kiéheztetett és agyondolgoztatott rabok amnesztiában bíztak, joggal. A tábort őrző katonák azonban felsőbb utasításra - figyelmeztetés nélkül - sortüzet nyitottak a fegyvertelen és védtelen foglyokra. Ennek a mészárlásszerű leszámolásnak során halt meg Csépes János is, mindössze 35 évesen. A haldokló atya a mellette megsebesült Miskolczy Tivadar püspöki háznagynak csak annyit tudott mondani: „Micikét és a gyerekeket végtelenül szeretem, de mindennél jobban szeretem Krisztust.” Testét hét golyó találta el. Vele együtt még 86 ember vesztette életét és 370 sebesült meg.
Mások mellett róluk is szól a Médiacentrum Debrecen Kárpátaljai vértanúk c. dokumentumfilmje, amit Debrecen után, Kecskeméten is bemutatnak, Vértanú Csépes János családjának kezdeményezésére, május 11-én 16 órától. A vetítést követően az alkotásról, a forgatás körülményeiről Varga Mónika, szerkesztő-műsorvezető kérdezi majd a rendezőt Vojtkó Ferencet.
A film mellett a tragikus körülmények között elhunyt fiatal áldozópap emlékére kiállítás is nyílik a Cifrapalotában. A megnyitón közreműködik a Sztudita Szent Teodór görögkatolikus kórus Timkó Tamás vezényletével illetve a Novum Kamarazenekar, művészeti vezetőjük Gulyás Erika.