2017. november 16-án ünnepélyes keretek között tartották meg az intézmény megáldását, majd átadását. Az eseményen jelen volt többek között Palánki Ferenc római katolikus püspök és Asztalos Richárd evangélikus lelkész is.
„A legutóbb, mikor debreceni görögkatolikus óvodánk fejlődésének folyamatát szemléltem, elgondolkodtam az emberi sorson – kezdte prédikációját Kocsis Fülöp metropolita. Amikor a szülő reggelente elindítja gyermekét az óvodába vagy iskolába, ellátja őt: felöltözteti, reggelit ad neki, és a többi. De vajon mennyire fontos az manapság, hogy lelki munícióval is ellássák a gyereket? Hogy együtt imádkozzanak otthon reggelente? Nem elég csak a gyermek testét táplálni. A lelkét éppen úgy táplálni kell.
Ez az óvoda hitvallásában is ezt teszi – folytatta. Mindent megad nekik, amit a többi hasonló intézmény, ami az élethez kell. De ennél jóval többet is ad: lelki táplálékot. Minden egyes házszentelésnél Jézus lép be abba a házba, amit fölszentelünk. Ez az óvoda is Jézus otthona. Mi, felnőttek, szülők, pedagógusok mindent tegyünk meg annak érdekében a jövőben is, hogy itt, Jézus otthonában ezek a gyerekek valóban otthonra leljenek.”
Fülöp Attila, helyettes államtitkár köszöntőjében úgy fogalmazott: „A kereszténységnek nemzetmegtartó ereje van. És ebben az egyházaknak ma nagyon fontos szerepe van. Sok olyan közfeladatot is felvállalnak, mint például az oktatás vagy szociális feladatok. Azt gondolom, hogy ez a görögkatolikus óvoda nagyon jó példája annak, hogy egy városban egy közösség, az önkormányzat és az egyház hogyan tudja az ott lakóknak a javát szolgálni.”
Dr. Papp László polgármester elmondta: jelenleg 17 debreceni óvoda felújításának előkészítése zajlik a városban. Egy település számára pedig óriási lehetőség, ha tovább tud gyarapodni. Amikor a görögkatolikus egyháznak a város átadta az épületet használatra 2011-ben, ez már akkor is óvodaként funkcionált.
De sajnos üresen állt, nem volt elég gyerek a városban. És lám: ma 120 gyerek jár ebbe az intézménybe. Ez azt mutatja, hogy Debrecen nemcsak anyagiakban, de lélekben is gyarapodik.” Az ünnepséget az óvodások és a Szivárványkórus műsora zárta. A kicsik nagy sikert arattak.
A felújításról
A Magyarországi Sajátjogú Metropolitai Egyház és a Hajdúdorogi Főegyházmegye alkotta konzorcium (4025 Debrecen, Petőfi tér 8.) a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program KEHOP-5.2.3 „Egyházak épületenergetikai fejlesztései megújuló energiaforrás hasznosításának lehetőségével” tárgyú felhívására a 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozattal elfogadott éves fejlesztési keretben nevesítve, 2016.10.21. napon kelt támogató döntés szerint 290 000 000 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült.
A KEHOP-5.2.3 felhívás az „Egyházak épületenergetikai fejlesztései megújuló energiaforrás hasznosításának lehetőségével” Magyarország Kormányának felhívása a közfeladatot ellátó, államilag elismert egyházi intézmények tulajdonában álló, vagy ezen intézmények által bérelt, illetve vagyonkezelt épületek energiahatékonysági felújítása érdekében.
A KEHOP-5.2.3-16-2016-00002 számú pályázat összesen négy épület energetikai felújítását tartalmazza. A projekt egyik helyszínén a Szent Efrém Debreceni Görögkatolikus Óvoda (4024 Debrecen, Vígkedvű Mihály utca 5.) energetikai felújítása készült el 2017. június 19. és 2017. november 2. között. A felújítás időtartama alatt az óvodai nevelést akadályozó munkarészeket a nyári szünetben végeztük el.
Az óvoda rövid bemutatása
2011-ben a Debreceni Görögkatolikus Óvoda megalakulásának lehetőségét az akkori Hajdúdorogi Egyházmegye és a Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata között létrejött tárgyalások és megállapodások tették lehetővé. Kocsis Fülöp érsek kérésére a DMJV Önkormányzat Közgyűlése úgy döntött, hogy a Debrecen, Vígkedvű Mihály u. 5. szám alatti - korábban tagiskolaként működő ingatlant - óvoda működtetése céljából térítésmentes hasznosításba adja. Ezzel Debrecen városában több évtizedes szünet után a görögkatolikus oktatás-nevelés intézményes formában újra megindulhatott. 2012. szeptember 01-jétől az addig önkormányzati fenntartású ének-zene tagozatos általános iskolát is fenntartásba vette az egyházmegye és az óvoda beolvadásával létrejött a Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (2013-tól Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola). Az épület korszerűsítése révén 2015. szeptember 01-jétől óvodánk újabb 1 csoporttal bővült, így a felvehető gyermekek létszáma mára már 110 főre nőtt. Óvodánk hitvallása szerint a gyermek harmonikus fejlődéséhez vezető út a keresztény hit alapértékeinek közvetítése, ezzel a gyermekek hitének megalapozása és fejlesztése, nemzeti és görögkatolikus hagyományaink, kultúránk ápolása. Feladatunk a keresztény közösségi életbe való bevezetés (egyházszeretet, hazaszeretet).
A felújítási munkákról
Az óvoda épülete 1910-es években épült, a Vígkedvű Mihály utca egyetlen megmaradt, eredeti homlokzatával rendelkezik. Az átvételkor nagyon rossz műszaki állapotú épületet a Hajdúdorogi Főegyházmegye az évek során részben felújította, alkalmassá téve az óvodai működésnek, azonban az épület átfogó épületenergetikai fejlesztése szükséges volt. Közbeszerzés eredményeként a Mega-Bau 2003 Kft. volt a generálkivitelező. A két ütemben elvégzett felújítás teljes értéke bruttó 146 millió forint volt, melyből bruttó 121 millió forint volt a pályázati forrás, 25 millió forint pedig a fenntartó Hajdúdorogi Főegyházmegye saját forrása. E saját forrásnak köszönhetően a felújítás során számos olyan munkarész is elkészülhetett, amelyre a pályázati forrás nem adott lehetőséget. A beruházás során nagy gondot fektettünk a százesztendős homlokzat felújítására, megtartva annak díszítéseit. Az új homlokzati nyílászárók az eredetivel azonos megjelenésűek, de hőszigetelésük a mai kor követelményeinek is megfelel. Az udvari homlokzatokon külső hőszigetelés is készült. Teljesen új fűtési rendszert kapott az 560 négyzetméter területű intézmény, a megújuló energiahasznosítást pedig a tetőkre telepített 12,5 kWp teljesítményű napelem-rendszer biztosítja. Az önerőből végzett belső felújítási munkák leglátványosabb eleme az a két korszerű mobilfal, amelyek segítségével a három nagy csoportszoba összenyitható egy nagy 140 négyzetméteres térré, hogy elegendő hely legyen az óvoda közösségi rendezvényeinek.
A támogatott projekt keretében megvalósult beruházás gyermekeink, unokáink nemzedékeinek energiabiztonságának megteremtéséhez járul hozzá. Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság felé történő elmozdulás Magyarország Partnerségi Megállapodásban kitűzött célja. A fejlesztéseknek köszönhetően a Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola energiahatékonyságának javítása környezetbarát megújuló energiaforrás hasznosításával valósult meg, az energiatakarékosság érdekében.
Közreműködők: