A Magyar Nemzeti Múzeum kupolatermében berendezett dokumentumkiállítás, amely a "Kereszt-tűzben: keresztényüldözés a Közel-Keleten" címet viseli, világviszonylatban is egyedülálló bemutatása a közel-keleti keresztények napjainkban is zajló tragédiájának. A kiállításhoz kapcsolódó programsorozat keretében szeptember 22-én pénteken Kocsis Fülöp metropolita képes úti beszámolót is tartott, amelyet a nyáron tett libanoni és szíriai látogatása ihletett. A kiállítás, amely első sorban az iraki és a szíriai keresztények sorsát mutatja be képek, videófilmek, interjúk és a térségből származó tárgyak segítségével, tematikus szerkesztésben ábrázolja azt a folyamatot, amely az évszázad végére a térségben a keresztény közösségek szinte teljes felszámolódását eredményezheti. A kiállítás látogatói interaktív alkalmazások segítségével ismerkedhetnek meg a keleti keresztény egyházak történetével, liturgiájával, a térségbeli keresztényüldözés történelmi előzményeivel, a jelenkori üldöztetést inspiráló dzsihádista ideológiával, valamint azzal, hogy az önző és szűk
látókörű nyugati politikai érdekérvényesítésnek milyen hatása van a keleti keresztények sorsára. A bemutató aztán felvillant néhány képet a jövő építésének lehetőségeiről is, az egyelőre nehezen bontakozó reménységről. A kiállítás a tájékoztatás mellett mindenekelőtt a figyelemfelkeltést szolgálja, s ennek érdekében a magyarázó szövegek magyar és angol nyelven egyaránt elérhetők.
A kiállítás október végéig lesz látható a Magyar Nemzeti Múzeumban, majd onnan - reményeink szerint - vándorkiállításként más helyekre is el fog jutni.